GenelVOLEYBOLUN UNUTULMAZLARI "Biz Takımı"

Voleybolun Unutulmazları “Biz Takımı” 71-Orhan Bilgütay

14 Haziran 1943 yılında Bursa’da doğdu. İlkokulu Ankara Kurtuluş İlkokulu’nda, ortaokulu Bursa Osmangazi ve liseyi Bursa Ticaret Lisesi’nde okudu.
Voleybol aşkı ortaokulda okul takımına seçilmesi ile başladı. Lise son sınıfta iken çok sevdiği hocası Mustafa Yıldırım’ın teşviki ile voleybol hakem kursuna katılıp 1963 yılında hakemliğe başladı. 1964-1966 yılları arasında askerlik ve sonrasında, dede mirası olan Bursa’daki Boyugüzel otelin işletmesini devralıp iş hayatına başladı.
Aynı yıl Alev Tunçdöken ile evlendi. Oral ve İdil adlı iki çocukları dünyaya geldi. Bu yıl, 48.evlilik yıllarını kutladılar. Selçuk, Ezgi ve Emre isminde üç torunu vardır.
Bilgütay, Bursa’da mutlu bir hayat sürdürmektedir.
Spor geçmişine gelince…
Orta ve lise takımlarında voleybol oynarken Bursa’da Kız Enstitüsü Voleybol Takımını çalıştırdı ve okulun şampiyonluğunda katkısı oldu. Lise takımında oynarken amatör atletizm takımında voleybolcu ve atlet olarak lisansiyer spor hayatı başlamış oldu.
Atletizmde uzun atlama Türkiye 2.likleri ve Bursa rekoruna sahip oldu.
Lise son sınıfta futbol takımına seçildi. O yıl Bursa şampiyonu olarak Türkiye Şampiyonası’na katıldılar. Okulu Bursa Ticaret Lisesi Türkiye 2.si olurken turnuvanın gol kralı oldu. Askerliği sırasında Kıbrıs alay takımında voleybol ve futbol oynadı.
1966 yılında aktif olarak voleybol hakemliğine başladı. Bursa’da bembeyaz hakem kıyafetleriyle sahaya çıkan ilk hakem olarak önderlik yaptı. 2 yıl vekaleten voleybol il temsilciliği yaptı. 1985 yılında İsviçre Lihtenştayn’da oynanan Dünya Liseler Şampiyonası Bayanlar Finalini yönetti. 24 yıl sonunda hakemlik kariyerini noktaladı.
Naci Bayamlıoğlu Federasyonlarında, federasyon üyelikleri ve bir dönem merkez hakem komitesi as başkanlığı yaparak aktif voleybol hayatını bitirdi. O şimdi seyirci olarak voleybolu izlemeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu