GenelRöportajlarTürkiye Ligleri

Zehra Güneş: “Kendimi VakıfBank dışında düşünemiyorum”

VakıfBank’ın altyapıdan yetişen yıldız orta oyuncusu Zehra Güneş, SporX’e özel açıklamalar yaptı.

İşte Zehra Güneş’in SporX röportajı:

  1. VakıfBank, rolleri oturmuş şampiyon bir takım. Böyle bir kulüpte, altyapıdan as kadroya gelen bir oyuncu olarak bulunmak nasıl hissettiriyor?

VakıfBank çatısı altında bulunmak, altyapısından yetişip oynamak beni ayrıcalıklı ve gururlu hissettiriyor. Bu kulüp gerçekten çok özel, çok farklı, aile gibi. Burada olduğum için çok mutlu ve gururluyum. Kulüpte beşinci sezonumu geçireceğim. Umarım çok büyük başarılara tekrar imza atabiliriz.

  1. Adın Avrupa’da sürekli transferle anılıyor ama her sezon VakıfBank’ta kaldığını görüyoruz. Bu işin sırrı nedir, VakıfBank neden diğer kulüplerden daha özel?

Vakıfbank, benim için maneviyat olarak çok farklı bir noktada. Antrenörümüz Giovanni Guidetti olsun, takım arkadaşlarım olsun, yönetim olsun herkes benim için çok özel. Bu maneviyat bazen çok farklı şeylerin önüne geçebiliyor. Haberleri ben de görüyorum ama şu an VakıfBank’tan ayrılma gibi bir düşüncem yok. Türkiye’de VakıfBank dışında bir kulüpte nasıl yapabilirim bilmiyorum. VakıfBank’a karşı oynamak nasıl bir şey hiç bilmiyorum. Bilmek de istemiyorum.

  1. Senin formanı da Gözde Kırdar gibi bir gün salona asılmış halde görür müyüz? Hedeflerin arasında bu var mı?

Bunu kim istemez ki! Gözde Abla gibi efsanevi bir ismin yanına formasını astırmayı herkes ister. Umarım ben de böyle bir şeyi başarabilirim.

  1. Kız kardeşlerin de Vakıfbank altyapısında oynuyor. Aileden bu yolu yürüyen ilk sendin. Kız kardeşlerinin de bu yolda olması nasıl bir duygu?

Aslında onlarla aynı takımda oynamayı çok isterim. Aynı takımda oynamak nasıl bir his, tahmin bile edemiyorum. Takım arkadaşlarım da benim kardeşim tabii ki. Ancak aynı kandan olmak ve aynı şey için mücadele ediyor olmak çok farklı bir şey olsa gerek. Umarım çok yakın zamanda onlarla aynı takımda oynar ve aynı zafer hedeflerine koşabiliriz. Çok isterim.

  1. Türkiye’de sporcu olmak isteyen birinin karşısına bırakmak için birçok neden çıkıyor. Bırakmadan devam etmek isteyen bir sporcu adayına ne tavsiyeler vermek istersin?

Ne kadar profesyonel olsak da hepimizin böyle dönemleri oldu. Gerçekten o nokta geliyor, artık dayanamayacağını ve bundan daha ileri gidemeyeceğini hissettiğin zamanlar oluyor. İşte o zaman tekrar ayağa kalkıp devam edecek gücü kendinde bulduğunda, bunu sana kimse veremiyor. Sadece kendinde bulman gerekiyor. Çünkü fedakarlık yapman gerekiyor. Bunu kendinde bulduğunda her şey tekrar başlıyor ve daha güçlü biri olarak yoluna devam edebiliyorsun. Şundan emin olsunlar; bu iş için yeteri kadar fedakarlık yapabilir miyim ve bunu da farkında olmadan yapabilir miyim? Çünkü, bazen bir şeyi o kadar çok istersin ki yaptığın fedakarlıkların farkında olmazsın. İşte tam bu nokta. O kadar çok fedakarlık yapıyorsun ki başarı elde edemezsen, ben bu kadar fedakarlık yaptım, yeter artık deyip bırakabiliyorsun. Bu fedakarlıkların farkında olmadığında durmaksızın yola devam edebilirsin. Bence bu anlayışa geldiklerinde bırakma noktasını geçiyorlar.

  1. Voleybolcular için bitmeyen bir döngü var. Kulüp sezonu biter bitmez milli takım sezonu, sonra biter bitmez kulüp sezonu şeklinde devam ediyor. Başarı beklentisi yüksek olan yerlerde, her maçı kazanmak isteyen takımlarda oynuyorsun. Bu baskının altından nasıl kalkıyorsun?

Milli takım ve VakıfBank, çok farklı heyecanlar. Birisinde Türk bayrağı için savaşıyoruz. Ötekisi VakıfBank ailesi için çok farklı yerlere adımızı yazdırmak için. Durmaksızın sezona devam ediyoruz. Çok farklı yerlerde, çok farklı takım arkadaşlarıyla mücadele ettiğimiz için aslında bize ara vermiş gibi oluyor. Milli takımdan dönerken 10 gün bir ara verdik. Bu ara sonrası yeni hedeflere odaklanmaya başladık. Ortam değişikliği bizim motivasyonumuzu değiştiriyor. Zorlandığımız zamanlar oluyor ama bunun üstesinden geliyoruz.

  1. Uzun süre sonra VakıfBank taraftarıyla yeniden bir arada olacaksınız. Neler hissettiriyor? Onlara bir mesajın var mı?

Bütün yaz boyunca milli takımda tüm ülkenin çok fazla desteğini hissettik. Bu desteğin lig başladıktan sonra da dur durak vermeden devam edeceğine eminim. Desteklerinizi tekrar bizim için bekliyoruz. Yanımızda olacaklarını biliyorum.

  1. İzlemekten en çok keyif aldığın sporcu hangisi?

Maja Poljak’tı. Hep onun videolarını izlerim. Herhalde o işi bildiğim, orta oyuncu olduğum için oyuna nasıl hakim olduğunu, işi nasıl yaptığını izlemek hoşuma gidiyordu.

  1. Voleybol dışında hangi sporu izlemeyi çok seversin?

Tenis ve yüzme.

  1. Hangi sporcuya hayransın ve neden?

Voleybola başlamadan önce sporla hiç alakam yoktu. Akademik başarıma çok odaklı bir insandım. Cristiano Ronaldo’ya ayrı bir hayranlığım var. Gerçekten yaptığı işin bu kadar bilincinde olan, bu kadar profesyonel yaşayan başka bir sporcu görmedim. Bu alanda örnek bir sporcu.

Röportaj: Hakan Celep / Sporx.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu