GenelVOLEYBOLUN UNUTULMAZLARI "Biz Takımı"

Voleybolun Unutulmazları “Biz Takımı” 562-ZEKİ USLU

5 Ocak 1958 tarihinde Edirne Akardere’de doğdum. İlkokulu Akardere’de, ortaokulu Edirne Mimar Sinan Ortaokulu’nda, lise 1. sınıfı Edirne Sanat Enstitüsü’nde, lise 2. ve 3. sınıfı İstanbul Maçka Endüstri Meslek Lisesi’nde okudum.
1976 yılında girdiğim Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi’ni (şimdiki Marmara Spor Akademisi) 1980 yılında bitirdim.
Spora ortaokulda beden eğitimi öğretmenim Tuncer Bey’in teşvikleriyle atletizm yaparak başladım. Boyum uzun olduğu için ilerleyen yıllarda okulun voleybol takımına da dahil olmamı istedi. Edirne’de ortaokullar ve sonraki sene liseler arası voleybol maçlarında Edirne birincisi olduk.
Aynı yıl okul takımımızı çalıştıran öğretmenimiz Oğuz Çevrek’in İstanbul’a tayininin çıkması ile beni ve arkadaşım Avni Akdoğan’ı İstanbul’a götüreceğini, Eczacıbaşı’ndan Cengiz Göllü ile görüştüğünü ve bizi görmek istediğini söyledi.
1973 senesinin Haziran ayında geldiğimiz İstanbul’da Eczacıbaşı’nın salon inşaatı hala devam etmekte olduğundan Robert Koleji’nin salonunda antrenör Erkan Yasa’nın attığı paslara smaçlar vurduk, servisler attık, karşıladık ve bu sırada bizi izleyen Cengiz Göllü bizi takıma alacağını söyledi. Böylece Eczacıbaşı’ndaki ilk kulüp voleybol hayatım başlamış oldu.
Temmuz 1973’te açılışı yapılan yeni salonla beraber Eczacıbaşı’nda çalışmalara başladık.
1973-1974 sezonunda genç takım ile Türkiye ikinciliği yaşadıktan sonra, 1975-1976 sezonunda aynı zamanda A takımda da görev almaya başladım. Bu sezon başında Bursa’dan değerli arkadaşım, şimdiki iş ortağım Faruk Saran da aramıza katıldı. Fatih Toptaş, Şakir Kayhan, Faruk ve ben aynı evi paylaşıyorduk.
A Takım çalışmalarının yanı sıra genç takım çalışmalarına ve kız takımını bloklarımızla çalıştırmak için katılıyorduk.
O sezon Eczacıbaşı’nın ilk defa lig şampiyonluğunu kazandığı kadroda bulunduğum için çok mutluydum. Bu sezon bitiminde genç milli takım kadrosuna seçildim ve 1976 senesinde Bulgaristan’da düzenlenen Balkan şampiyonasında ilk milli takım heyecanını ve gururunu yaşadım. Akabinde dört yıl süren genç milli takım hizmetimde 1978 ve 1979 senelerinde de kaptan olarak görev alacaktım. 1976-1977 sezonunda Eczacıbaşı olarak ligi 2.sırada tamamladık.
Bu esnada başlayan üniversite hayatımda ise yine çok güçlü isimlerden kurulu bir takıma sahiptik. Dünya Baltacıoğlu, İsmet Kır, Yusuf Hakim, Kenan Bengü ve şimdi ismini sayamadığım daha birçok değerli voleybolcular vardı.
Antrenörlüğümüzü yapan isimler arasında; Abdullah Paşaoğlu ve Mehmet Bengü vardı. Eğitim hayatım boyunca dört yıl üniversiteler arası şampiyonalarda hem İstanbul, hem Türkiye şampiyonluklarını kazandık. 1978 yılında Sofya’da, 1981 yılında ise Bükreş’te yapılan Universiade’lara katıldım.
1980 senesinde üniversiteden mezun olduktan sonra, 1981 senesinde hala profesyonel voleybol hayatımın devam etmekte olduğu Eczacıbaşı’nda üretim planlama bölümünde iş hayatıma da başladım.
Eczacıbaşı ile 1977-1978 sezonundan, oradaki son sezonum olan 1982-1983 sezonuna kadar Türkiye şampiyonluğunu arka arkaya Cengiz abi (Göllü) ve Kosta Şopov antrenörlüğünde kazandık. 1978 sezonunda Avrupa şampiyon kulüpler kupasında dördüncü, 1980 sezonunda ise yine bu en büyük kupada 3. olmayı başardık.
1983 senesinde tamamladığım kısa dönem askerliğimin dönüşünde Güney Sanayi takımı ile lig ikinciliği kazandık. 1984 senesinde Sönmez Filament’e transfer oldum ve 8 sezon boyunca lig şampiyonluğu dışında Türkiye Kupası, Cumhurbaşkanlığı Kupası, Spor Bakanlığı Kupası’nı bu takımla kazandık. Bu yıllarda ligi 2.,3. ve 5. sırada tamamlarken, Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nda çeyrek finale kadar çıktık.
Sönmez Filament’teki son 2 sezonumda Pavel Mitev ile antrenörlük görevinde bulundum.
1991, 1992 ve 1993 sezonlarında Netaş, Bursa Emniyet Spor ve Trakya Birlik takımlarının lige çıkmalarına yardımcı oldum. 1993 senesinden sonra ise Çekirge Spor, Sırameşeler ve Bosch kulüpleriyle Bursa amatör küme birinciliklerini kazandık.
Bu esnada 1977 senesinde başladığım A milli takımdaki görevim, 1986 yılında Romanya’nın Buzau şehrindeki Balkan şampiyonasında takım kaptanlığını yaptıktan sonra sona erdi. Toplamda 4 yıl genç, 10 yıl A takımda ay-yıldızlı formayı gururla taşıdım.
1982 senesinin Temmuz ayında hayatımı çok sevgili eşim Rabia Uslu ile birleştirdim. Kızım Zeynep Seda 1983, oğlum Sadi Yankı 1989 yıllarında dünyaya geldiler.
Kızım ve oğlum da voleybolun içinde büyüdüler, her ikisi de yıldız ve genç milli takımlarda görevler aldılar. Bu esnada eğitimlerini de aksatmadılar; kızım Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nü, oğlum da Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdi. Kızım hala spor hayatına profesyonel olarak devam etmekte, oğlum ise 2016 senesinde profesyonel voleybol hayatını bitirdi. 2014 senesinde hayatını birleştirdiği Tuğçe Uslu ile 2016 Mart’ta Dubai’ye taşındı ve çalışma hayatlarına orada devam ediyorlar.
Eşimle 1984 senesinde taşındığımız Bursa’da yaşamaya ve 1986 senesinde ortağım Faruk Saran ile kurduğumuz Us Plastik Ltd Şirketi’nde de çalışma hayatımıza devam etmekteyiz.
Bu yıl hayatıma eklenen bir yenilik ile federasyon başkanı Akif Üstündağ’ın teklifi üzerine voleybol teknik kurulunda hizmet ediyorum. Hafta sonları kızımın ve diğer voleybol takımlarının maçlarını izlemeye Cengiz Göllü Spor Salonu’na gitmek ise bizim için hala en büyük keyif.
Bu vesileyle de Sevgili Gülnur Görgün’e bizlere yaşattığı nostalji ve değerli eski dostlarımızla buluşma ortamı için teşekkür ediyorum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu