GenelSavaş EskigülekYazarlardan

Olimpik Nesiller İçin Beden Eğitimi Öğretmenleri’nin Önemi

Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde herkesin ilk spor eğitimcisi olan beden eğitimi öğretmenleri ile ilgili önemli detayları dile getirdi.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Türkiye Voleybol Federasyonu’nun en uzun süre başkanlığını yapmış Naci Bayamlıoğlu’nun vefatından duyduğum derin üzüntü ile başlamak istiyorum. 83 Yaşında aramızdan ayrılan merhum Naci Başkan’a Allah’tan rahmet; kederli ailesi, sevenleri ve voleybol camiasına baş sağlığı dilerim.

3 Temmuz Pazar günkü yazımda, Beden Eğitimi öğretmeni Şeref Tok’un, hırs, azim, vatan ve bayrak sevgisi ile yetiştirdiği voleybolcularla örülü başarı öyküsünü anlatmıştım. Yine daha önceki paylaşımlarımda TVF Spor Lisesi’nin yenilmeden Dünya Şampiyonluğuna ulaşmasında da bahsetmiştim. Geçtiğimiz hafta Sırbistan’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda namağlup şampiyon olan U18 Erkek Milli Takımımızda biri, En Değerli Oyuncu (MVP) olmak üzere 3 voleybolcumuz, Rüya Takımda yer aldılar O şampiyonlar arasında Şeref koçun yetiştirdiği 3 oyuncu da bulunuyordu.

İşte o oyuncular, okul taramalarıyla ortaya çıktılar. Bu başarılar Beden Eğitimi öğretmenlerinin önemini ortaya çıkartıyor. Ancak TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar’ın yazısından Milli Eğitim Bakanlığımızın, 20.000 yeni öğretmen atamasında 1600 olan Beden Eğitimi Öğretmeni sayısını 288’e düşürdüğünü öğrendim.
Buradan hareketle, sportif alanda daha başarılı sonuçlar elde etmek için yaptığım araştırmalarda dikkatimi çeken bazı hususlardan ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Ağaç Yaşken Eğiliyor

Günümüzde spora başlama yaşı 4’e kadar indi. Böylece çocukların spora alıştırılması ve doğru eğitimler verilmesinin önemi daha da arttı. Sporcu bir neslin iyi yetişmesi, iyi bir başlangıçla mümkün. Bu sebeple branş öğretmenlerinin ilk öğretim öncesinde göreve başlaması, taramalar yapması, potansiyeli olan çocuklarımızın ortaya çıkmasını kolaylaştıracaktır. Ülkede, spor kültürü oluşturmak için ilk öğretimden itibaren Beden Eğitimi ve Spor derslerine branş öğretmenlerinin girmesinin çok yararlı olacağını düşünüyorum.

Ders Saatleri Yeterli Mi?

Öğrencilerimiz, okullarda haftada 35-40 saat derse girerken bunun sadece 1-2 saati Beden Eğitimi dersine ayrılmış. Beden eğitimi ders saatlerinin arttırılması olumlu sonuçlar getirecektir. Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde ise seçmeli ders halinden çıkarılması da gelişimi hızlandıracaktır.

Fiziki Kapasite Arttırılmalı

Okullarımızda salon ve bahçe kapasitesi, sporcu gelişimi için oldukça önemli. Hava şartlarından en çok Beden Eğitimi dersleri etkileniyor. Dersin verimli geçmesi ve fayda sağlaması için en büyük ihtiyaç spor salonu. Okul bahçeleri ve spor salonlarının ihtiyaca cevap verecek seviyeye gelmesi, soyunma odası eksikliğinin giderilmesi bu bakımdan oldukça önem arz etmektedir.

Spor Malzemesi Desteği Şart

Devletimizin, okullarımıza ücretsiz olarak sağladığı ders kitabı, süt, akıllı tahta gibi destekler çok önemli yardımlardır. Aynı şekilde spor malzemelerinin de aynı standartta tüm okullarda bulunması çok önemlidir. Zira okullarda spor ödeneği gibi bir fon olmaması malzemelerin teminini zorlaştırıyor.

Sportif Başarı Daha Çok Özendirilmeli

Yazılarımıza ve çeşitli programlara konu olan örnek yaşam hikayelerinde gördüğümüz gibi hem akademik hem de sportif kariyerini başarıyla sürdüren sporcularımız bulunsa da aileler akademik başarıya daha fazla önem veriyor. Lise ve üniversite giriş sınavlarında sporcu öğrencilerimize daha fazla puan katkısı yapılması, spor kültürünün geliştirilmesi, Beden Eğitimi dersinin öneminin fark ettirilmesi ve ailelerin bilinçlendirilmesi bakımından fayda sağlayacaktır.
Unutulmamalıdır ki, gençlerimizi her türlü kötü alışkanlardan korumanın en iyi yolu spordur!
Gençlik ve Spor Bakanlığımızın başarılı Milli Sporculara sağladığı ‘Tam Bursluluk’ projesi kapsamının genişletilmesi, olimpiyatlara aday olan ülkemizin sporcu havuzuna yarar sağlayacaktır.

Kıymetli Okurlarımız,

Türk Gençliğine bayram hediye etmiş bir Önderin kurduğu ülkemizde, uluslararası alanda kulüp ve Milli Takımlar düzeyindeki artan başarılarının sürekliliği için kaynak yaratmaya çalışan devletimiz, Gençlik ve Spor Bakanlığı aracılığı ile önemli atılımlar yapıyor.
Şeref Tok ve diğer öğretmenlerin daha büyük başarılara ulaşması için tespit ettiğim konuları aktarmaya çalıştım.
Sağlıklı nesiller için Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkartacak gerekli çalışmaların yapılmasını ümit ediyorum.
En büyük dileğim; Şeref Tok gibi daha nicelerinin başarı dolu insan hikayelerini sizlerle paylaşmak.

Kalın Sağlıcakla.

Savaş Eskigülek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu