Cemal EkentokGenelTürkiye LigleriVOLEYBOLDA KONUK YAZARLAR

A.Cemal Ekentok: “Üzülmemek elde değil”

Sosyal medya youtube üzerinden voleybolun emekçileri ve yıldızlarıyla yapılan söyleşiler var. Bilmem takip ediyor musunuz?. Bildiğim kadarıyla, futbol ile yatıp kalkan bizler dışındaki voleybol tutkunları bunları ilgi ile takip ediyor.

Bunlar Shining Stars Sports Consulting tarafından gerçekleştirilen ‘Yıldızlı sohbetler’. Bende geçtiğimiz günlerde Cengiz Göllü Salonu’nda voleybol maçını izlemeye gittiğimde bana Merve İkbal Albayrak’ın söylediği sözleri dinleyip dinlemediğim sorulduğunda hem utandım, hem de sıkıldım. 

Sonrasında eve geldiğimde hemen yayından kalkmayan ve bandı izledim. İçim cız etti. Bir takım nasıl yok edilmiş bunu çok güzel anlatmış Merve İkbal Albayrak. Başarılı oyuncu, Bursa Büyükşehir Belediyespor ve Nilüfer Belediyespor takımlarında da oynayan Merve İkbal Albayrak idi.

Dikkatle takip ettim.

Ama, benim için can alıcı noktaya geleyim;

Bursa Büyükşehir Belediyespor, CEV Challange Kupası’nı üçüncü kez Türkiye’ye getirmek için Atina’da Olympiakos ile karşılaşacak. Takım inançlı ve kupayı bir kez daha Türkiye’ye getirmeye kararlı. Kadroda yabana atılmayacak şekilde güçlü.

Maç öncesi Atina’da soyunma odasına giren Bursa Büyükşehir Belediyespor’un sorumlu yönetici Merve İkbal Albayrak’ın ifadesine göre, “Kadın şubemizi kapatıyoruz. Siz çıkın mücadelenizi yapın” diye konuşma yapıyor. 

Final maçına çıkacak bir takıma söylenmemesi gereken sözler değil mi bunlar.

Duyunca ben yıkıldım.

Söyleyen olayı bire bir yaşayan biri olduğu için inanmamak mümkün değil.

Her şeyden önce kızlar da yıkılıyor.

Çıkıp Türkiye ve kadınlık gururları için oynuyorlar ve sonuçta kupayı müzesine götüren Olympiakos’u evinde cehennemi andıran bir taraftar topluluğu karşısında 3-2 yeniyorlar.

Ancak, kadınları kapatıp erkek takım kurmak isteyen Bursa Büyükşehir Belediyespor, 4 kez final oynayıp, iki kez bu kupayı Türkiye’ye getiren ilk takım olarak tarihe geçmesine ve muhteşem bir alt yapısı olmasına karşın ve maalesef yönetim kurulu tarafından kadın şubesinin fişi çekiliyor.

Kadın Şubesi kapatılınca, yıllarca emek verilen alt yapıdaki yıldız adaylarını ise İstanbul takımları, Vakıfbank, Eczacıbaşı ve diğerleri adeta havada kapışıyor. Bu kızlarımız Türkiye’ye milli takımlar düzeyince Avrupa şampiyonlukları getirdiklerinin de hemen altını çizmek isterim.

Kurulan erkek takımı ise Efeler Ligi’ne çıktı. Ancak ikinci yılında sezon başında yapılan yanlış transferler sonrasında İnegöl Belediyespor’un sahasında Afyon Belediye Yüntaş’a yenilmesiyle birlikte lige maalesef kardeş kazığı ile veda etti.

Uluslararası başarı kazanan bir takım olan kadın voleybolcuların ahları mı tuttu onu bilemiyorum. Erkek takımı onca yapılan harcamalara karşın ligde tutunamadı.

Bir voleybol sever olarak Bursa Büyükşehir Belediyespor erkek takımının Efeler Ligi’ne veda etmesine çok üzüldüm. En büyük üzüntüm ise sonradan Voleybol Şubesinin sorumluluğunu getirilen Yunus Emre Gelen içindi.

Kadın basketbolunda Bursa’ya çok eyler kazandıran yanlış kurulan bir takımın sorumluluğuna sonradan getirilince yapabileceği fazla bir şey yoktu. Sezon başı Yunus Emre Gelen şubenin başında olsaydı bu acı tablo inanın hiç yaşanmazdı.

Ancak şu bir gerçek;

Taşıma su ile değirmen dönmüyor.

Erkeklerde hiçbir alt yapın yok iken bir anda bir anda yeni şube açarsan, hüsran da kaçınılmaz olur.

Bir de şunun altını çizmekte yarar var. Kapatılan kadın voleybol takımının tüm oyuncuları şu an Sultanlar Ligi takımlarında yer alıyor ve hala oynuyorlar. Hem de baş tacı olarak.

A.Cemal Ekentok

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu