GenelTürkiye LigleriVoleybol Hakemleri ve Gözlemcileri

İlk Online Sezon Öncesi Hakem Semineri Bugün Başladı

Türkiye Voleybol Federasyonu, hakem ve gözlemcilere yönelik her sezon öncesi gerçekleştirdiği seminer, içinde bulunduğumuz süreç sebebiyle ilk kez online eğitim olarak  gerçekleştirildi.

Toplam yedi grup halinde gerçekleştirilecek olan 2020-2021 Sezon Öncesi Hakem ve Gözlemci Gelişim – Bilgilendirme Semineri’nin ilkine üst klasman hakemler olan A ve AB Klasman 70 hakem ile MHGK üyeleri katıldılar. Seminerin ilkinde MHGK Genel Sekreteri Eyüp Bostancı, Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu (VHGF) Başkanı Çetin Ok, MHGK üyeleri de hazır bulundular.

Türkiye Voleybol Federasyonu’nun Zoom Uygulamasından gerçekleştirilen online seminerin açılışında bir konuşma yapan TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Yönetim Kurulu ve tüm kurullar olarak içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını, liglerin tescil edilip, üst lige davet edilen takımlar ile düşmenin kaldırılması ile ilgili bilgiler verdi. Pandemi sürecinde insan hayatına verdikleri önem sebebiyle önemli kararları hızlıca aldıklarını belirten Üstündağ, yeni sezon için de bir çok önlem aldıklarını ve yayınladıkları ‘Pandemi Sürecinde Spora Dönüş Kılavuzu’nda belirtilen kurallara uyulması gerektiğini hatırlattı.
Üstündağ, liglere ve voleybola kaynak yaratabilmek amacıyla pandemi sürecinde bile çok yoğun olarak mesai yaptıklarını hatırlatırken, Kadınlar Voleybol 1.Ligi için yapılan isim sponsorluğu anlaşmasını kısa bir süre önce ilan ettiklerini belirtti. Aynı zamanda diğer ligler için de sponsorluk çalışmalarının devam ettiğini belirten Üstündağ, bu sezon ilk kez hakemler için de sponsor olarak Kiğılı firması ile anlaştıklarını, gelecek sezondan itibaren üst klasman hakemlerin Kiğılı reklamı olan tişörtler ile maça çıkacaklarını söyledi. Yine geçtiğimiz sezon uygulanmaya başladıkları Üst Klasman hakemler ile gözlemcilere verilen takım elbiselerin bu sezon Türkiye Voleybol Federasyonu’nun tüm il temsilcilerini de kapsayacak şekilde yine Kiğılı firmasının sponsorluğunda takım elbise, gömlek ve kravattan oluşan giysilerin en kısa sürede verileceğini açıkladı.
Başkan Üstündağ hakemler için verdiği müjdelere hakemliğe yeni başlayacak hakemleri de dahil etti. Üstündağ ‘Eskiden kursu başarı ile bitiren kursiyerler aday hakem sertifikalarını aldıktan sonra hakem kıyafetlerini satın almak durumunda kalıyorlardı. Bugünden itibaren sertifikasını alan tüm aday hakem hakemlerimizin maça çıkacakları giysiler federasyonumuz tarafından adreslerine gönderilecek’ diyerek yeni hakem olacaklara da destek sözünü verdi.
Mehmet Akif Üstündağ, konuşmasının sonunda tüm hakemlere aileleri ile birlikte sağlık ve afiyet dolu günler dileyerek; ‘ Yeni sezonda hepinize başarılar diliyorum, yeniden yan yana olacağımız günlerde, sağlıklı günler diliyor, verimli bir seminer yaşamanızı temenni ediyorum’ dedi.
Mehmet Akif Üstündağ’ın konuşmasının ardından Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu Başkanı Aziz Yener, Başkan Üstündağ’a hakemler ve gözlemcilere verdiğini önem ve destekler için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından MHGK Başkanı Aziz Yener, seminer konularında hakemlere bilgilendirme yaptı ve hatırlatmalarda bulundu. Yener, önceden hazırlanan sunum ve videolarla görsel anlamda zengin içeriklerle semineri tamamladı.
Aziz Yener, sunumlar sırasında zaman zaman seminere katılan hakemlere yönelik sorular sordu, soruları doğru cevaplayan hakemlere ise düdük, kart, Milli takım forması gibi hediyeler verdi.

2020-2021 Sezon Öncesi Hakem ve Gözlemci Gelişim-Bilgilendirme Semineri gruplar halinde devam edecek.
30 Ağustos 2020 tarihinde Seminere katılacak hakem ve gözlemci gruplarının katılım tarihleri şöyle:

Hakemler Grubu için;
23 Ağustos 2020 B Klasman Hakemleri
28 Ağustos 2020 C Klasman Hakemler 1. Grup için tıklayınız.
29 Ağustos 2020 C Klasman Hakemler 2. Grup için tıklayınız.
30 Ağustos 2020 C Klasman Hakemler 3. Grup için tıklayınız.

Gözlemci Grubu için;
25 Ağustos 2020 1. Grup için tıklayınız.
26 Ağustos 2020 2. Grup için tıklayınız.
Zoom Meet Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.
Seminer Dokümanı (1. Link için tıklayınız)
(2. Link için tıklayınız)
Ders Programı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu