GenelRöportajlarTürkiye Ligleri

Marketing Türkiye:“Kadın voleybolu ve kadın voleybolcular yükselişte”

Sportif danışmanlık alanında 15. yılını dolduran Shining Stars pek çok sporcu ile markayı buluşturuyor. Şu anda 75 kadın voleybolcuya hizmet verdiklerini söyleyen Shining Stars Genel Müdürü Tunç Afşar, “Socialsport oluşumu ile de kadın voleybolcularımızın reklam, sponsorluk ve sosyal medya yönetimlerinin profesyonel olarak yapılmasını sağlıyoruz” diyor.

Size Shining Stars’tan bahseder misiniz?

Shining Stars 2005 yılında kuruldu. Bu sene 15. kuruluş yılımız. Ana konusu sportif danışman­lık. Yoğunluk kadın voleybolu ve futbol üzerine. Türkiye’nin ilk FIVB (Uluslararası Voleybol Fe­derasyonu) lisanslı menajerlik ajansıyız. Bünyemizde yaklaşık 75 kadın voleybolcuya hizmet veriyoruz. Bunlar Türkiye, İtalya, Japonya, Brezilya, Kore ve Almanya gibi önemli liglerde oynu­yorlar. Sporcularımızın yüzde 80’i yerli oyuncular diğerleri farklı uluslardan.

Socialsport nasıl doğdu?

Kadın voleybolcularımızın menajerlik işlerinin yanı sıra reklam, sponsorluk ve sosyal medya yönetimlerinin profesyonel olarak yapılmasını istedik. Shining Stars sporcuların transferleri, saha içi ve saha dışı işleri ile meşgul olurken, Socialsport reklam, sponsorluk ve sosyal medya yönetimlerinden sorumlu.

İlk projesi neydi?

İlk projemizi sevgili Bahar Toksoy Guidetti ile 2 sene evvel ger­çekleştirdik. Doğum sonrası voleybola dönüş sürecini #baharge­liyor hashtagi ile hikaye haline getirdik. Bu hikayenin sponsorları Mizuno ve Hasanbey.com idi. Ülkemizde influencer marketingin sportif alanda ilk örneklerinden biridir. Ve çok güzel geri dönüş­ler aldık.

Diğer yapılmış projelerinizden de bahseder misiniz?

Vestel’in Türk voleyboluna girişinden sonra birçok firma onu ta­kip etti. Barilla, Trendyol o dönemden ilk aklıma gelen isimler. Vestel ile çok güzel işler gerçekleştirdik, Neslihan Demir Güler, Gözde Kırdar gibi idol oyuncular dünya kulüpler şampiyonasında Filipinler’de sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaptı. Sırf yerli oyuncular ile sınırlı kalınmadı, Tijana Boskovic, Zhu Thing gibi dünyaca meşhur oyuncularda Vestel paylaşımları yaptı. Ves­tel ulusal lige sponsor olmuştu ama bu kampanya ile globalde çok ses getirdi. Ayrıca yeni ürünlerini de voleybolcuların sosyal medya hesaplarından paylaştırdık. Özellikle Vestel saç kurutma makinesi, malum sporcuların maç ve antrenman sonrası duştan çıkınca en önemli ihtiyacı saç kurutma makinesi, keyifli bir kam­panya oldu.

Neslihan Demir Güleri de çok başarılı kampanyalarda görüyoruz…

Neslihan ülkemizde kadın voleybolu denince akla ilk gelen, her­kes tarafından büyük saygı gören, olimpiyatlarda bayrağımızı taşımız çok özel bir sporcu. Güçlü kadın sembolü. Hele ki ülke­mizde hâlâ kadına şiddeti, eşitsizliği konuşurken kadın voleybol­cuların başardıkları tüm kadınlara ilham oluyor. Geçtiğimiz yıl Türk voleybolunun destekçileri arasına katılan Axa Sigorta, şirket içi bayi toplantılarında Neslihan’ı kullandı. Birçok firma özellikle motivasyon amaçlı şirket içi personel yada bayi buluşmalarında Neslihan’ı kullanıyor. Sahnede doğal bir yeteneği var ve anlattık­larından çok etkileniyorsunuz. Tabii Neslihan’ın bir diğer özelliği de anne olması. Vodafone bu seneki maratonda onun sportif ki­şiliğini değil anneliğini ön plana çıkardı ve güzel geri dönüş aldı.

Neslihan Demir Güler’in Vodafone Maratonu kampanyası

Annelik demişken, özellikle filenin sultanların önceki jenerasyonunda birçok isim anne oldu, onlarla da çalı­şıyorsunuz…

Evet, Neslihan’la başlayan annelik Naz Aydemir Akyol, Gözde Kırdar, Nihan Güneyligil, Seda Tokatlıoğlu Aslanyürek, Esra Gü­müş Kırıcı ve Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu gibi isimler ile de­vam etti. Sportif karaktere annelik eklenince gerçekten çok özel bir resim ortaya çıkıyor. Gözde Kırdar ve Naz Aydemir Akyol ile Evybaby bebek bezi projesini gerçekleştirdik. Tecrübeli anne Naz ve yeni anne Gözde arasında güzel bir hikaye oldu. Bu kampan­yada voleybol tarihine bir ilk olarak geçti. Çok masum ve saf geri dönüşler aldık.

Filenin Sultanları’nın Tokyo Olimpiyat vizesini almasın­dan sonra kadın voleyboluna ilginin çok arttığını görü­yoruz…

Türkiye Voleybol Federasyonu başkanı Akif Üstündağ göreve gel­dikten sonra ligin marka değeri ve sponsorluklar ile ilgili çok ba­şarılı çalışmalara imza attı. Türk Hava Yolları, Vestel, Acıbadem, P&G (Orkid), Axa Sigorta, Kığılı ve Opet gibi önemli şirketleri vo­leybolun içine çekti. Başarı da gelince, sponsorlar da yatırımları­nın karşılığını aldı. Bu yüzden kadın voleybolu ile ilgili reklam ve sponsorluklarda ciddi artışlar başladı.

Bu süreç size nasıl yansıdı?

Şu anda moda kadın voleybolu ve kadın voleybolcular. Bize de ta­bii ki olumlu yansıdı. Milli takımda forma giyen oyuncularımızın Cansu Özbay, Kübra Akman, Tuğba Şenoğlu ve Zehra Güneş’in sosyal medya hesaplarına ilgi çok arttı. Teenage kitleye hitap eden oyuncularımız. Zehra Güneş’in Mizuno kampanyası ikinci gün so­nunda 50 bin beğeni 25 bin yorum aldı. Olimpiyatlar yaklaşırken bu ilginin çok daha artacağını düşünüyorum.

Sizce hangi markalar kadın voleybolcuları kullanmalı?

Bu sorunun cevabı gerçekten uzun. Kadın voleybolcuları internet fenomeni olarak görmemek lazım. Markanıza katacağı değeri dü­şünmek lazım. Örneğin, Neslihan olimpiyatlarda bayrak taşımış sembol bir sporcu ama internet fenomenleri gibi milyon takipçisi yok. Markanın geri dönüş olarak ne amaçladığı çok çok önemli. Kadın voleybolcularımız, filenin sultanları toplumumuz tarafın­dan benimsenmiş, Türk kadınının gücünü dünyaya ispat etmiş, yıpranmamış, her biri özel değer isimler. Markaların bunu göz önünde bulundurması lazım.

Haber: Marketing Türkiye

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu