GenelRöportajlarVoleybol Haberleri

Saliha Şahin, Polonya Basınına Açıklamalarda Bulundu

Saliha Şahin: “Sezonun ilk kupasını kazandık ve şu ana kadar ligde set kaybetmedik. Bu yolda devam edelim.”
ezon başında Eczacıbaşı Dynavit’ten Grupa Azoty Chemik Police’e kiralık olarak transfer olan ve şu ana kadar başarılı bir sezon geçiren Saliha Şahin, Polonya’nın gelecekte çok şey beklediği genç yetenek Martyna Czyrniańska ve Beşiktaş Ayos oyuncusu Jovana Brakocević-Canzian, Polonya basınına açıklamalarda bulundu.

Szczecin’e geldiğimde daha fazla sakinlikle karşılaştım

 Polonya’daki yaşamından voleybola pek çok konuda konuşan Saliha Şahin: “Son birkaç yılı İstanbul’da geçirdim, büyük bir şehir. Türkiye’den geliyorum, çok şeyin olduğu canlı bir ülke. Her yerde sesler duyabilir, birçok insanı görebilirsiniz. Szczecin’e geldiğimde daha fazla sakinlikle karşılaştım. Burası daha sessiz, Türkiye kadar yoğun değil. Ayrıca insanların daha rahat olduğunu hissediyorum. Hala bu ülkeyi tanımaya çalışıyorum.” dedi.

Takım olarak hedefleriyle sözlerine devam eden milli voleybolcu: “Başlamamızın harika olduğu başka bir görüşe sahip olmak zor. Güçlü bir takımımız var. Bu kadronun avantajı, grup derinliği gibi görünüyor. Antrenörün seçenekleri var, ligdeki tüm takımlar benzer bir rahatlığa sahip değil. Sezonun ilk kupasını kazandık ve şu ana kadar ligde set kaybetmedik. Bu yolda devam edelim. Chemik ulusal müsabakalarda her şeyi kazanmaya odaklı. Bize böyle hedefler sunuldu ve benim için alışılmadık değil. Türkiye’de oynadığım zamanlardan bu yaklaşımı biliyorum.”

İtalyan liginden de teklif aldım ama Chemik’in en iyi seçenekti

 Polonya’nın köklü takımlarından Chermik ile anlaşan Saliha Şahin: “Chemik ve Polonya benim ilk tercihimdi. İtalyan liginden de teklif aldım ama Chemik’in en iyi seçenek olacağını düşündüm. Eczacıbaşı’nın antrenörü Ferhat Akbaş ile çok konuştum. Ferhat, Chemik’te iki yıl çalıştı ve buranın çok iyi bir yer olduğunu söyledi.”

Szmaragdowe Gölü harika bir yer

 Son olarak boş zamanlarından bahseden Saliha Şahin: “Biraz boş zamanımız varsa genellikle evde, dinlenerek geçiririm, huzur ararım. Restorana gitmeyi severim. Szczecin’de “Epicka”yı gerçekten çok seviyorum. Onlarda lezzetli yemekler var ve sıkça giderim.

Her boş anı turistik gezilerle geçiren biri değilim. Bir keresinde Szmaragdowe gölüne gittim. Birçok kişi bana Szczecin’de görmem gereken ilk yerlerden biri olarak önerdi. Ve işte, haklıydılar. Harika bir yer, genellikle resimlerde nadiren gördüğünüz su rengi.

Kendinizi dünyanın en iyi voleybolcularından biri olan Tijana Bosković’in yanında buluyorsunuz

 Eczacıbaşı Dynavit’in genç yeteneği Martyna Czyrniańska, Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün köklü geçmişini ve önemli oyunculara sahip olduğunu vurguladı: “Lig seviyesi yüksek ve antrenman yoğunluğu dikkat çekici. Aniden kendinizi dünyanın en iyi voleybolcularından biri olan Tijana Bosković’in yanında buluyorsunuz. Onunla antrenmanlarda rekabet ediyorsunuz ve maçlarda hangi noktalardan puan geldiğini görüyorsunuz. Değişiklik büyük, ama herkes bana bu konuda yardımcı oluyor.”

Kulüpteki “aile” ortamından da bahseden genç oyuncu: “Takım üyeleri, teknik ekip ve kulüp çalışanları yeni oyuncuları kucak açarak karşılıyor. Takımdaki aile ortamından bahsedildiğini duymuştum, ancak bunun biraz pazarlama terimi olabileceğini düşündüm. Ortaya çıkanın gerçekle çok ilgisi olduğunu öğrendim.”

Transfer sürecine değinen Martyna Czyrniańska: “Kesinlikle Chemik için güçlü duygularım var. Gençler voleybolunda yolculuğuma burada başladım. İlk gençler şampiyonluğumu kazandığım yer, ve ertesi gün lise diploması İngilizce sınavına girdim. Kolay değildi, ama hala o günü hatırlıyorum.”

Her gün keşfetmeye çalıştığım yoğun bir şehir

 Sözlerine İstanbul’daki yaşamıyla devam eden Martyna Czyrniańska: “Yürüyüş yapmaktan keyif alıyorum. Szczecin’de yaşarken Kasprowicza Parkı’na giderdim. Birçok ağaç ve renkleriyle güzel bir yer. Mevsim ve hava koşullarına bakılmaksızın her zaman büyüleyici bir havası vardır. Kulüp değiştirdikten sonra İstanbul’a taşındım, her gün keşfetmeye çalıştığım yoğun bir şehir. Her zaman şehri gören yüksek yerleri sevmişimdir. Chemik için oynarken Szczecin’de yaşıyordum. Şehri gören bir binanın 22. katında camlarla kaplı bir kafe vardı. Orada zaman geçirmekten keyif alıyordum. Benzer bir yer bulmayı başardım Wrocław’da ve şimdi İstanbul’da da bir tane arıyorum.” dedi.

#PolandTravel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu