GenelSavaş EskigülekVoleybol MagazinYazarlardan

Avrupa Gençliğinin Olimpik Oyunları: EYOF

Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde EYOF ile ilgili bilgiler paylaştı.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,
Öncelikle 27 Temmuz günü aramızdan ayrılan Türk Voleybolunun bir dönemine damgasını vurmuş Milli pasörlerden Nasuhi Ünlü’nün vefatından duyduğum derin üzüntüyü belirtmek istiyorum. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi, Darüşşafaka ve voleybol camiasına baş sağlığı dilerim.

Geçen haftaki yazımda tüm hızıyla devam eden Milli Takımlar sezonundan bahsetmiş; ‘Kadın ve Erkek Milli Takımlarımız ile Voleybol Hakemlerimiz 23- 31 Temmuz tarihlerinde Slovakya’nın Banská Bystrica kentinde Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF)’da yer alacaklar ‘diye belirtmiştim.

Bundan tam 11 yıl önce bugün, 29 Temmuz 2011’de Trabzon’un ev sahipliğini yaptığı 11. EYOF Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda mücadele eden Erkek Milli Takımımız altın, Kadın Milli takımımız ise bronz madalyaya ulaşmıştı.

Bu sebeple, Türk Voleybolunun EYOF’taki serüveninden ve 16.Avrupa Gençlik Olimpik Festivali’ndeki voleybolcu ve hakemlerimizle ilgili bilgilerden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Avrupa Gençliğinin Olimpik Oyunları: EYOF


Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF), iki yılda bir, tek yıllarda gerçekleşen, çok sporlu bir etkinliktir. 14-18 yaş arası Avrupalı ​​genç sporcular için ilk ‘Olimpiyat’ deneyimi ve geleceğin spor yıldızları için bir başlangıç olması için tasarlanmıştır. Oyunlar, Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği tarafından yapılmakta olduğundan sadece Avrupa spor federasyonlarına bağlı sporcular yarışmaktadır.

İlk kez 1991 yılında Brüksel’de başlayan EYOF, 1993 yılında da İtalya’nın Aosta kentinde kış oyunları şeklinde gerçekleştirilmeye başlandı.

Bu yıl 16.sı düzenlenen EYOF, 2011 yılında da ülkemizde Trabzon’da düzenlenmişti. Toplam 10 branşta düzenlenen yaz oyunları ile 10 branşta düzenlenen kış oyunlarında Avrupalı genç sporcular ilk olimpik deneyimlerini yaşıyorlar.

EYOF’ta Voleybol

16. EYOF’da ülkemizi 9 branşta12 kadın 12 erkek voleybolcumuzla birlikte 47 kadın, 58 erkek toplam 105 sporcumuz temsil ediyor. Açılış töreninde Türk Bayrağını Milli Voleybolcumuz Berka Buse Özden ve Milli Basketbolcumuz Salih Altuntaş taşıdı.

Voleybolda 7 Madalya

İlk Yaz EYOF’u olan Brüksel 1991’den bugüne kadar Türkiye toplam 107 madalya kazandı. Bu madalyalardan yedi tanesi voleybol branşından geldi.
Yedi madalyanın beşi Kadınlarda (iki altın, üç bronz) ikisi erkeklerde (bir altın, bir bronz madalya) ülkemizin oldu.
Kadınlardaki ilk altın madalyayı 2009 Tampere (Finlandiya)’da ikincisini ise 2015 Tiflis (Gürcistan)’da kazandık. 2007 Belgrad, 2011 Trabzon ve 2019 Bakü’de ise bronz madalya kazandık.
Erkeklerde ise 2011 yılında Trabzon’da altın, 2013 yılında da Utrecht (Hollanda)’da bronz madalya kazandık.

16. EYOF Yaz oyunlarındaki branşlardan biri olan voleybolda ülkemizi temsil eden 18 Yaş altı Erkek Milli Takımımız ile 19 Yaş altı Kadın Milli Takımımız yarı finale yükseldiler. Kadın Milli takımımız Sırbistan, Erkekler ise İtalya ile 29 Temmuz Cuma günü karşılaşacak.

EYOF’da Voleybol Hakemlerimiz de Bulunuyor

16. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda kadın ve erkek Milli Takımlarımızla birlikte, iki Uluslararası Voleybol Hakemimiz de yer alıyorlar. Türkiye’nin ilk kadın Uluslararası Voleybol Hakemi olan Deniz Güvenç Demir ile Hatice Özmen Yıldız EYOF’da yönettikleri maçlarla ülkemizi temsil ediyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

Beykent Üniversitesi Üst Üste 3. Kez Namağlup Avrupa Şampiyonu

Kıymetli Okurlarımız,

Geçen hafta Polonya’nın LODZ kentinde Avrupa Üniversite Sporları Birliği (EUSA) tarafından düzenlenen 2022 Avrupa Üniversite Oyunları’nda temsilcilerimiz Beykent Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi Erkek Voleybol Takımlarının finale kaldıklarından bahsetmiştim. Final maçında Gazi Üniversitesi’ni 3-1 yenen İstanbul Beykent Üniversitesi 3.kez üstü üste namağlup şampiyon olmayı başardı. Teknik Direktör Barış Sümen ve sporcuları ile yıllardır istikrarlı bir şekilde voleybolcularımıza verdiği burs desteği ile yatırımlar yapan Beykent Üniversitesi yönetimini kutluyorum.

Savaş Eskigülek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu