GenelVOLEYBOLUN UNUTULMAZLARI "Biz Takımı"

Voleybolun Unutulmazları “Biz Takımı”-214 MURAT MESTAN

14 Şubat 1955 tarihinde Bursa’da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversiteyi Bursa’da okudum. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme bölümü mezunuyum.
Voleybola 1969’da Osmangazi Ortaokulu’nda başladım. Bu dönemde antrenman sayısı haftada iki idi. Ben de Bursa İtfaiyesi’nin Zafer Meydanı’ndaki binasının üst katında bulunan voleybol sahasında itfaiyecilerle oynayarak, kazanmak için nasıl planlar yapılacağını öğrendim.
Lisede okurken Bursa Atatürk Lisesi takımında oynadım. Bursa şampiyonlukları, gurup maçlarında dereceler yaşadım. Lise yıllarımda ilk kulüp lisansım Bursa Merinos Kulübü’nde çıktı. Bursa’da Tekel ve SAS takımları ile birlikte önemli bir kulüptü. SAS takımı daha sonra Tofaş SAS oldu. Yine burada da Bursa şampiyonlukları ve terfi maçları yaşadım. Yine lisede iken Bursaspor’un 1.lige çıkan kadroda genç oyuncu olarak vardım ama okul nedeniyle terfi maçlarına gidemedim. Bursaspor ile 1.lige çıktık. Bu yıl sonunda Oyak-Renault Kulübü kuruldu ve bu kulübe transfer oldum. Bu takım ile de 1.lige çıktık. Daha sonra Makospor’da oynadım, bu takım ile de 1.lige çıktık.
Kısa dönem askerlik sonrası, bir dönem de Galatasaray antrenmanları oldu. Ve işlerim yüzünden tekrar Bursa’ya döndüm. Sönmez Filament ile 1.lige çıktık. Bursa Belediye Spor’da yine bir kaç yıl oynadım.
Tam 20 yıl bu liglerde yer aldıktan sonra kendi tekstil işim ve 1984 te evliliğim ile aktif oyunculuğu bıraktım.
Bu yıldan itibaren de antrenörlüğe başladım. Bir yıl rahmetli Ömer Turhan ile Bursaspor’da birlikte çalıştık. 1985’te Bursa Emniyet Spor Kulübü kuruldu ve ben tam 20 yıl bu kulüpte antrenörlük yaptım.
Bursa 3. amatör kümeden aldığımız takımı, her yıl bir üst lige taşıdık. 2. deplasmanlı ligde bir süre hazırlandıktan sonra 1.deplasmanlı lige çıktık.
2005 yılında Bursa Emniyet Spor ligden çekilme kararı alınana kadar onlarca sporcu yetiştirdik ve halen bu oyuncular Efeler Ligi takımlarında, alt liglerde oynuyorlar. Eski oyuncularımın büyük bölümü liglerde antrenörlük yapıyor.
Daha sonraki yıllarda İnegöl Belediye Spor’da hem 2.lig de hem de 1. lig de çalıştım. Bir yıl da bu takımın 1. ligde teknik danışmanlığını yaptım. Bursaspor bayan takımının da antrenörlüğünü yaptım.
Ve yıl 2016, tam 47 yıl voleybol liglerinde hem oyuncu hem de antrenör olarak hizmet ettim. Bundan sonrası ve gelecek genç antrenörlerin…
Evliyim, iki oğlum var. Büyük oğlum Can evli ve sporla ilgisi kalmadı. Küçük oğlum Cem, voleybol oynadı ama o da iş hayatı için sporu bıraktı.
Şimdilerde sadece voleybol maçlarını seyrederek ve ‘’ Voleybolun Adresi’’ sitesine, ‘’Voleybol Manşet’’ sitesine izlediğim maçların teknik yorumlarını ayrıca Bursa Olay Gazetesi’ne de voleybol yazıları yazıyorum.
Bursa’da yaşamıma devam ediyorum. Tüm voleybolun unutulmazları dostlarına sevgilerimle…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu