GenelSavaş EskigülekYazarlardan

Aksaray’a Voleybolu Sevdiren Kulüp

Kardeş sitemiz Voleybol Aktuel Genel Yayın yönetmeni Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde bir firmanın Türk voleyboluna yaptığı katkılarını yazdı.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Son yazımda İstanbul, Almanya derken Atlas Okyanusu’nu geçip ABD’ye ulaşmıştık. Bugün yurdumuza geri dönüyoruz. Tarihteki yeri antik döneme kadar giden ilimiz Aksaray’a uzanacağız. Aksaray’da kurulduğu günden beri kadın voleyboluna inanılmaz katkı sağlayan Kuzeyboru Spor Kulübü’nden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.
Her geçen gün daha da artan bir ilgi ve başarılarına şahit olduğumuz Türk Voleybolunun özellikle Anadolu’daki gelişimi beni umutlandırıyor. Büyükşehirlerde kız çocuklarımız, Anadolu’nun doğusuna doğru gittiğimizde de erkek çocuklarımız voleybol okullarına, kulüplerin alt yapılarına yöneliyorlar.

Sosyal Sorumluluk Olarak Başlayan Voleybol Aşkı

2001 Yılında plastik boru imalatı yapmak için kurulan Kuzeyboru firması, para kazanmanın yanında sosyal sorumluluklarını bilen, insana, çevreye, toplumsal kültüre saygı duyan ve bunlar için sürekli faaliyetler yapan kimliği ile dikkatleri çekiyordu. Türk Kadınına hizmet etmenin en güzel yollarından biri olarak da sporu seçti. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak kız çocuklarının ve kadınların sporda kendini en başarılı şekilde ifade ettiği branş olan voleybolu düşünen firma, 2017 yılında Kuzeyboru Spor Kulübü’nü kurdu.
İki sene içinde 1.Ligde yükseldiler. 2020 Yılında Coronavirüs sebebiyle tamamlanamayan sezonunda Sultanlar Ligi’ne yükselme maçlarında elde ettiği 2.lik sonrası Sultanlar Ligi’ne davet edildi. Vizyon sahibi yöneticileri ile sadece A takım düzeyinde değil, Aksaray’daki kız çocuklarının da bu sporun içinde yer almasını sağlamak üzere ‘Sen de Sultan Ol’ ismiyle yeni bir sosyal adım daha attı.

Sen de Sultan Ol Projesi 2021 Yılında Başladı

Aksaray ve çevre şehirlerdeki genç kızlarımızın akademik ve spor eğitimini profesyonel bir ekiple buluşturarak, kızlarımızı geleceğe, geleceğimizi de emin ellere teslim etme amacıyla başlayan proje büyük ilgi gördü. Aksaray ve çevresinde 8-16 yaş arası 30.000 kız çocuğuna ulaşmayı hedefleyen ve ilk aşaması 10 yıllık bir süreci kapsayan bu altyapı yatırımı, çalışmalarını büyük bir ciddiyetle sürdürüyor.

Proje İlk Meyvelerini Verdi

Kuzeyboru Spor Kulübü, Aksaray ve çevresinde bugüne kadar yapılan en geniş kapsamlı altyapı faaliyetleri sonrası ilk meyvelerini almaya başladı. Sezon başında 14,5 yaş ortalaması ile TVF Kadınlar Voleybol 2.Ligi’nde mücadele etti. Alt yapı takımlarıyla da Aksaray İl Şampiyonasında adeta fırtına gibi esti.
İlk kez katıldıkları şampiyonada 7 takım ve 80 lisanslı sporcu ile yer aldılar. Turnuvalarda, Genç Kız B takımı, Yıldız Kız B takımlarıyla dördüncü, Küçük Kız kategorisinde üçüncü olurken; Genç Kız A takımı, Yıldız Kız ve Midi Kız takımlarıyla da Aksaray Şampiyonu olarak 3 kupayı müzesine taşıdı.

Kulübün 9 ay gibi kısa bir sürede elde ettiği bu başarı gerçekten gelecek için umut veriyor.

Voleybola ve Türk Kadınına Önemli Kaynaklar Aktarılıyor

Voleybol camiası içindeki bir kesim, belediye, devlet bankası, kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketlerin voleybolun içinde yer almasının rahatsızlığını sıklıkla dile getirirler. Bu yazı ile konuya bir de bu açıdan bakılmasını umut ediyorum.
Kuzeyboru Spor Kulübü ‘Kadına ve Kadın Sporuna Destek Vermekten Gurur Duyuyoruz’ diyerek, genç kızlarımızı spor ahlakı, nitelikli akademik eğitimle özgüven sahibi bir birey olarak güzel bir geleceğe ulaştırma yolunda çok önemli bir görevi yerine getiriyor.

Özellikle altyapı takımlarımız için çok önemli bir çalışma olarak gördüğüm bu projenin, verimliliği ve elde edilen başarılı sonuçlarla kendini ispatladığını; bunun örnek alınmasını, bilimsel veriler ve çalışmalarla diğer firmalar için de güzel bir model olabileceğini söyleyebilirim.

Sevimli maskotu Malki’nin tribüne çektiği minik kalplere voleybol sevgisi aşılaması, Aksaray Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşilerle voleybol algısının artması, Eczacıbaşı, VakıfBank, Fenerbahçe, Galatasaray, THY gibi takımlardaki dünya yıldızlarını Aksaray halkına izlettirmesi de benim açımdan çok değerli.

 

İşte vizyon sahibi yöneticileri olan bir firmanın Türk Voleyboluna ve Türk Kadınına hizmeti…
Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu