GenelSavaş EskigülekYazarlardan

Yaralarımızı Sarma Zamanı

Merhaba kıymetli okurlarımız,

Öncelikle ülkemizi derinden etkileyen, 10 vilayetimizde milyonlarca vatandaşımızı perişan eden, benzeri 500 yıldır görülmemiş, Kahramanmaraş merkezli 2 depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerimize sabırlar ve milletimize başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum. Yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Enkaz altında yaşam mücadelesi veren vatandaşlarımıza dayanma gücü diliyorum. Devletimize, arama kurtarma ekiplerine, sağlık personeline, insani yardım çalışanlarına, yurt içinden ve yurt dışından bölgeye gelen tüm ekiplere, gönüllülere ve enkaz başında yakınlarını bekleyenlere güç kuvvet diliyorum.

Ülkemizi derinden sarsan deprem felaketinin üzerine ne yazılabilir ki? Oysa her zaman olduğu gibi voleybol dünyamızın güzelliklerinden ‘Haberiniz Olsun’ diyecektim.

Uluslararası Voleybol Hakemimiz Prof. Dr. Nurper Özbar’ın Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi’nin dekanı olduğunu, Avrupa Kupalarındaki temsilcilerimizin başarılarını,

 

 

 

Alpaslan Endüstri Erkekler Voleybol 1. Ligi takımlarından  Hatay Erzin Yeşilkent Spor’un 2010 doğumlu Erhan Can’ın liglerin en genç oyuncusu unvanıyla sahaya çıktığını, ilk sayısını kullandığı servisle takımına kazandırdığını, aynı takımda Erzinli Batuhan Kaplan, Mehmet Ali Karagöz, Mehmet Mağara, Mahmut Elmasoğlu’nun bulunduğu kadro ile Türkiye’nin en genç takımı olduğundan bahsedecek; ‘Erzin’in çocuklarına sahip çıkıp onları voleybol aracılığıyla fair play ruhuna sahip bireyler olarak yetiştirmek gerek’ diyen Beden Eğitimi Öğretmeni Güntaç Yılmaz’dan ‘Haberiniz Olsun’ diyecektim.

 

 

YIKILDIK

Şubat ayının ilk Pazartesi gününe Alanya Set Voleybol Kulübü’nde Küçük A ve Yıldız B Takımlarında forma giyen Naz Terzi ve ailesinin geçirdikleri elim kaza sonucunda hayatlarını kaybettikleri haberiyle girmişken çok daha büyük bir acıyla sarsıldık. Sabah 04.17’de Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay’da yer yarıldı! Sabah gün ışımaya başladığında felaketin boyutları da ortaya çıkmaya başladı. Adeta taşın üstünde taş kalmamış, bir anda 10 vilayette binlerce bina yıkılmış 13,5 milyon insanımız afetle karşı karşıya kalmıştı. Sadece afet bölgesi değil hepimiz YIKILDIK!

Acımız Çok Büyük

Kıymetli okurlarımız, bu büyük acı üzerine konuşacak çok fazla şey var elbette. Ama şimdi ne yeri ne de zamanı. Yeri ve zamanı geldiğinde elbette bunlardan da bahsedeceğiz. şimdi 4.derece alarm ilan edilen ülkemizde arama, kurtarmadan gelecek güzel haberleri bekleme, afet bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması için el birliği ile çalışıp yaraları sarma zamanı.

Tüm Dünya Seferber Oldu

Yaşadığımız afetin boyutu tüm dünyayı sardı. 70 ülke, 14 uluslararası kuruluş ilk anda yardımcı olabileceklerini ilettiler.

Ülkemizdeki Tüm Spor Faaliyetleri Durduruldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı ülke genelinde tüm spor faaliyetlerini durdururken, ülkemizde oynanacak uluslararası karşılaşmalar ertelendi. Ülkemizde yakın tarihte gerçekleştirilecek tüm spor organizasyonları iptal edildi. Voleybolda temsilcilerimiz VakıfBank, Fenerbahçe Opet, THY Spor Kulübü ile Ziraat Bankkart’ın Avrupa Kupalarındaki maçları ertelenirken, büyük bir moral çöküntüsü yaşayan Eczacıbaşı Dynavit’in Polonya’daki maçının ertelenmemesi bizleri üzdü.
CEV, tüm voleybol maçları öncesi depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için 1 dakikalık saygı duruşu yaptırırken gösterdiği nezaketi, Eczacıbaşı Dynavit’in maçının ertelenmesi konusunda da göstermeliydi! CEV; alınması gereken kararı almayıp üstüne  ”dünya çapında” voleybolseverlerden gelen binlerce ”maçı iptal edin” çağrısına duyarsız kaldı…

Aynı CEV, daha sonra Erkekler Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcimiz Ziraat Bankkart’ın Almanya deplasmanını çeyrek final bileti için tek maça çekti.

 

 

 

imoco turkey

Uluslararası Voleybol Hakemimiz Erdal Akıncı’nın başhakem olarak görev yaptığı Imoco Volley CONEGLIANO –  Developres RZESZOW maçında Türk Bayrağı açarak destek mesajı verilmesi, Japonya’daki temsilcimiz Tuğba Şenoğlu İvegin’in takımı Kurobe AquaFairies’ın destek mesajları ve başlattıkları yardım kampanyası, Aykut Aydın’ın antrenörlük kariyerini devam ettirdiği Bulgaristan’ın Hebar  Voley Pazardzhik takımı ve Belediye Başkanı Todor Popov’un yardım malzemesi göndermesi, Milli voleybolcumuz Melis Durul’un da kadrosunda yer aldığı Polonya ekibi Budowlani ŁÓDŹ’un siyah kürdele takması, Alman ekibi Palmberg SCHWERIN takımı,  temsilcimiz Tutku Burcu Yüzgenç’e depremzedelere ulaştırılmak üzere 1000 Euro takdim etmesi, Yunanistan Gazetelerinin bu acımız üzerine ‘Hepimiz Türk’üz’ başlığı ile çıkması ruhumuzu okşadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Kulüplerimiz Yardım Kampanyaları Düzenledi

Hemen hemen tüm kulüplerimiz camialarından aldıkları gücü yardım kampanyasına dönüştürdü. TVF AFAD’ın düzenlediği kampanyada belirtilen hesaba 1 milyon TL bağış yapacağını duyurdu. Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu, üyelerinden 2023 yılı için topladığı aidatları bu kampanyaya bağışladı.

Birlikte Güçlüyüz!

Ülkemiz deprem kuşağında. Bizler bu gerçekle yaşamayı öğrenmek zorundayız.
Tek dileğim, bu afet; ders çıkartacağımız son afet olsun. Lütfen artık dersleri sadece çıkartmayalım. Dersimizi iyi çalışalım! Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, nasıl ki ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşun reçetesi olarak düzenli ordunun kurulmasını sağlayıp başarılı olduysa günümüzde de artık bu coğrafyada bulunmamız suretiyle deprem bilincinin tam anlamıyla oturtulması ve her türlü afetle mücadelede düzenli hareket edebilecek kurumları işler hale getirmemiz şarttır

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu