GenelMİLLİ TAKIMLARTürkiye Ligleri

Olimpiyat, VNL ve Avrupa Şampiyonası’na Katılacak Filenin Sultanları’nın Geniş Kadrosu Açıklandı

2021 yılında Milli Takımlar Faaliyetleri kapsamında yoğun bir çalışma dönemine girecek olan A Milli Kadın Voleybol Takımımız, bu yıl sırasıyla; FIVB Voleybol Milletler Ligi, Tokyo Olimpiyat Oyunları ve CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda mücadele edecek.

FIVB VOLEYBOL MİLLLETLER LİGİ

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 2021 yılındaki ilk sınavını Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından düzenlenen Voleybol Miletler Ligi’nde verecek. Organizasyon, dünya genelinde devam eden koronavirüs pandemisi sebebiyle fanus sistemiyle İtalya’nın ev sahipliğinde Rimini’de düzenlenecek.

25 Mayıs -25 Haziran 2021 tarihleri arasında düzenlenecek organizasyonda Millilerimiz; Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Belçika, Brezilya, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Güney Kore, Hollanda, İtalya, Japonya, Kanada, Polonya, Rusya, Sırbistan ve Tayland ile mücadele edecek.

FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde her takım, 15 maç oynayacak. Oynanan karşılaşmaların ardından puan cetvelinde genel sıralamada ilk 4’te yer alan ülkeler, finallerde mücadele etme hakkı elde edecek. 2021 Voleybol Milletler Ligi Finalleri, 24-25 Haziran 2021 tarihlerinde oynanacak.

FIVB Voleybol Milletler Ligi, 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle yapılamamıştı.

2018 yılından bu yana Voleybol Milletler Ligi adıyla düzenlenen organizasyonda Türkiye, 2018’de ikincilik, 2019’da dördüncülük elde etti.

TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARI

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihlerinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nda B Grubu’nda yer alıyor.

Filenin Sultanları, B Grubu’nda son olimpiyat şampiyonu Çin’in yanı sıra A.B.D., Arjantin, İtalya ve Rusya ile mücadele edecek. Ev sahibi Japonya’nın bulunduğu A Grubu’nda ise; Sırbistan, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Kenya ve Güney Kore yer alıyor.

Millilerimizin Tokyo Olimpiyatları’ndaki maç programı şu şekilde:
25 Temmuz 2021
TSİ 10.25 Çin – Türkiye
27 Temmuz 2021
TSİ 10.25 İtalya – Türkiye
29 Temmuz 2021
TSİ 15.45 A.B.D. – Türkiye
31 Temmuz 2021
TSİ 08.20 Arjantin – Türkiye
02 Ağustos 2021
TSİ 08.20 Rusya – Türkiye

Lig usulüne göre oynanacak grup karşılaşmaların ardından sıralamada ilk 4’te yer alan ülkeler, adlarını çeyrek finale yazdıracak.

AVRUPA VOLEYBOL ŞAMPİYONASI

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Voleybol Milletler Ligi ve Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın adından 19 Ağustos-05 Eylül 2021 tarihleri arasında Sırbistan, Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’ın ev sahipliğiyle ortaklaşa düzenleyeceği 2021 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda mücadele edecek.

Avrupa Şampiyonaları’nda son yıllarda önemli başarılara imza atan Filenin Sultanları, 2017’de bronz, 2019’da da gümüş madalyanın sahibi oldu.

Millilerimizin idari ve teknik kadro ile sporcu kadrosu aşağıdaki gibidir.

1. GRUP İDARİ VE TEKNİK KADRO
KURTARAN MUMCUMİLLİ TAKIMLAR SORUMLUSU
PELİN ÇELİKTAKIM MENAJERİ
GİOVANNİ GUİDETTİBAŞANTRENÖR
ALPER HAMURCUYARDIMCI ANTRENÖR
RECEP VATANSEVERYARDIMCI ANTRENÖR
AHMETCAN ERŞİMŞEKYARDIMCI ANTRENÖR
FATİH YAĞCIİSTATİSTİK ANTRENÖRÜ
ARTUN AKSANİSTATİSTİK ANTRENÖRÜ
ALESSANDRO BRACCESCHIKONDİSYONER
GEORGI VASILEV BIVOLARSKIFİZYOTERAPİST
MURAT BEDERMASÖR
SEREN AKINCI ÖZDURULMUŞPSİKOLOG
MURAT MERT YÜCEKÖKMEDYA SORUMLUSU
1.GRUP SPORCU LİSTESİ
 ADI SOYADIKULÜBÜMEVKİİ
1NAZ AYDEMİR AKYOLFENERBAHÇE OPETPASÖR
2CANSU ÖZBAYVAKIFBANKPASÖR
3BUSE ÜNALNİLÜFER BLD.PASÖR
4MERYEM BOZAYDIN BBSKPASÖR ÇAPRAZI
5EBRAR KARAKURTTHYPASÖR ÇAPRAZI
6TUTKU BURCU YÜZGENÇKARAYOLLARIPASÖR ÇAPRAZI
7HANDE BALADINECZACIBAŞI VİTRASMAÇÖR
8MELİHA İSMAİLOĞLUVAKIFBANKSMAÇÖR
9ŞEYMA ERCANTHYSMAÇÖR
10FATMA YILDIRIMECZACIBAŞI VİTRASMAÇÖR
11TUĞBA ŞENOĞLUVAKIFBANKSMAÇÖR
12SALİHA ŞAHİNECZACIBAŞI VİTRASMAÇÖR
13EDA ERDEM DÜNDARFENERBAHÇE OPETORTA OYUNCU
14ZEHRA GÜNEŞVAKIFBANKORTA OYUNCU
15KÜBRA AKMANVAKIFBANKORTA OYUNCU
16ASLI KALAÇTHYORTA OYUNCU
17YASEMİN GÜVELİECZACIBAŞI VİTRAORTA OYUNCU
18ŞEBNEM SİMGE AKÖZECZACIBAŞI VİTRALİBERO
19AYÇA AYKAÇVAKIFBANKLİBERO
2. GRUP TEKNİK KADRO
DEHRİCAN DEHRİOĞLUANTRENÖR
CANER ATASEVERYARDIMCI ANTRENÖR
YUNUS ÖÇALYARDIMCI ANTRENÖR
YALÇIN ÖZBEKYARDIMCI ANTRENÖR
ALİ GÖNENCANYARDIMCI ANTRENÖR
2.GRUP SPORCU LİSTESİ
 ADI SOYADIKULÜBÜMEVKİİ
1ELİF ŞAHİNECZACIBAŞI VİTRAPASÖR
2BUKET GÜLÜBAYSİSTEM9 YEŞİLYURTPASÖR
3YAĞMUR KARAOĞLUİLBANKPASÖR ÇAPRAZI
4PELİN EROKTAYECZACIBAŞIPASÖR ÇAPRAZI
5İLKİN AYDINGALATASARAY HDI SİGORTASMAÇÖR
6DERYA CEBECİOĞLUSİSTEM9 YEŞİLYURTSMAÇÖR
7İPAR ÖZAY KURTFENERBAHÇE OPETSMAÇÖR
8EZGİ AKYALDIZKARAYOLLARISMAÇÖR
9YAPRAK ERKEKİLBANKSMAÇÖR
10AYÇİN AKYOLKARAYOLLARIORTA OYUNCU
11YASEMİN YILDIRIMNİLÜFER BLD.ORTA OYUNCU
12BÜŞRA ŞAHİNTHYORTA OYUNCU
13BELİZ BAŞKIRFENERBAHÇE OPETORTA OYUNCU
14YASEMİN YILDIRIMNİLÜFER BLD.ORTA OYUNCU
15DİLEK KINIKKUZEYBORULİBERO
16EYLÜL AKARÇEŞMEAYDIN BBSKLİBERO
17GÜLCE GÜÇTEKİNFENERBAHÇE OPETLİBERO

A Milli Kadın Voleybol Takımımızın başantrenörü Giovanni Guidetti, 2021 yılı için açıklanan A Milli Takım kadrosunun ardından Türkiye Voleybol Federasyonu’nun resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

İtalyan başantrenör yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Voleybol adına oldukça tempolu bir yaz dönemi bizi bekliyor. Sırasıyla Voleybol Milletler Ligi, Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edeceğiz. Sezon boyunca sporcuların performansını titiz bir şekilde gözlemledik. Covid-19 pandemisinde oyun oynamayı tecrübe ettik. Tüm bu gözlem ve tecrübelerimizle birlikte, pek çok unsuru göz önünde bulundurarak milli takım oyuncu seçimlerimizi iki grup şeklinde planladık.

1.gruptaki sporcularımız ilk turnuvamız olan Voleybol Milletler Ligi’nde oynayacak. Sporcularımızı Olimpiyat Elemeleri’nden, milli takım kadrosuna ve gelişimine sağladıkları katkılardan dolayı zaten tanıyoruz. Kadroda bir de bu sezon Misli.com Sultanlar Ligi’nde başarılı performans sergileyen, milli takıma katkı sağlayabileceğini düşündüğümüz oyuncular yer alacak.

Bu grubun dışında oluşturduğumuz ikinci bir grup daha var. 2. grupta ise sezon boyunca ligde iyi performans gösteren milli takımda olma şansı daha az veya hiç bulunmayan oyuncular var. Önümüzdeki kamp dönemi ile milli takımdaki çalışma sistemimizi ve bizi öğrenip tanımaya başlayacaklar.

Uzun soluklu ve yoğun geçecek yaz döneminde, pandemiden dolayı nelerle karşılaşacağımızı henüz bilmiyoruz. Beklenmedik sakatlıklar, COVID-19 vakaları veya bazı sebepler ile turnuvalara götüremeyeceğimiz oyuncular olabilir. Bu gibi durumların yaşanma ihtimaline karşı 2. gruptaki genç ve potansiyelleri yüksek oyuncu grubumuz, önümüzdeki turnuvalarda A Milli Takımda yer alma şansı bulabilecek. Tüm ihtimallere, her türlü duruma hazırlıklı olmak adına, 2. grup oyuncularımız antrenmanlarını İstanbul’da sürdürecek.

Ayrıca bu genç kadro, gelecek için de milli takımımızın oluşumunda önemli roller alacaktır.

Bu yıl oynayacağımız her turnuvanın ayrı bir hedefi ve önemi var. Voleybol Milletler Ligi’ndeki hedefimiz; Olimpiyat Oyunları’na en iyi şekilde hazırlanarak Tokyo’da bizimle olacak en iyi durumdaki oyuncuları seçmek ve kadromuzu oluşturmak. VNL’deki her maçımızı kazanmak için oynayacağız ama asıl hedefimiz kadromuzdaki bütün oyuncularımıza şans vererek Tokyo’ya gidecek ana kadroyu belirleyebilmek olacak.

Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları’na gelince, oldukça zorlu bir grupta yer alıyoruz. İlk hedefimiz gruptan çıkabilmek. Gruptan çıktığımız takdirde her şeyin mümkün olduğunu düşünüyorum. Gruptan çıkmak aynı zamanda çeyrek finaldesiniz ve madalya için savaşmaya sadece 1 maç uzaklıktasınız demek! Bu yüzden gruptan çıkmak bizim için oldukça önemli bir hedef.

Son 2 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda kürsüde yer aldık ve çok iyi işler başardığımızı düşünüyorum. 1 bronz ve 1 gümüş madalyamız var. Bu performansımızı 2021 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda da korumaya çalışacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu