GenelVOLEYBOLUN UNUTULMAZLARI "Biz Takımı"

Voleybolun Unutulmazları”Biz Takımı” 249-Nedim Özbey

28 Şubat 1955 Pazartesi sabahı havanın karlı ve çok soğuk olmasından dolayı, hastaneye yetiştirilemeyen bendeniz “Nedim Özbey”, komşumuz emekli ebe Nezihe hanım tarafından 6.5 kilo olarak dünyaya getirildim. Göbek makası ve el kantarı annemde halen mevcut. Tesadüfe bakın ki, ebe annemizin torunu; Adnan Kıstak olmakta… Kader ağlarını o zamanlarda örmüş meğerse…
Emirgan İlkokulu’na beraber başladık, orta öğrenimi Taş Mektep ve Bakırköy Lisesi’nde birlikte devam ettik. Yine Adnan Kıstak tarafından zorla voleybola başlatıldım çünkü karate yapıyordum ve şampiyonluğum da vardı.
Emirgan’da başlayan voleybol hayatımda ilk antrenörüm Tevfik Akartürk tarafından Enver Göçener’e tavsiye edilerek İETT voleybol takımına geçtim. Uzun yıllar İETT voleybol takımının efsane kadrosunda bulundum. Anılarımı kitap halinde toplayıp Gülnur’a rakip olacağım, o yüzden anılarımı burada yazmak istemiyorum!
Zorlu hayat şartları amatör olan o yıl ki voleybol sporunu yapmamıza hep engel oluyordu. Ama İETT’nin Türkiye’de ilk defa voleybolu meslek haline getiren kadrolu iş vermesi hepimizin hayatında çok önemli adımlar attırmıştır. Maceralı geçen askerlik yıllarımdan sonra Galatasaray takımına transfer oldum. Çok uzun yıllar bu takımda sevgiyle ve forma aşkıyla oynadım. Çok önemli arkadaşlar kazandım, çok önemli insanlar tanıdım. Bu insanların bugünkü konumumda olmamın çok büyük payı vardır.
Başta Enver Göçener en çok kavga ettiği oyuncusu olduğum halde bana çok emek vermiştir. Turgay Karabulak’ın arkadaşlığımdan dolayı beni antrenörlüğe yönlendirmesi öyle unutulacak bir şey değildir. Sinan Erdem’den sonra Galatasaray voleybol takımında idareci ve oyunculuk yapan 2. adamım… Yıl: 1983. Görev; Erdoğan Teziç, Sinan Erdem ve Ayhan Demir tarafından verilmiştir. Hepsine sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.
Antrenörlük hayatım Galatasaray Lisesi ve İtalyan Kız Lisesi’yle beraber başladı. Oyunculuk ve antrenörlüğü bir arada yürüttüğüm iki kulüp; Enka ve Galatasaray’dır. Bir yıl Altınyurt spor kulübünde Dünya Baltacıoğlu ve Kenan Bengü’yü kıramadığım için oynamışlığım vardır. Tekrar geriye Galatasaray’a döndüm.
1990 yılında eski kulübüm olan İETT’nin İSKİ ve İtfaiye ile birleşmesinden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü kuruldu. Kurulduğu günden itibaren Ahmet Özkan tarafından antrenör olarak bu kulübe atandım. Aralıksız 25 yıl bu kulübü yaşatarak voleybolda büyük puntolarla yer almasını sağladık. Türk sporuna büyük katkıları bulunan çok önemli insanlarla çalıştım. Başta sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, kulüp başkanlarımızdan Nuri Albayrak, kulübün her şeyi Osman Aşkınbak, Harun Karaca, şampiyon takımımızın başkanlarından Göksel Gümüşdağ, Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Atalay ve unutulmaz idareci Mehmet Soylu gibi insanlarla Türk voleyboluna çok önemli hizmetlerde bulunduk. Belediye çevresinde ve devlette siyasi işi olan herkes tarafından arandım. Elimden geldiği kadar da istekleri karşılamaya çalıştım.
Milli takımlarda görev aldım. Türkiye’de oynanan 100 milli maçın 98 tanesini kazanarak tarihi bir rekora imza atma en büyük anımdır. Efeler efsanesinin yaratılmasında isim babası olarak gurur duyuyorum. Kazanılmış en büyük derece 2005 yılı İzmir Universiade Dünya Şampiyonluğudur. Bu konuda yardımcı olan herkese, başta Mehmet Ali Şahin, Mehmet Atalay ve Hüsnü Can’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Not: Gülnur’cuğum sana yolladığım belgeden diğer bilgilerimden faydalanabilirsin. Ayrıca bana bu sayfada yer ayırdığın için sana sonsuz sevgilerimi sunuyorum canım kardeşim.
Sporculuk Yaşamı: 1973, Emirgan Spor Kulübü, İETT Spor Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü, Altınyurt Spor Kulübü, Otomarsan Spor Kulübü, ENKA Spor Kulübü
Antrenörlük Yaşamı (Kulüp-Okul Takımları): 1980- Galatasaray Voleybol Spor Okulu, 1983- İtalyan Kız Lisesi ve Galatasaray Lisesi, 1983-1990: ENKA Spor Kulübü, 1989-1994: Üsküdar Cumhuriyet Lisesi, 1990-2015: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, halen Galatasaray Spor Kulübü’nde teknik direktör olarak çalışmaya devam etmekte…
Başarılar:
Üsküdar Cumhuriyet Lisesi ile; 1989, 1990, 1993, 1994’de Türkiye Şampiyonluğu, 1990’da dünya 2.’liği, 1994’te dünya 3.’lüğü.
İBBSK ile; 1993-1994: Türkiye 2. Ligi Şampiyonluğu, 2004-2005: Avrupa Ligi 4.lüğü, 2008-2009: Balkan Şampiyonluğu, 2008-2009: Türkiye 1. Lig Şampiyonluğu, 2009-2010: Süper Kupa Şampiyonluğu, 2013-2014: Avrupa Challenge Cup 3.lüğü
Antrenörlük Yaşamı (Milli Takımlar): 1988-1989: Yıldız Milli Takım, 1990-1994: Genç Erkek Milli Takım, 1997-1998: Ümit Erkek Milli Takım, 1998-2005: A Erkek Milli Takım
Başarılar: 1994 Avrupa Genç Erkekler 4.lüğü, 2000 Avrupa Bahar Kupası 3.lüğü (Slovakya), 2003 Avrupa Bahar Kupası Şampiyonluğu (Estonya), 2004 Avrupa Bahar Kupası Şampiyonluğu (Çek Cumhuriyeti), 2005 İlk Avrupa Ligi Final Four’u (Rusya, İspanya, Finlandiya, Türkiye), 2005 Üniversiade Dünya Şampiyonluğu (İzmir)
Bunun dışında;
160 kez A milli takım olmak üzere 280 kez milli takım antrenörlüğü, 4 kez yılın antrenörlüğü, 1 kez olimpiyat meşalesi ödülü
Eski bir voleybolcu Macide Top ile evliyim. İlk evliliğimden Efe adlı bir oğlum var. Halen yaşamıma İstanbul Çekmeköy’de devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu