GenelSavaş EskigülekVoleybol HaberleriYazarlardan

Savaş Eskigülek, “İki direk, bir file”

Merhaba kıymetli okurlarımız,

Yurdumuz, mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklarının etkisinde adeta kavrulurken, voleybolun heyecanı salondan plaja doğru kaymış durumda.

Bugün, iki direk, bir file parolasıyla yola çıkan bir efsaneden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Milli Takımlar Sezonunda 2.Perde

Filenin Sultanları’nın yurtta geniş yankı bulan VNL şampiyonluğunun ardından verilen kısa arada sahil yörelerine akın eden voleybolcular fazlasını hak ettikleri tatilin en azında bir kısmını tamamladılar ve 2.hedef olan Avrupa Şampiyonluğu için çalışmalara başladılar.

Filenin Efeleri ise CEV Altın Ligi’ni 3.kez kazandıktan sonra Avrupa kıtasını temsilen katılacağı FIVB Challenger Cup’ta ilk maçına bugün çıkacak. Milli Takımımız, Türkiye saati ile 17.00’de başlayacak çeyrek final maçında ilk kez Challenge Cup’ta yer alan Dominik Cumhuriyeti ile karşılaşacak. TRT Spor ekranlarından naklen yayınlanacak maçta Milli Takımımızın kazanacağını düşünüyorum. Yarı finale çıkmamız halinde ise rakibimiz, Ukrayna – Çin maçının galibi olacak. Hatırlayacağınız gibi Ukrayna ile CEV Altın Ligi Finali’nde oynamış zorlu bir maçın ardından 3-2 galip gelerek şampiyon olmuştuk. Çin takımı ise bu sene VNL’de oynadığı 12 maçta sadece 2 galibiyet alarak sonuncu olmuştu. Efeler’de hedef VNL. TVF Başkanı Sayın Mehmet Akif Üstündağ’ın da söylediği gibi ‘Bu sene, o sene’ ve bizler hedeflerimize teker teker ulaşacağımıza olan inancımızı bir kez daha yinelemek istiyoruz.

Yazıma başlarken belirttiğim gibi Milli maçlara verilen arayla voleybol heyecanı salondan plaja doğru kaydı. 1989 Yılında Mili Voleybolcularımız Kenan Bengü, Metin Görgün ve Dünya Baltacıoğlu İtalya’da davet edildikleri bir plaj voleybolu turnuvasından sonra bu sporu Türkiye getirmeye karar verirler. Takım arkadaşları da olan dönemin TVF Başkanı Ahmet Gülüm’e durumu aktarırlar. Ahmet Gülüm bu, boş durmaz! İlk turnuva İstanbul Ataköy’de13-14-15 Temmuz 1990 tarihinde hem de uluslararası boyutta gerçekleşmiş olur.

İki Direk, Bir File

Yazımlarımda sıklıkla değindiğim gibi Türkiye’de plaj voleybolu deyince akla gelen ilk kent Hopa’dır. Hopa’da voleybol denildiğinde de İbrahim Dağıstanlı akla gelen ilk kişidir. Eski bir voleybolcu olan ve aktif spor yaşantısını tamamladıktan sonra Hopa’da birçok gencin hayatlarına voleybolu sokmuş ve içlerinden Milli sporcular çıkmasına vesile olmuştur. Geçen sezon Galatasaray’da oynayan Hakkı Çapkınoğlu bunlardan sadece biridir.
Voleybol müteşebbisi İbrahim Dağıstanlı, 1999 yılında ‘Ne olacak ki, iki direk bir file’ diyerek Hopa’da plaj voleybolu organizasyonu yapmaya karar verir. Danışma adresi bellidir. Dünya Baltacıoğlu ve Metin Görgün. Dağıstanlı ile dostlukları bulunan Baltacıoğlu ve Görgün, büyük bir memnuniyetle Doğu Karadeniz’in en son noktası olan Hopa’da plaj voleybolunun temeli atarlar.

Zaman içinde kentin hemen hemen tüm Belediye Başkanları plaj voleybola sahip çıkmışlar ve bazen ara verilmiş olsa da plaj voleybolu, 25 yıldır Hopa’da kentin gelir kaynağı çaydan da fındıktan da limandan da daha büyük tanıtım aracı olmuş.
Ancak, Belediye Başkanları içinde Turan Kasımoğlu’nu ayrı bir yere koymak lazım. Zira tahtadan tribünleri olan alana harika bir kort yaptıran, Hopa’ya gelenlerin kalacağı konuk evini inşa eden ve Hopa plaj voleybolunun en parlak dönemi diyebileceğim yıllara imzasını atmıştır. Halen üç tarafı tribünle çevrili, dördüncü tarafı ise gösteri sanatları için sahne olarak kullanılan böyle bir tesis, Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Yani 1999 yılında öyle bir temel atılmış ki, plaj voleybolu 25.yılında bütün heybetiyle duran bir kortla Hopa’nın tüm ülkeye imajını sergileyen bir simge olmuş.

 

Metin Görgün ve Dünya Baltacıoğlu Anıldı

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Metin ağabeyi, Aralık ayında da Dünya ağabeyi kaybettik. TVF, geçen sezon Efeler Ligi’ne Metin Görgün Sezonu, Kupa Voley’e de Dünya Baltacıoğlu Özel Sezonu ismini vermişti. Hopa Belediyesi’nin TVF ile ortaklaşa düzenlediği TVF PRO Beach Tour Hopa Etabı’na İbrahim Dağıstanlı’nın önerisiyle Metin Görgün ve Dünya Baltacıoğlu Anısına ibaresi eklendi. Böylelikle Türkiye ve Hopa’ya plaj voleybolu getiren iki ismin sonsuza dek yaşaması sağlandı.

Bu vefa örneği hareket Hopa’ya çok yakıştı.  TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’a, vekili Alper Sedat Aslandaş’a, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ile İbrahim Dağıstanlı ve oğlu Deniz’e bu güzel jestleri için teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu