GenelÖzel TurnuvalarTürkiye LigleriVoleybol Haberleri

Yılmaz Özbabacan Turnuvası Başlıyor

Bursa’da düzenlenecek olan Yılmaz Özbabacan Voleybol Trunuvasına TVF Erkekler Voleybol 1.Ligi ekipleri katılacak.
Bu sezon Düzce’den Bursa’ya taşınan Hekimoğlu Global Connect Travel Bursa takımı tarafından Bursa’nın duayen hakemlerinden Yılmaz Özbabacan adını verdiği turnuvaya İStanbul Büyükşehir Belediyespor, Kayseri Develi Belediyespor, Konya Büyükşehir Belediyespor ve Hatay Spor katılacaklar.
21 Eylül Salı günü başlayacak olan Yılmaz Özbabacan Voleybol Turnuvası müsabakaları TVF Cengiz Göllü Voleybol Salonu’nda oynanacak.
Savaş Eskigülek

Yılmaz Özbabacan kimdir?

Cumhuriyetin ilk yıllarında Bursa’da düzenli şekilde voleybol oynandığına dair bir işarete rastlamıyor. 1950 ‘li yıllarda Ticaret Lisesi, Erkek Lisesi,  Sanat Okulları ve Işıklar Askeri Lisesi arasında öğretmen Mehmet Ertan’ın gayretleri ile voleybol müsabakaları yapıldığını öğreniyoruz.

Voleybol ağları ilk kez Ticaret Lisesi ve Erkek Lisesi bahçelerinde kuruluyor.  O günlerde Setbaşı Köprüsünün altında Akın Spor, Merinos, Çelik Spor, Acarlı Gençlerin aralarında oluşturdukları takımlarla voleybol oynadıklarını, eski sporcularımızdan Gündüz Özcebe anılarında bahsediyordu. Bu karma takım 1951-1953 yılları arasında sıklıkla Uludağ Sanatoryumuna giderek ünlü Baş hekimlerimizden Siyami Ersek ‘in çalışanlardan oluşturduğu takımla maç yapıyormış.

Türkiye’ nin A Milli Takım düzeyinde ilk maçı 1953 yılında oynadığı düşünülürse, Bursa’daki voleybol çalışmalarının sadece bu düzeyde oluşu da normal karşılanmalı.

1952 yılına ait Hâkimiyet Gazetesinde voleybol sporu ile ilgili olarak şöyle bir habere rastlıyoruz.
“ Voleybol da Acar Şampiyon”
“Sportif oyunlar ajanslığının tertip ettiği voleybol birinciliği dün sona erdi. Tüm karşılaşmaları kazanan Acar İdman Yurdu, Akın Sporu yenerek şampiyon oldu. Çok üstün bir oyun çıkaran Acar İdman Yurdu voleybol takımı ilk devreyi 15-1 kazanmış,  ikinci devreye ehemmiyet vermeyince bu defa 15-10 galip gelmiştir.”

Haberden edindiğimiz bilgiye göre o dönemde maçın setleri yerine devre ismi kullanılıyor ve karşılaşma 2 set üzerinden yapılıyor.

Ayni yıl okullar arasında voleybol birinciliklerinin düzenlendiğini ve maçların açık sahada yapıldığını öğreniyoruz. Ancak bu çalışmalar kısıtlı imkanlarla zar zor yürütülürken voleybolun benimsenmesi bir türlü sağlanamıyordu. Taki 1966-1967 yıllarında ilk kez Bursa birinciliği adı altında müsabakalar düzenlenebildi ve bu maçlara 1961 yılında hizmete giren Atatürk Lisesi Spor Salonu ev sahipliği yaptı. Bundan sonra ki yıllarda da düzenli olarak karşılaşmalara  katılan Bursa Spor, SAS, Gençler Birliği, Gürsu Spor, Merinos, Tekel, Çalı Spor, Yıldırım Spor gibi takımların katılımı ile ligler yapılmaya başladı.

Bunun akabinde 1973 yılında Atatürk Spor Salonunun devreye girmesi ile dev organizasyonlara ev sahipliği yapmaya Bursa da katıldı.

Bayanlar voleybol finalleri Bursa’ da yapıldıktan sonra 1973-1974 sezonunda ilk kez bayanlar ligi düzenlendi.  Merinos, Mako Spor, Oyak Reno, Bursaspor takımlarının katılımı ile lig oluşturuldu. Bu arada Mako Spor erkek voleybol takımı kuruldu, 1974-1975 sezonu Bursa’daki voleybol sporu için önemli bir seneydi.  Bursaspor erkek takımının Türkiye 1.Deplasmanlı Voleybol Lig’ine çıkmasında büyük başarılara imza atan Sait Bademlioğlu ve rahmetli Faruk Aşkan gibi yöneticilerin emeği çoktur. Fakat ne yazık ki Bursaspor ligde 2 yıl tutunabildi ve düştü.

Voleybol sporuna emek veren yıllarını bu güzel spor içinde geçiren Yılmaz Özbabacan ile yapılan bu güzel anlatımlarımız devam edecek.

Saygı ve sevgimiz sizlerle olsun.
Tekin Ateşnal – Voleybolun Adresi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu