GenelSavaş EskigülekVoleybol HaberleriYazarlardan

Babama Borcumu Voleybolla Ödüyorum

Kardeş web sitemiz Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek TMOK tarafından layık görüldüğü Sportif Fair Play Ödülünü rahmetli babasına atfetti.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Bugün 6 Mayıs.
Hem Hıdırellez hem de canım oğlumun doğum günü. Doğum günün kutlu olsun yavrum. 18 Yıl önce bugün aramıza katılan Barış, üniversiteye hazırlanıyor. Umarım bu Hıdırellez gününde istediği okulu/bölümü kazanma duaları kabul olur. Bu vesile ile üniversite sınavına hazırlanan tüm gençlerimize ve ailelere kolaylıklar diliyorum. Allah, emeklerini zayi etmesin.
Bugün sizleri bir hafta öncesine götürmek ve 28 Nisan’da beni çok mutlu eden bir olaydan bahsetmek istiyorum.

Yaklaşık 15 yıldır voleybolun içindeyim. Voleybola emek veren tüm paydaşlardan, ülkemizdeki ve yurt dışındaki Türklerin voleybol dolu hayatlarından paylaşımlar yapıyorum.
Anadolu’nun en batısından, en doğu ve güneydoğu köşelerine kadar başarı öykülerinden, verilen emeklerden, güzelliklerden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.
Yazılarımda sporun özü olan, saygı, dostluk, barış ve kardeşlik olgularına ağırlık veriyorum.
Bir bakıyorsunuz İç Anadolu Bölgesinde kadın voleyboluna kaynak aktaran bir şirketi paylaşıyorum, bir başka gün ülkemiz sınırlarını aşıp yurt dışına hatta okyanusu geçip bambaşka kıtalara ulaşıyorum.

Anadolu’daki bir gencimiz, voleybol sayesinde spor akademisine girmeyi başarabiliyor, okumak için gittiği büyük şehirde tıp fakültesinde okuyan bir kız öğrenciye gönlünü kaptırıp sonrasında hayatını birleştiriyor ve mezuniyet sonrası köyüne doktor bir gelinle geri dönüyor. İşte bu ve bunun gibi sıcacık, içi voleybol dolu insan öyküleri paylaşıyorum.

Şu kısacık örnekte gördüğünüz gibi voleybol; gittiği her yere sevgi ve saygıyla birlikte sosyal ve ekonomik hayata etkileri kadar voleybol oynayan gençlerin hayata daha güçlü bir şekilde bağlanmasını da sağlıyor.

Evet, yaklaşık 15 yıldan beri bu amaçla yazılar, duygular ve düşünceler paylaşıyorum. Daha önce de belirttiğim gibi sizlerden gelen mesajlar, yorumlar ve e-postalar, benim için en büyük ödül oluyor.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi de Bu Amaçla Ödüller Veriyor

TMOK, Fair Play düşünce ve davranışını ülke genelinde yayma ve benimsetmek amacıyla 40 yıldan bu yana “İyiye, doğruya, güzele” sloganıyla “Türkiye Fair Play Ödülleri” vererek sporun özünü teşkil eden adil oyun, saygı ve dürüstlük olgusunun sporda daha etkin olmasını sağlıyor.
Türkiye’nin bu alanda verilen en prestijli ödülleri olan Türkiye Fair Play Ödülleri, bu yönde örnek davranışlar sergileyen kişi, kurum ve kuruluşların takdir edilerek toplum nezdinde onurlandırılmalarını sağlarken, başta yetişmekte olan gençlerimiz olmak üzere, insanlarımızın Fair Play’e uygun davranmaya özendirilmelerini amaçlıyor.

Türkiye Fair Play Ödülleri her yıl “Sportif Kariyer”, “Sportif Davranış” ve “Sportif Tanıtım” dallarında Büyük Ödül, Şeref Diploması ve Kutlama Mektubu olarak verilirken “Toplumsal Fair Play Ödülü” ise TMOK Yönetim Kurulu’nun ödüle layık göreceği kişi veya kurumların olduğu yıllarda takdim ediliyor.

2021 Yılı Türkiye Fair Play Ödülleri, 28 Nisan Perşembe günü TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar ve Komisyon Başkan Yardımcıları Sevim Güllü ile Remzi Yılmaz tarafından açıklandı. Kariyer, davranış, tanıtım ve toplumsal dallarda büyük ödül, şeref diploması ve kutlama mektubu kazanan isimler gerekçeleriyle duyuruldu.

Sportif Fair Play Kariyer Dalı’nda Büyük Ödül Olimpiyat Şampiyonu Milli Okçu Mete Gazoz’a verildi. Fenerbahçe ve Kadın Voleybol Milli Takım Kaptanı Eda Erdem Dündar Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması ile ödüllendirildi.  2021 Toplumsal Fair Play Ödülü ise Biontech firmasının kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e verildi.
TMOK, Sportif Fair Play Tanıtım Dalında ise ilk kez bir internet sitesi genel yayın yönetmeni ve halen ulusal ölçekteki basılı yayınlardaki tek voleybol köşe yazarı olan bendenizi ödüle layık gördüğünü açıkladı.
Bundan 33 yıl önce babamı sonsuzluğa uğurladığım gün olan 28 Nisan tarihinde aldığım bu haber, beni çok farklı duygulara götürdü. Üniversiteye devam ettiğim, henüz 21 yaşımdayken hayatı yeni öğrenmeye başladığım bir dönemde kaybetmiştim babamı.
33 yıl sonra aynı gün aldığım bu ödülü, babamın manevi hatırasına armağan ediyorum.
Böylesine çok önemli isimlerle aynı yıl layık görüldüğüm bu ödül, benim için büyük bir gurur.

Bu ödül için beni aday gösterip ödüle layık gören TMOK Fair Play Komisyonu’na, ödülün bana verilmesini onaylayan TMOK Yönetim Kurulu’na, şükranlarımı sunuyorum.
Çalışmalarım sırasında kahrımı çeken ve bana büyük destek veren sevgili eşimin, Aydınlık Gazetesi’nde yazılarıma yer vererek çok daha fazla kişiye ulaşmamı sağlayan Genel Yayın Yönetmenimiz Mustafa İlker Yücel ve Spor Servisi Şefimiz Semih Nişancı’nın da hakkını teslim etmem gerek.

Kıymetli okurlarımız,

8 Mayıs Anneler Günü. Annelik duygusuna sahip, dünyanın en değerli varlıkları olan tüm kadınların Anneler Günü kutlu olsun.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu