GenelSavaş EskigülekYazarlardan

Gururumsun Baba

Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde Avrupa Kupaları ve Uluslararası Voleybol Hakemleri ile

Merhaba Kıymetli Okurlarımız

Voleybolda lig mücadelesi ile temsilcilerimizin Avrupa Kupaları maçları devam ediyor. Haftalar ilerledikçe yarış kızışırken, erkeklerde CEV Şampiyonlar Ligi ve CEV Cup maçlarında kulüplerimiz ile Uluslararası Voleybol Hakemlerimiz ülkemizi temsil ediyorlar.

TMOK Fair Play Komisyonu 42 Yaşında

Fair Play; dürüst oyun, dürüst davranış olarak ifade edilmekle birlikte gerçek anlamı etik üstü davranıştır. Etik davranış, kuralları her konuda dürüstlükle ve saygıyla uygulamak demektir. Fair Play ise tüm bunların üstünde kişisel çıkarları ve hırsları bastırarak yaşamda üstün insan ruhunu ortaya koymaktır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 1981 yılında Uluslararası Fair Play Konseyi’ni (CIFP) tanıyıp onu bir kuruluşu olarak kabul etmesinden sonra Fair Play, IOC’ye bağlı Milli Olimpiyat Komitelerince gündeme alındı. IOC’nin her komitede Fair Play ile ilgili bir komisyon kurulmasını tavsiye etmesi üzerine TMOK da bu konuda çalışmalara başladı. 17 Kasım 1981’de Turgut Atakol’un başkanlığında toplanan TMOK Yönetim Kurulu, Fair Play Komisyonu’nu oluşturdu. Komisyon; Dr. Tarık Özerengin, Av. Merih Sezen, Spor Yazarı Doğan Koloğlu, Olimpiyat madalyalı atlet Ruhi Sarıalp ve Uluslararası Boks Hakemi Ahmet Cömert olarak onaylandı.

TMOK o tarihten beri Fair Play olgusunun ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye Fair Play ödülleri vermekte, Fair Play’i toplumumuza bir yaşam tarzı olarak benimsetme yolunda çaba harcamaktadır. Bu konuda gerekli çalışmalar TMOK Fair Play Komisyonu tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanı sıra TMOK, Fair Play Karikatür Yarışması’yla da gençlerin sanat ve spor işbirliği yoluyla Fair Play’i benimsemeleri için çalışmaktadır.

CEV Cup’ta 3’te 3

Erkekler kategorisinde Avrupa’nın 2 numaralı kupası CEV Cup’ta ülkemizi temsil eden Arkas Spor, Fenerbahçe HDI Sigorta ve Galatasaray HDI Sigorta takımlarımız son 16 takım arasına kalmayı başardılar. Arkas Spor Belçikalı Gent, Galatasaray HDI Sigorta ise Avusturyalı rakibi Waldviertel ile oynadıkları her iki maçı da kazanarak tur atladılar.Fenerbahçe HDI Sigorta ise ilk maçta 3-1 yenildiği Romanyalı rakibi SCM Craiova’yı 3-0 yenerek puan eşitliğini sağladı. İki maç sonunda puan eşitliği olduğunda oynanan 15 sayılık Altın Set’i de kazanan temsilcimiz, adını son 16 takım arasına yazdırmayı başardı.
Kupanın bu etabında takımlarımızla birlikte Uluslararası Voleybol Hakemlerimiz Erol Akbulut, Ramazan Çevik ilk maçlarda, Sadettin Deneri ve Meryem Tekol Pelenk ise ikinci maçlarda ülkemizi temsil ettiler.

Avrupa’nın 3 numaralı kupası CEV Challenge Cup’ta temsilcilerimiz maçlarına başlamadılar ama hakemlerimiz görev almaya başladılar. Arzu Uzatöz, Seçkin Yener ve Caner Çildir bu turda ülkemizi temsil ettiler.
Takımlarımız gibi ülkemizi başarıyla temsil eden voleybol hakemlerimizin Avrupa’da yönetecekleri maçları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Erkekler Şampiyonlar Ligi’nde 2. Maçlar Oynandı

Ülkemizi Ziraat Bankkart ve Halkbank’ın temsil ettiği 2023 CEV Erkekler Voleybol Şampiyonlar Ligi gruplarında 2. maçlar tamamlandı. Bu turda Uluslararası Voleybol Hakemlerimiz Nurper Özbar ile Erdal Akıncı da ülkemizi temsil ettiler.
Şampiyonlar Ligi E Grubundaki temsilcimiz Ziraat Bankkart, grupta oynadığı iki maçı da kaybetmesine rağmen göz dolduran oyunu ile gelecek maçlar için umut verdi.
B Grubundaki temsilcimiz Halkbank ise gruptaki ilk maçı kaybetmesinin ardından ikinci maçta Almanya’nın Berlin Recycling Volleys takımını konuk etti. Bu sezon yurt içinde oynadığı tüm lig maçlarını kazanan temsilcimiz, kendisi gibi ligde ve Avrupa’da oynadığı tüm maçları kazanan rakibini yenmeyi başardı. Bu sonuçla gruptaki ilk galibiyetini alan Halkbank, rakibine ilk mağlubiyetini aldırmış oldu. Maçtan önce görüştüğümüz Berlin takımı başantrenörü Cedric Enard, Ankara seyircisi ve Halkbank’ın kaliteli kadrosundan çekindiğini belirtmişti. Haklı çıktı.

Gururumsun Baba

Yazılarımda sıklıkla yer vermeye çalışırım. Vefa güzel bir duygu. Hele hele insanın hayattayken kendisine gösterilen vefa dolu bir hareketle hissedecekleri dünyalara bedel!
Önceki gün bir voleybolcu kardeşimizin ‘Gururumsun Baba’ açıklaması ile yaptığı paylaşım çok hoşuma gitti.


Bursa doğumlu ve halen TVF Kadınlar Voleybol 2. Ligi takımlarından Edirne Çarşıspor’da forma giyen Buse Özden, babasının gururunu yaşıyor. Buse’nin babası da Bursa’da Sedat isimli futbolcuların çok olduğu dönemde Sedat 3 namı ile tanınan Sedat Özden.
Ali Sedat Özden, 1953 yılında Bursa’da doğmuş ve Bursaspor altyapısında futbola başlamış. Sonrasında Sölöz Gençlerbirliği ve Bursa Gençlerbirliği takımlarında oynamış. Bursaspor’a transfer olup 13 sezon Bursaspor formasını giymiş. Kariyerinde 34 kez A Milli olmuş. Futbol hayatını doğup büyüdüğü Bursa’da geçiren Sedat Özden, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çok ince düşünülmüş bir projeyle onurlandırıldı.
Bursa trafiğini bilenler Acemler mevkiindeki yoğunluğu da iyi bilirler. İşte tam da bu noktada trafiği çok rahatlatacak bir köprü yapımını tamamlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, köprüye ‘Sedat 3’ ismini verdi.
Açılışa eşiyle katılan Sedat Özden’in mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Voleybolcu evladı Buse de babası hayattayken gösterilen vefa örneği karşısındaki gururunu paylaşarak sadece anne babaların değil evlatlarının da gururundan bahsetmem gerektiğini bana hatırlattı. Spor ve voleybol sevdalısı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ı ve bu projeyi düşünüp uygulayan herkesi tebrik ederim.

Bugün de Avrupa kupaları, uluslararası voleybol hakemlerimizin maçları, TMOK Fair Play Komisyonunun 42. yaşı ile Sedat 3 ve Buse’nin gurur anlarından ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu