GenelSavaş EskigülekYazarlardan

Bir Daha Enkaz Altında Kalmamak İçin

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Ülkemizi derinden sarsan ve her geçen gün daha da büyüyen bir acıyla yaşadığımız afette 11 gün geride kaldı.

35 bini geçen can kaybı, 106 bine yakın yaralı ve yıkılan, ağır hasar almış binlerce bina bu 11 günde karşımıza çıkan acı bilanço.
Spor branşı içinde voleybol camiamız da bu afetten en çok etkilenen branş oldu. TVF Başkanı sayın Mehmet Akif Üstündağ, Malatya’da yaşayan 18 yakınını kaybetti. Depremin 3.gününden itibaren afet bölgesine gitti. Voleybolcularımızdan ve antrenör kardeşlerimizden beşi kendilerine ait arazi araçlarıyla Kahramanmaraş, Elbistan ve Malatya’da normal araçlarla ulaşılamayan yerlere yardımların ulaşmasında gönüllü olarak yer aldılar.
Bizler de dahil olmak üzere, voleybol camiası içindeki binlerce kişi, kurulan gruplarda afet bölgesinin ihtiyaçlarını inanılmaz bir hızla yayılmasını sağlayarak çok önemli bir koordinasyon görevini yerine getirmekle kalmayıp, toplanan yardımların yerine ulaşmasında etkin rol oynadı.
TVF tarafından başlatılan destek kampanyasında İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’deki voleybol salonlarında toplanan malzemeler, düzenli bir şekilde afet bölgesine ulaştırıldı ve ulaştırılmaya da devam etmekte. AFAD Başkanlığınca koordine edilen bağış kampanyasına 1 milyon TL ile katılan TVF’nin ardından kulüplerimiz, dernekler ve sporcular, hakemler, gözlemciler, antrenörler destek verdiler.

Afet Bölgesinde 25 Kulübümüz Vardı

Benzerine 400 yılda bir rastlanan ve Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Osmaniye ve Şanlıurfa’da yıkıma ve can kaybına sebep olan yüzyılın depreminden etkilenen tam 25 spor kulübümüz vardı. Bunlara ilaveten bölgede voleybola gönül vermiş kişiler tarafından kurulan spor okulları, yöresel kulüpler, Fabrika Voleybol organizasyonu bulunuyordu. Tabii ki il temsilcilikleri, voleybolumuza hizmet eden hakemlerimiz, gözlemcilerimiz, antrenörlerimiz, beden eğitimi öğretmenlerimiz ve kulüplerimizin yöneticileri ve teknik ekibini de unutmamak lazım.

Ayrıca Adıyaman’da düzenlenen Türkiye Okullar Voleybol Şampiyonası’na KKTC’den gelen Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nin 39 kişilik kafilesi de depreme yakalandı.

Hepimiz Öldük, Bazılarımızı Gömdüler

Gaziantep Gençlik Spor, Şanlıurfa GAP Gençlik, Gaziantep Zeugma Spor, Antakya Belediyesi, Adıyaman Gençlerbirliği, Diyarbakır Bağlar Belediyesi, Diyarbakır Lice Gençlik, Diyarbakır Yeşilşehir Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Malatya Galip Demirel Ortaokulu, Adana Seyhan Belediyesi, Kahramanmaraş Alpedo Voleybol, Kilis Gençlik, Adana Seyhan Yıldırım Spor Gündoğdu Vakfı, Maraş Atçı Gençlik, Adana Seyhan Belediyesi, Adana AKKAPI MTAL, Hatay Üzümdalı Gençlik, Malatya Büyükşehir Belediyespor, Gaziantep Adam Voleybol, Gaziantep Merinos, Hatay Erzin Yeşilkent Spor, Adana Çukurova Belediyesi Adanademirspor, Hatay Büyükşehir Belediyespor, Rasus Kimya Hatay Voleybolspor takımlarımız depremden etkilendiler. İçlerinden bazılarında sahaya çıkartacak oyuncu kalmadı. (Kulüp bilgileri için Sayın Gülnur Özfer Görgün’e teşekkür ederim.)

Kıbrıs’tan gelen 28 kişilik oyuncu kafilesinden 25’ini kaybettik. Malatya Büyükşehir Belediyespor ve Rasus Kimya Hatay Voleybolspor takımlarımızdan enkaz altından kurtulan 5 sporcumuzun dışında bütün uğraşlara rağmen neredeyse tüm oyuncularımızı yitirdik.

Şimdi bizlere düşen, deprem bölgesinde yer alan kulüplerimize, sporcularımıza, antrenörlerimize, hakemlerimize, gözlemcilerimize, temsilcilerimize kısaca hepsi camiamızın bir parçası olan bu insanlara küçük büyük, yakın uzak demeden sahip çıkmak; değerli olduklarını hissettirmek ve yaralarına merhem olmaya çalışmaktır.

Her Depremde Enkaz Altında Kalmamak İçin

Yazımı sevdiğim sanatçıların başında gelen Harun Tekin’in sözleriyle bitirmek istiyorum. ‘Her depremde enkaz altında kalmamak için sokakta birbirimize iyi davranmamız gerekiyor. Bu ikisinin arasında bir bağlantı var. Yaya geçitlerinde yayalara yol vermemizle, yaptığımız evin kalitesi arasında bir bağlantı var’ diyen Harun Tekin, benim de önemle üzerinde durduğum umudu kaybetmeme konusunda da ‘Bu yaşadığımız şey kaderimiz değil. Biz yaşadığımız hayatı değiştirebiliriz. Bize cumhuriyeti 100 yıl önce kuranların da söylediği bir şey bu. Kendi hayatımızı değiştirecek iyi kalpli, yardımsever, bilime inanan insanlarız.’ diyor. Sonuna kadar katılıyorum.

Deprem bölgesinde yaşıyoruz. Bir sonraki afette böyle bir acıyla karşılaşmamak için depremle yaşamayı öğrenip, her bir canlının değerine uygun önlemleri alarak hazır bulunmalıyız.

Acı kayıplarımız için bir kez daha Allah’tan rahmet, kederli ailelerimiz ve camiamız için de sabırlar diliyorum.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu