AntrenörlerimizGenelVoleybol Haberleri

Emin İmen, İngiltere’de tarih yazıyor

Bursa’ya kadın voleybolunda ilk Avrupa Şampiyonluğunu kazandıran Emin İmen, İngiltere’de U 16’da London Sharks takımıyla şampiyonluğa ulaşarak büyük bir başarıya daha imza attı.

Bursa’da kadın voleybolu denildiğinde akla gelen isimlerin başında yer alıyor Emin İmen. Voleybolculuk kariyerini noktaladıktan sonra DSİ Nilüferspor’da ilk antrenörlük deneyimine başlayan ve burada sayısız sporcuyu Türk voleyboluna kazandıran Emin İmen, sonrasında lig takımlarında da antrenörlük yapmaya başladı.

Nilüfer Belediyespor’u uzun yıllar çalıştıran ve başarılara imza atan Emin İmen, en büyük başarısını Bursa Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı ile attı. Ligde başarılı olan Emin İmen’in çalıştırdığı Büyükşehir, CEV Kupası finalinde Rusların ünlü takımını altın sette yenerek Avrupa Şampiyonluğunu Bursa’ya getirmişti.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nden ayrıldıktan sonra Bursaspor’a kadın voleybol takımı oluşturmak için çalışmalara başlayan Emin İmen, takımıyla amatör ligden başlayıp 1.Lige çıkmayı başarmış, sonrasında kadın voleybol şubesi kapatıldı. Kapatılmak istenen basketbol şubesi ise Sezer Sezgin başkanın girişimleri sonrasında AŞ’ye döndü ve bugünün başarılı takımı oldu.

Türk voleyboluna uzun yıllar hem sporcu, hem de antrenörlük olarak hizmet veren Emin İmen, uzun yıllar milli takımlarda görev yapmıştı Emin İmen. Kendi adını verdiği Voleybol Okulu açan İmen, son olarak Türk İş adamını Cumhur Katrancı’nın başkanlığını yaptığı London Sharks takımından İngiltere’ye basketboldan sonra voleybol branşını sevdirmesi için davet aldı.

Emin İmen’in İngiltere’de Londra’da yaşayan ve aynı kulübün basketbol takımı çalıştıran ve kulübün menajerliğini yapan oğlu Emir İmen ile birlikte önce kadın, sonrasında da erkek voleybol takımları kurdu. Ancak kızların silgi göstermemesi nedeniyle çalışmalar istenildiği gibi sağlıklı ilerlemedi. Emin İmen kulübün U 16 Erkek Voleybol Takımını çalıştırmaya başladı. İngiltere Voleybol Kadın Milli Takımı’nı Emin İmen’e teslim etmek için görüşmeler yapıldı. Ancak iş henüz resmiyete dökülmedi.

U 16 İngiltere Şampiyonluğu için tam 32 kulübün takımları mücadele etti.  Emin İmen’in baş antrenörlüğünü yaptığı London Sharks takımı uzun süren lig mücadelesi sonrasında finale yükselme başarısı gösterdi. Nisan ayında yapılan final müsabakasında Leeds ile karşılaşan Sharks rakibini iki saat süren büyük mücadele sonrasında 3-2 yenerek İngiltere şampiyonluğunu kazandı İmen’in öğrencileri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu