GenelVoleybol Magazin

Video Challenge Kuralında Değişiklik Önerisi

Sanal olarak bir araya gelen komite üyeleri, eğer bir challenge istemi verilen kararın geri alınmasıyla sonuçlanırsa, ekibin challenge hakkının sürmesini önerdiler.

NCAA Kadın Voleybol Kuralları Komitesi, kadın voleybol takımlarının 2022 sezonundan başlayarak tüm maçlarda iki challenge hakkıyla maça başlamasına izin verilmesini tavsiye etti.

Sanal olarak bir araya gelen komite üyeleri, eğer bir challenge istemi verilen kararın geri alınmasıyla sonuçlanırsa, ekibin challenge hakkının sürmesini önerdiler. Challenge başvurusu kabul edilmediğinde  koç maçın geri kalanında bu hakkını kaybedecek.

Bir maç beşinci sete ulaşırsa, her takıma ek bir challenge hakkı verilecek. Takımların beşinci sete en fazla iki challenge hakkı taşımasına izin verilecek.

Tüm kural önerileri, 22 Şubat’ta kadın voleybol kuralları önerilerini tartışmak üzere geçici olarak planlanan NCAA Oyun Kuralları Gözetim Paneli tarafından onaylanacak.

Northern Colorado’da komite başkanı ve koçu Lyndsey Oates, “Antrenörlerden bunun olumlu bir değişiklik olduğuna dair yanıt aldık” dedi. “Sebeplerden biri, bu hakkın mola olarak daha az kötüye kullanılmasının sağlanmasıydı. ”

Kurallar komitesi ayrıca, bir liberonun topu hücum oyuncusuna aktarırken 10 metrelik çizginin önüne geçerek ihlalde bulunup bulunmadığını görmek için koçların bir video challenge talep etmesine izin vermeyi önerdi.

Komite, top oyun dışındayken hakemlere hitap etmesine izin verilen tek kişinin baş antrenör olmasını önerdi. Baş antrenörler, yargılayıcı olmayan bir kararı hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturmak, challenge hakkı talep etmek veya itiraza bulunmak amacıyla hakemlerle konuşma yapabilir.

Ayrıca oyuncuların oyun sırasında dikme küpeler gibi küçük, güvenli takılar takmalarına izin verilecektir. Ancak, çenenin altına hiçbir takı takılamaz.
Savaş Eskigülek-Voleybol Aktuel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu