GenelTEKİN ATEŞNALTürkiye Ligleri

Voleybol duayenlerinden Yılmaz Özbabacan ile “Bursa’daki yaşanan voleybol günleri (2)”

Bursa’da voleybol 1974-1975

1974-1975 sezonundan sonra Bursa’daki voleybol hareketi giderek büyüdü. SAS kulübü Tofaş fabrikası ile birleşerek “ TOFAŞ SAS “ isimli yeni bir kulüp oluşturdu. Bu yeni kulüp hemen tüm branşlarda atağa geçti. Voleybol çalışmaları Mehmet Akpınar’ ın yönetiminde başladı.  Oluşturulan güçlü bir takım ile  Bursa şampiyonluğu, ardından da Türkiye 1. Den çakildiler.yapmıştı.  1975-1976 sezonunda Bursa şampiyonluğu için iki takım karşı karşıya geldi.  Gecenin geç saatlerine kadar süren ve Atatürk Spor salonunun hınca hınç dolu olduğu bu unutulmaz maçı Oyak Reno kazandı ve 1.lige yükseldi. Sonra Tofaş voleybolda ağırlığını alt yapıya verdi. Voleybol takımlarının başına da Nizamettin Çakır getirildi. Amatör liglerde heyecan sürerken Bursa da oluşan yeni kulüpler deplasmanlı voleybol liglerini hedef aldılar.    Oyak Reno ardından 1981 yılında bu kez Mako Spor deplasmanlı 1.lige yükseldi.

Bursa da voleybol bu tarihten sonra çok canlandı ve yerel ligler 1. Nci, 2. Nci, 3. Nci küme şeklinde 42 kulüple temsil edilmeye başlamıştı. Buna paralel olarak en ünlü voleybolcular Bursa takımlarını tercih etmeye başladı. 1983-1984 sezonunda da Sönmez Flament takımıda süper ligde oynuyordu.  Voleybol adına hızlı gelişen bu hareketin süresi çok uzun olmadı. 1985 yılında Emniyet Spor erkekler branşında voleybol takımı kurarken1986 yılında Oyak Reno ve 1989 yılında da Mako spor ligden çekildiler.

1989 yılı Sönmez Flament için çok başarılı geçti. Yeşil beyazlı ekip deplasmanlı ligde 2.nci olurken Türkiye kupası, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı kupasını müzesine götürdü.

Yılmaz Özbabacan – Tekin Ateşnal

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu