GenelSavaş EskigülekVOLEYBOLDA KONUK YAZARLARYazarlardan

Voleybolda Beyaz Kart Uygulaması Başlıyor

Kardeş sitemiz Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde Beyaz Kart Uygulaması ile ilgili bilgiler verdi.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Voleybolda sezon sonu geldi, şampiyonlar belli oldu.  AXA Sigorta Efeler Ligi’nde Ziraat Bankkart tarihinde 2.kez şampiyon oldu. Kırmızı beyazlılar, iki şampiyonluğunu da arka arkaya elde etti. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
Misli.com Sultanlar Ligi’nde ise şampiyon 12 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da oynanan maçla belli oldu. Beş maçlık serinin son karşılaşmasında VakıfBank yada Fenerbahçe Opet şampiyonluğa ulaşacak. Sizler bu yazımı 13 Mayıs Cuma günü okuyorsunuz ancak ben, yazıyı bir önceki gün saat 15.00’e kadar baskıya teslim etmek zorunda olduğum için hangi takımın şampiyon olduğunu bilmeden yazıyorum. Fakat bildiğim bir şey var ki, VakıfBank ve Fenerbahçe Opet son maça kadar ortaya koydukları inanılmaz mücadele ve seyri harika voleybolla şampiyonluğu hak ettiler. Hele hele muhteşem geri dönüşlerin yaşandığı 4.maç var ki başlı başına yazı konusu olur.
VakıfBank veya Fenerbahçe Opet. Hangisi şampiyon olursa olsun ikisinin de sonuna kadar hak ettiği; hangisi kaybederse birine yazık olacağı bir performansla 5 final maçı oynadılar. Keşke imkân olsa da bu sezon iki takım şampiyon olsa. Şampiyon hangi takım olursa olsun, şimdiden her iki takımı da tebrik ediyorum.

Voleybolda lig maçları sona erdiğinde Milli Takımlar ve Festival Voleybol Altyapılar Türkiye Şampiyonası ile yeni bir heyecan başlar.
Bu sene de kadın ve Erkek Milli Takımlarımız çeşitli organizasyonlarda ülkemizi temsil edecekler ve ben inanıyorum ki yine kürsüde yer alıp madalyalarla ülkemize dönecekler.
Ancak ben size bugün Festival Voleybol’dan ve bu organizasyonda Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından ilk kez uygulanacak bir projeden; Temiz oyun, İyi Davranış Projesi ‘Beyaz Kart’ tan bahsetmek istiyorum.

Temizliğin simgesi Beyaz renk, Voleybolda Fair Play’in Rengi Oldu

Beyaz, saflığın, yeni başlangıçların ve barışın rengidir. Renk psikolojisinde bozulmamış, değerini kaybetmemiş ve kutsal sayılan kavramlar beyaz renkle ifade edilir.
TVF de Beyaz rengi, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği ‘zeki, çevik ve ahlaklı sporcular’a ulaşma konusunda Beyaz Kart olarak voleybolla ilişkilendirdi.
Voleybol kurallarına göre çeşitli gösterimlerde kullanılan sarı ve kırmızı kartların yanına bundan sonra beyaz kart da eklendi.
Hiçbir temasın olmadığı voleybol oyununda müsabakaya katılan tüm sporculara, rakibine karşı saygılı olmayı ön planda tutan ve sporun özünde yatan dostluk, barış ve kaynaşma kavramlarının yanına ‘Temiz Oyun, İyi Davranış’ kavramlarını da eklemek isteyen TVF, bu amaçla “ Beyaz Kart “ uygulamasını başlattı.

İlk Kez Festival Voleybol’da Uygulanacak

Sporun üstün değerlerini geliştirmek, iyi bir sporcu olmanın yanında dürüstlük ilkesini de kazandırmaya yönelik olan “Temiz oyun, iyi davranış: Beyaz Kart” projesi ilk kez Mersin’de gerçekleştirilecek olan Festival Voleybol organizasyonunda kullanılacak. Kızlarda ve Erkeklerde Küçük ve Midiler kategorisindeki maçlarda ‘yere değen top, file teması, elden giden top, dahil-hariç top ile arkadaşı veya rakibine karşı olumlu tavır’ kategorilerinde kullanılacak olan Beyaz Kart için maçın hakemleri ayrıca form dolduracaklar. Beyaz Kart gören sporcular, turnuvanın son günündeki final maçlarının ardından Kadın ve Erkek Milli Takımlarımızın oyuncularının çektiği video ile ödüllerini alacaklar.

Kıymetli Okurlarımız,

Voleybola kazandırdığı 27 ana sponsorla adeta sponsorluklar şampiyonu olan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, hayata geçirdikleri bu yeni proje ile voleybola yeni bir çehre kazandırıyor. Bu projeyi, sporda kazanmak için mücadele ederken, dostluk, barış ve kaynaşma olgularını geliştirip; kaybetmeyi kabul edebilen ve kazananı kutlamayı başarabilen nesiller oluşturma yolunda dev bir adım olarak görüyorum. Minik kalplerdeki voleybol sevgisini pekiştirip, geleceğin Efelerine, Sultanlarına yetenek kadar dürüst birey olma vurgusunu aktarma amacı güden başta Başkan Üstündağ olmak üzere bu projede emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Bugün de sporun üstün değerlerini geliştirmek, iyi bir sporcu olmanın yanında dürüstlük ilkesini de kazandırmaya yönelik olarak “Temiz oyun, iyi davranış: ‘Beyaz Kart’ projesinden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu