GenelSavaş EskigülekYazarlardan

Bir Voleybol Forması Ne Anlatabilir ki?

Kardeş sitemiz Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek, 4 Şubat 2022 tarihli Aydınlık Gazetesi'ndeki köşesinde formalardaki anlamları dile getirdi.

Kardeş sitemiz Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek, 4 Şubat 2022 tarihli Aydınlık Gazetesi’ndeki köşesinde voleybol oyuncularının gururla taşıdıkları formaların anlamları dile getirdi.

Merhaba kıymetli okurlarımız…

Yepyeni bir ay geldi ve bir haftalık aranın ardından sizlerle birlikteyim.
Esas konumuza gelmeden önce ülke dışından ama bizleri de ilgilendiren bir voleybol güzelliğiyle başlamak istiyorum.

Rus ekibinden örnek davranış

Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımı, 8 oyuncusunun Kovid-19 testinin pozitif olması sebebiyle geçen hafta sonu ligde Sarıyer Belediyespor ile oynayacağı maça çıkamadı ve maç ertelendi. Kovid-19 vakaları sebebiyle yurt dışına kabul edilemeyecek olan sarı lacivertliler, 3 Şubat Perşembe günü Rusya deplasmanındaki Dinamo-Ak Bars KAZAN Şampiyonlar Ligi maçına çıkamama durumu ile karşı karşıya kaldı. Avrupa Voleybol Konfederasyonu’nun (CEV) uygulaması belliydi ve takımımız hükmen mağlup sayılacaktı.

Grup maçları sonunda beş grup lideri ile gruplardaki en iyi 3 ikincinin bir üst tura çıkacağı etapta, belki de grup liderliğini yakalaması muhtemel bir maçta, Fenerbahçe’ye yardım eli uzatan ise Rus takımı oldu. Fenerbahçe ile kurdukları temasta maçın ertelenmesine rıza gösteren KAZAN, CEV’e müracaat ederek maçın 11 Şubat Cuma günü oynanmasını talep etti. Teklif kabul gördü ve temsilcimiz hükmen mağlup olmaktan kurtuldu. Böylelikle sporun doğasında olduğu gibi galip ve mağlup, sahadaki mücadele sonunda belli olacak. Bu örnek hareketten “Haberiniz Olsun” istedim.

Maddi gelirden fazlası

Geleyim başlıktaki konuya… Sporseverler için aidiyet hissettikleri kulüplerin arma ve forması, bir anlamda kutsal sayılır. Forma aşkı, renk aşkı, arma sevdası gibi deyimler dilimize bu aidiyetle geçmiştir. Günümüzde formalar kulüplerin gelir kaynakları arasında önemli bir pay oluştururken, taraftarların kulüplerine katkı yapmasına olanak sağlar. Ayrıca formalar, reklam geliri bakımından her alanı değerlendirilebilecek ekonomik bir değeri de ifade ediyor.

Ancak bahsedeceğim formalar biraz farklı… Voleybol kulüpleri, formalarıyla hem sponsor firmalara reklam alanı açıyor hem de bazı sosyal ve tarihi mesajlar da veriyor.

Mesela Fenerbahçe bu sezon kadın ve erkek takımları için efsane çubuklu formasıyla birlikte melek kanatlı, duvar temalı, armasında bulunan palamut deseni ve lacivert enerji temalı formaları ile sahada mücadele ediyor.

 

 

Ziraat Bankkart takımı ise 1925 yılında yapılan bankanın ilk Genel Müdürlük binasının tavan motiflerini formasına taşımış.

 

 

 

Ancak benim en çok hoşuma giden formalar ise Aydın Büyükşehir Belediyespor ile Kadınlar Voleybol 1. Ligi’nde Gaziantep’i temsil eden Adam Voleybol takımlarının formaları oldu. Aydın temsilcisi forma ve eşofmanlarında kadına karşı şiddet konusunda toplumda farkındalık uyandıracak bir çalışmaya imza attı. Toplumsal sorunların çözümü için cesur ve kararlı olmak zorunda olduğumuz ve kadına şiddetin bir toplumsal sorun olduğunu vurgulamak amacıyla formalarında simgesel bir logoya yer verdi.

 

 

 

Adam Voleybol Kulübü ise tescilli renkleri sarı ve lacivert olduğu halde son hafta oynadığı maça mor forma ile çıktı. Renk psikolojisi uzmanı Harald Braem, “Erkeksi kırmızı ve kadınsı mavinin karışımı ile ortaya çıkan mor renk, ‘Hakların Eşitliği’nin simgesidir. Bu nedenle tüm dünyada kadınlar, kendilerine uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddete dur demek için bu rengi kullanıyorlar” diyor. Adam Voleybol Takımı da tescilli renkleri dışında Güneydoğu Anadolu’da bu bilincin farkına varılması için maçlara mor forma ile çıkıyor.

Bir örnek de yurt dışından vererek bitireyim: Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB), 2021 yılı Haziran ayında oynanan Milletler Ligi maçlarında Cinsiyet Eşitliğini savunmak amacıyla farklı ülkelerden aynı numaralı formaları giyen kadın ve erkek oyuncuların, birbirlerinin adının yazdığı özel formalarla oynamalarına olanak sağlamıştı. Kaptanımız Eda Erdem Dündar, Hollandalı oyuncu Nimir Abdel-Aziz ile birbirlerinin isimlerinin yazılı olduğu 14 numaralı Eşit Forma’yı giymişlerdi. Ben de bu fark yaratan formalardan ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla…
Savaş Eskigülek-Voleybol Aktuel

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu