Alpaslan Endüstri Erkekler 1.LigGenelRöportajlarTürkiye LigleriVoleybol Haberleri

Erzin’de voleybolun enerji kaynağı Yurt Grup

Hatay’ın narenciye bahçeleri ile meşhur ilçesi Erzin’de bir voleybol hikayesi yazılıyor. Turuncu beyazlılar, çok kısıtlı imkanlarla geldikleri 1.Lig’deki ilk yıllarında Yurt Grup’tan aldıkları enerji ile lige tutunmayı başardılar. Yeşilkent Spor’a ismini veren ve hem ülke ekonomisine hem de ilçedeki voleybol sevgisine büyük destek veren Yurt Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulkerim Gümüş bugünkü konuğumuz.

Kendisi ile voleybol, Erzin ve Yurt Grup’un sosyal sorumluluklarına dair konularda yaptığımız söyleşiyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

 1. Köşemizin klasikleşen sorusu ile başlayalım. Yurt Grup’u voleybol severlere nasıl tanıtırsınız?

– 2000 yılında İstanbul’da ticari faaliyete başlayan grubumuz enerji sektöründe LPG otogaz, dökme gaz, tüplü gaz ithalat ve ihracatını, terminal işletmeciliği ve yaygın bayi ağı ile toptan ve perakende satış faaliyetini sürdürmektedir. Sektörde her geçen gün yaptığımız yatırımlarla büyümeye ve içinde yer aldığımız sosyal sorumluluk projeleriyle topluma fayda sağlamaya devam ediyoruz.

 1. Yurt Grup, ülkemizin önemli şirketlerinden birisi. Eğer yanılmıyorsak da ilk kez sportif sponsorluğa imza atıyorsunuz. Sponsorluk fikri nasıl oluştu?

– Erzin’de bulunan Yeniyurt terminalimiz nedeniyle Erzin’i ve Erzin Yeşilkent Spor’u biliyor ve takip ediyorduk. Kuruluşunun üstünden çok kısa bir süre geçmesine rağmen özellikle 2.Lig’de iken verdiği mücadeleyi yakından takip ettik. Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısı itibarı ile şampiyonluk yolunda ilerlemelerine destek verebilmek amacıyla Yeniyurt Terminal Müdürümüz Yaşar Acaroğlu aracılığı ile Erzin halkının yegane sosyal sevincine ortak olarak Erzin Yeşilkent Spor’un başarılarını desteklemek istedik.

 1. Genelde, spora sponsor olmak isteyen firmaları, önce büyük kulüplerde veya futbolda görürüz. Sizin voleybol ve Erzin Yeşilkent Spor’u tercih nedeniniz nedir?

–  Bölgesel olarak terminalimizin bulunduğu Erzin’de, bir taraftan bölge halkına istihdam yaratırken diğer taraftan disiplin ve strateji gerektiren voleybol sporuna, gençlere ve sosyal yaşama faydalı olmak amacıyla tercih ettik.

 1. Hatay spor kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Siz sponsor olarak Hatay’ı ve Erzin Yeşilkent Spor’a ilgiyi nasıl yorumluyorsunuz?

– Belirttiğiniz gibi Hatay, spor anlamında ve tesisleşme yolunda çabuk ilerleyen bir kent. Futbolda başarılı bir grafik sergileyen Hatayspor’un yanı sıra basketbol ve voleybol gibi salon sporlarında da oldukça başarılı bir durumda Hatay spor kulüpleri. Hatay ilimiz, basketbolda Avrupa Kupalarında oynayan bir takımla, voleybolda da 1.Lig düzeyinde iki, 2.Lig düzeyinde ise bir takım ile temsil ediliyor. Pandemi döneminde maçlar her ne kadar seyircisiz oynansa da Erzinlilerin spora ve bu branşlara ilgisi devam ediyor. Biz de Yurt Grup olarak salonlara gidemeyen voleybol sever Erzinlilerin bu ilgisini Yurt Grup Erzin Yeşilkent Spor’a verdiğimiz destekle devam ettirmeye, Erzinlilere spor keyfi yaşatmaya çalışıyoruz.

 1. Salgın döneminde, çoğu şirketin geliri azaldı. Böyle bir ortamda sponsor olmanızdan dolayı Yurt Grup’u can-ı gönülden tebrik ediyoruz. Altekma, Kuzeyboru, Mert Grup Sigorta gibi sponsorluk örneklerine de baktığımızda, Yurt Grup yapmış olduğu sponsorlukla neler hedefledi? Hedeflerinin neresine kadar ulaştı?

– Öncelikle Erzin halkının spora ilgisini ve sevgisini yükseltmek en büyük amacımız. Ticari bir hedeften ziyade ortak sevinçleri yaşayabilmek adına spor çatısı altında bir arada olmak bizim açımızdan önem taşıyor. Yurt Grup markasının Türkiye’nin en başarılı branşı olan voleybol ile anılıyor olması çok güzel. Ayrıca bizim için, Erzinli gençlerin bu takımda oynayarak yüksek öğrenimleri için katkı sağlıyor olmaları ve bu anlamda Yurt Grup olarak gençlerimizin eğitim hayatlarına destek veriyor olmamız birçok hedeften çok daha önemli.

 1. İddialı takımların oluşturulmasında, idari planlama kadar ciddi bir ekonomik destek de gereklidir. Siz Erzin Yeşilkent Spor ile Efeler Ligi’ne yükselme konusunda bir strateji çalışması yaptınız mı? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

– Yurt Grup Erzin Yeşilkent Spor’u desteklerken takımımızın kademeli olarak bir yükseliş göstermesi ve sonuç olarak Efeler Ligi’nde yer almasını görmek önemli bir hedefimizdi. Takdir edersiniz ki, birçok alanda olduğu gibi sporda da başarının kısa sürede gelmesinden ziyade başarıların kalıcı olmasını sağlamak en önemli konudur. Yurt Grup olarak, bizim de önem verdiğimiz bu konu için takımımıza verdiğimiz destek devam edecektir. Hedefimiz elbette Efeler Ligi.  1.Lig’deki bu ilk sezonumuzda elde ettiğimiz deneyimlerle başarımızı kalıcı kılarak sonraki yıllarda daha üst sıralarda yer almak ve daha büyük başarılara imza atmaktır.

 1. Türkiye’nin en başarılı takım sporu olan voleybola ilgi günden güne artıyor. TVF tarafından maçların yayını konusunda ciddi çaba sarf ediliyor. Yurt Grup Erzin Yeşilkent Spor’un da iç saha maçları televizyondan canlı olarak yayınlanıyor. Bu yayınlardan memnun musunuz?

–  Hem bizim gibi sponsorlar açısından hem de voleybola gönül veren spor severler açısından ayrıca güzel Erzinimizin tanıtımı açısından canlı yayınların faydalı ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Pandemi dönemi nedeniyle maçları canlı olarak seyredemeyen tüm spor severler için canlı yayınların son derece önemli olduğu açıktır.

 1. Peki, Yurt Grup olarak gerek Erzin Yeşilkent Spor’un gerek voleybolun markaya olan etkileşimi konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Ortaya çıkan sonuçla ilgili neler söylemek istersiniz?

-Yurt Grup kuruluşundan itibaren ilkeli ve planlı bir büyümeyi hedeflediğinden ve hedeflerine ulaşırken ticari başarının yanı sıra topluma olan katkısını da sürdürmek istediğinden voleybol gibi disiplin ve strateji gerektiren bir spor ile adımızın birlikte anılması bizim için son derece değerlidir.

9.Slogan olarak belirlediğiniz ‘Bütün Enerjimiz Yurdumuz İçin’ ifadesi ile voleybol sponsorluğunuzu birlikte nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Bildiğiniz gibi Yurt Grup, Türkiye enerji sektöründe faaliyet göstermektedir. Toplumumuzdan aldığımız güçle grup olarak sahip olduğumuz enerjik yapımızı yine toplumumuza yansıtmayı hedeflediğimiz için seçmiş olduğumuz bu slogan önemli bir mesaj içermektedir. Bu enerjimizi spor alanında da takımımız için kullanmanın grubumuzun sosyal sorumluluk projeleri açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

 1. Genelde kulüpler, sponsora sadece gelir kaynağı olarak bakar. Sponsor ise kulübü, reklamını yapacağı alan olarak görür. Bu anlamda, Yurt Grup ile Erzin Yeşilkent Spor birlikteliği bir reklam birlikteliği mi yoksa Yurt Grup, Erzin halkının tek sosyal paydası olan kulübün gelecek planlamalarında idari olarak katkı sağlayacak çalışmalarda bulunacak mı?

– Bizim amacımız kulübün idari kısmında yer almak değil, kulübe ve gençlere katkı sağlamak.  Grubumuzun kurumsal yapımızı yansıtmak adına kulüp yetkililerinin talep etmesi halinde şirket profesyonellerimizin kulübe olan desteği her zaman mümkün olabilecektir.

 1. Erzin Yeşilkent Spor, bölge insanının en büyük heyecan ve sosyal paylaşım merkezi. Bu anlamda Yurt Grup’un bölgeye istihdam yaratarak verdiği katkıdan sonra sosyal sorumluluk anlamında da verdiği katkı bölgede büyük memnuniyet yaratıyor. Şampiyonluk yaşayan bir takımın hedeflerine ortak oldunuz. Bölge ziyaretlerinde bunun etkilerini görebiliyor musunuz?

– Adımızın, güzel Erzinimizin başarılı bir voleybol takımı ile anılıyor olması ve bölge halkın bize olan ilgisi en büyük motivasyon kaynağımız.

 1. İçten verdiğiniz cevaplar ve bizlere ayırdığınız kıymetli vaktiniz için çok teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istedikleriniz varsa, sözü size bırakmak isteriz.

– Spora verdiğimiz desteğin böyle bir ortamda dile getirilmesi amacıyla vermiş olduğunuz bu röportaj fırsatı için ben teşekkür ediyorum. Sporun, toplumun her kesimini ilgilendiren, bireyleri bir araya getiren sosyal kaynaşmanın sağlandığı önemli bir alan olduğunu düşünüyorum. Birçok örneği olan sponsorluk faaliyetlerinin sadece büyükşehirde büyük takımlar için değil; başarılı olan, ilerleme potansiyeli olan Yurt Grup Erzin Yeşilkent Spor gibi tüm Anadolu takımlarımız için de yaygınlaşmasını diliyorum.

Savaş Eskigülek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu