AntrenörlerimizGenelVoleybol Haberleri

Ömer Turhan, Bursa Hamitler Mezarlığında kabri başında anıldı

10.Mayıs.2011 tarihinde aramızdan ayrılan Ömer Turhan, Ölümünün 11.yılında Bursa Hamitler mezarlığındaki kabri başında sevenleri tarafından anıldı.

 

 

Ömer Turhan Kimdir :
1935 yılında Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Hançerli köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Hamza bey ilkokulunda, ortaokulu Tophane Endüstri Meslek Lisesi döküm bölümünde okudu. 1960 yılında Yüksel Turhan’la evlendi ve üç evladı oldu.


Spora atletizm ve güreşle başladı. Atletizmde 10000 metrede 10dan fazla Bursa şampiyonluğu bulunmaktadır. Voleybola 1973 yılında Türkiye Voleybol Federasyonunun açtığı antrenörlük kursunda , kurs öğretmenliğini NICOLA SATİR in yaptığı antrenörlük kursunu bitirdi.
1973 yılında çalıştığı TEKEL kurumunda erkek voleybol takımı kurarak antrenörlük hayatına başladı. Tekelde yaşadığı ilk antrenörlük deneyiminden sonra 1974-1975 sezonunda Bursapor Erkek voleybol takımında Sait Bademlioğlu’nun yardımcısı olarak birinci ligde görev yaptı. 1976-1979 yılları arasında kısa aralıklarla Tofas-Sas, Oyak Renault ve Makospor’un kuruluşlarında aktif görev aldı ve antrenörlük yaptı.
1979-2001 yılları arasında Bursaspor kulübünde bayan ve erkek voleybol takımlarının antrenörlük görevinde bulunmanın yanı sıra diğer amatör branşlarda (güreş takımı antrenörlüğü, atletizm ve eskrim) bu şubelerin tüm sorumluluğunu üstüne aldı. 1981 yılında 1.lig futbol kulüplerinin katıldığı deplasmanlı güreş liginde hem sporcu hem de antrenör olarak katılarak Türkiye şampiyonluğu yaşadı.
Bursa’da profesyonel anlamda bayan voleybolunun gelişmesi için çok zorlu şartlar altında mücadele ederek 1997-1998 sezonunda voleybol 2.liginde grup birincisi, yarı final ikincisi, final üçüncüsü oldu. O zaman oynanan play out sistemiyle Bursaspor bayan voleybol takımını 1.lige çıkardı. Takımın 1.lige çıkabilmesi için oyuncu transferi yapabilmek için evini bile sattı ve takımın 1.ligde oynamasını sağladı.
1998-1999 sezonunda 1. Ligde antrenörlük yaptı. 1999-2000 sezonunda oğlu Kurtuluş K. Turhan ile beraber Bursaspor’da görev yaptı.
O yıllardan sonra voleyboldan kopmamaya çalışarak elinden geldiğince Bursa’daki ilçelerde voleybolun yaygınlaşması için (Gemlik ve Mudanya’da) takım kurulması için çaba sarf etti. En son Gemlik Zeytinsporda antrenörlük hayatını sona erdirdi.
1995 yılında Olay gazetesi tarafından 1997da ise ASGD tarafından Bursa’da yılın spor adamı seçilen Turhan kalp yetmezliği teşhisiyle 10 Mayıs 2011 yılında vefat etmiştir.
Kaynak: Voleybolun Unutulmazları-Ömer Turhan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu