GenelRöportajlarVoleybol Haberleri

Hande Baladın: “Milli takımın başında zor bir süreç geçirmiştim”

Filenin Sultanları ve Eczacıbaşı Dynavit'in yıldız oyuncularından Hande Baladın yeni açıklamalarında mental sağlığı ve milli takım hakkında konuştu.

Hande Baladın, Oksijen TV için yaptığı açıklamalar ile dikkat çekti. Eczacıbaşı Dynavit’in milli yıldızı açıklamalarında kendisi hakkında önemli ifadelerde bulundu.

“Zor bir süreç geçirmiştim ben milli takımda”
Hande Baladın yeni açıklamalarında milli takım sezonunun başında yaşadıklarından bahsetti. Baladın kendisi ile en çok gurur duymasını istediği kişinin ailesi olduğunu belirtti. Ailesinin kendisi ile gurur duyduğunu da belirten tecrübeli voleybolcu daha sonrasında milli takım sezonundan “Ama oradaki aslında belki altında farklı durumlar olabilir. Zor bir süreç geçirmiştim ben milli takımda. Milli takımın başında daha doğrusu.” diyerek bahsetti. Baladın daha sonrasında ise duygulandı ve konuşmaya devam edemedi.

“Milli duyguları yüksek bir karaktere sahibim”
 Eczacıbaşı’nın 26 yaşındaki smaçörü Baladın açıklamalarında şu sözlerle milli duyguları yoğun olan biri olduğunu belirtti: “Ben milli duyguları çok yüksek bir karaktere sahibim. Özellikle milli takımla kazandığımız maçlardan sonra o kadar fazla bu tarzda yorum aldık ki….Ben her böyle duyduğumda ağlayasım geliyordu. Neden olduğunu bilmiyorum ama tüylerim bir anda diken diken oluyor.”

“En sonunda başardım diyebildim kendime”
Kendisi ile ne kadar gurur duyduğu hakkındaki soruya yanıt veren Baladın şunları söyledi: “Ben aslında bunu kendimi çok söyleyebilen bir insan değildim açıkçası. Milli takımdan sonra bir röportajımda da bundan bahsetmiştim. Kendimle gurur duyuyorum çünkü milli takımın başında dediğim gibi zor bir dönem geçirmiştim. Orada güçlü kalmayı başarabilip daha sonrasında böyle kupalarla ülkemize dönebildiğimiz için kendimle çok gurur duyuyorum. En sonunda başardım diyebildim kendime.”

Yardım ile gelen bir başka Hande
Mental sağlığını korumak için profesyonel desteğe başvurduğunu söyleyen Hande Baladın bu konudaki tek pişmanlığının destek için daha erken harekete geçmemiş olduğunu şu sözlerle belirtti: “Bunun için yeni çalışmaya başladım. Bundan önceki senelerde kötü bir dönem geçirdiğim zaman hep kendime ‘Tamam, geçecek. Atlatırım ben, yaparım, güçlüyüm. Bunu da atlatırım’ gibi bir kafayla normal antrenman ve maç hayatıma devam ediyordum. Bir noktadan sonra öyle bir hale geliyorsunuz ki mental olarak gerçekten yardım almak zorunda kaldığınız bir an geliyor. O an aslında keşke daha önceden bu çalışmaları yapmaya başlasaydım daha sağlam kalabilirdi. Ama keşkeyle hayat geçmiyor. Ben yine de çok mutluyum ki bu anları yaşadım. Sonra hayat beni başka bir noktaya itti. Yardım almaya başladıktan sonra çok daha farklı bir Hande olduğumu hissetmeye başladım. O yüzden her sporcu bence yardım almaya genç yaşta başlamalı. Bundan önce de tabi ki spor psikologlarıyla konuştuğum dönemler oldu. Bir süre konuştuğum iyi olup bıraktığım dönemler oldu ama şunu anladım ki iyi olduğun dönemde de devam etmek gerekiyor.”

“Sosyal medyadan olabildiğince uzak kalmaya çalışıyorum”
Turnuvalar sırasında bazı sporcular sosyal medyaya ara vermeyi tercih ediyor. Genç voleybolcu Baladın ise organizasyonlar sırasında sosyal medyadan uzak durmaya çalıştığını “Açıkcası bundan etkilenen sporcular var, etkilenmeyenler var. Ben olabildiğince uzak kalmaya çalışıyorum çünkü etkilenip etkilenmeyeceğimi bilmiyorum. Pozitif ya da negatif tüm yorumların ben sporcuları etkileyebileceğini düşündüğüm için uzak kalmaya çalışıyorum ama benim yaşadığım zorluklar milli takım döneminde sosyal medyadan uğradığım olaylardan dolayı değildi. Daha farklı şeylerle mücadele ediyordum diyeyim. Spor hayatımız boyunca olabildiğince uzak kalmak iyi gibi düşünüyorum.” diyerek belirtti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu