GenelSavaş EskigülekVoleybol HaberleriYazarlardan

Voleybolda Ağustos Ayı Başarılarla Başladı

Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde Milli maçlar ve gönülleri okşayan bir insan hikayesi paylaştı.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Voleybolda liglerin sona ermesiyle başlayan Milli Takımlar sezonunda sona yaklaşıyoruz. Kadın ve Erkek A Milli Takımlarımız son olarak Konya’da gerçekleştirilen 5. İslami Dayanışma Oyunlarında yer alırken, diğer bir grup A Erkek Milli Takımımız, 2023 Avrupa Şampiyonası elemelerinde mücadele etti.
Bugün, Milli Takımlarımızın Ağustos ayı içindeki başarılarından ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Sezon boyunca A Takımlar düzeyinde FIVB Milletler Ligi, Akdeniz Oyunları, İslami Dayanışma Oyunları, 2022 Avrupa Şampiyonası, EYOF, 2023 Avrupa Şampiyonası Elemeleri, Dünya Şampiyonası’nda; yaş gruplarında da Balkan ve Avrupa Şampiyonalarında yer alacak takımlarımızın programı çok yoğundu.
Kadın ve erkek Milli Takımlarımız, birçok uluslararası turnuvada yer alacak şekilde farklı oyunculardan oluşturulan gruplar halinde Mayıs ayında çalışmalarına başladılar.

Daha önceki yazılarımda yer verdiğim sonuçlara ilaveten, Ağustos ayının yarısını bitirdiğimiz şu günlerde İslami Dayanışma Oyunları, 2023 Avrupa Şampiyonası Elemeleri ile 19 Yaş Altı Milli Takımımız Balkan Şampiyonasında yer aldılar.

U19 Milliler Balkan İkincisi Oldu, Rüya Takımda 2 Türk Oyuncu Yer Aldı

19 Yaş Altı Kız Milli Takımımız, Romanya’nın ev sahipliğinde düzenlenen U19 Balkan Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti. Finale kadar oynadığı tüm maçları kazanan Millilerimiz, finalde Sırbistan’a kaybederek Balkan ikincisi oldu. Smaçörümüz Ege Melisa Bükmen ile liberomuz Yasemin Narlıoğlu turnuvanın Rüya Takımında yer aldılar. 19 Yaş Altı Kız Milli Takımımızın yaz mesaisi 27 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihlerinde K.Makedonya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek U19 Avrupa Şampiyonası’yla devam edecek.

Filenin Sultanları Set Vermeden Şampiyon Oldu

Konya’da gerçekleştirilen 5. İslami Dayanışma Oyunlarında voleybolda ülkemizi temsil takımlarımız bir altın, bir bronz madalya kazanarak kürsüde yer aldılar. Erkeklerde grubu ikinci olarak tamamlayan Millilerimiz, yarı finalde diğer grubun birincisi Kamerun’a 3-1 yenilince üçüncülük maçına çıkmak zorunda kaldı. Üçüncülük maçında Azerbaycan’ı 3-1 yenen Efelerimiz, bronz madalyanın sahibi oldu.

Turnuvaya çok iyi başlayan ve başladığı gibi bitiren Filenin Sultanları ise altın madalyanın sahibi oldu. Grup maçları, yarı final ve finalde karşılaştığı rakiplerine set vermeyen Millilerimiz, Konya’daki müthiş seyirci desteğine güzel bir oyun ve namağlup şampiyonlukla karşılık verdi.

Gönülleri Fetheden Gönüllüler

Ülkemizin voleybol turnuvaları organizasyonundaki üstün başarısı, FIVB ve CEV nezdinde takdirle karşılanıyor. Hiç şüphe yok ki bu başarılı organizasyonların en önemli unsurları Gönüllüler. Turnuvalarda arı gibi çalışan bu görünmeyen kahramanlar, bazen öyle güzel işlere imza atıyorlar ki. Bu örneklerden biri de Konya’da yaşandı. Ulusal Voleybol Hakemi olarak voleybolun içinde yer alan ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarıyla camianın takdirini kazanan Murat Değirmenci, bu kez Konya’da bedensel engelli voleybol sever bir genç kızımızın hayallerini gerçekleştirdi. Elif ve ailesinin tribündeki heyecanını fark eden güzel yürekli Murat, tüm maçlara gelen Elif’in sporcularla tanışma hayalini gerçekleştirdi.
Minik Elif, hayranlık duyduğu sporcularla tek tek tanıştı ve voleybol dolu harika günler yaşadı. Teşekkürünü ise Murat ağabeyine hediye ettiği bir kitaba ‘Hayalimi gerçekleştirmemde bana nazikçe yardımcı olmanız, iyi bir spor adamı nasıl oluru bana gösterdiğiniz ve sporla ilgilenme hayalime bir adım daha yaklaştırdığınız için teşekkür ederim’ yazarak dile getirdi. Teşekkürler Murat, voleybol aracılığıyla bir mink kalbe verdiğin enerji için!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filenin Efeleri 9. Kez Üst Üste Avrupa Şampiyonasında

Filenin Efeleri Nedim Özbey önderliğinde Ağustos ayı içinde 2023 Avrupa Voleybol Şampiyonası elemelerinde yer aldılar. Azerbaycan ve Danimarka’yla birlikte A Grubunda yer alan Millilerimiz 3 galibiyet ve 1 yenilgiyle topladıkları 10 puanla 9.kez üst üste Avrupa Şampiyonası Finallerinde yer alma hakkı elde ettiler. Efelerin mesaisi 26 Ağustos’ta başlayacak FIVB Dünya Şampiyonası ile devam edecek. Sultanlarımız ise 23 Eylül’de FIVB Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmeye hazırlanıyorlar.

Bir Teşekkür de TRT’ye

Milli Takımlar sezonu boyunca voleybol keyfini bizlere evimizin konforunda sunan TRT’ye gönülden teşekkürler.

Bu haftalık da bu kadar. Kalın sağlıcakla.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu