GenelSavaş EskigülekYazarlardan

Adana Voleybolu Çok Özlemiş

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,
Bugün memleketim Adana’da yaşanan voleybol coşkusundan bahsedeceğim.

Ama öncesinde Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TUSF)’nun bir jestinden bahsetmek istiyorum. Uzun yıllar Beşiktaş ile Türk Voleyboluna hizmetleri bulunan ve son olarak İstanbul Aydın Üniversitesi’nin erkek ve kadın takımlarıyla Türkiye ve Avrupa Şampiyonalarında dereceleri bulunan antrenör Zafer Atay’ı geçtiğimiz yıl kaybetmiştik. TUSF, 2022-2023 sezonundan itibaren Üniversiteler Voleybol 1.Ligi’ni Zafer Atay Voleybol 1.Ligi olarak anılacağını duyurdu. Böylelikle Zafer Atay’ın ismi liglerde yaşayacak. Vefa, insanlığın en güzel duygusu.  Bu güzel uygulamayı hayata geçiren herkese teşekkür ederim.

Türkiye’nin 2.kez üst üste ev sahipliği yaptığı 2022 FIVB Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası 14 Aralık Çarşamba günü Antalya’da başladı. 1991’den bu yana organize edilen ve kadınlar kategorisinde takımlarımızın yedi şampiyonluk, iki ikincilik ve beş üçüncülük elde ettiği şampiyonada temsilcilerimiz Eczacıbaşı Dynavit ve VakıfBank, ilk maçlarını kazandılar. Daha önce Fenerbahçe Acıbadem 1, Eczacıbaşı 2, VakıfBank ise 4 kez bu kupanın sahibi olmuşlardı. Bakalım Antalya’da Türk Finali izleyebilecek miyiz?

Adana, Voleybolu Çok Özlemiş

Adana, geçmişte Güney Sanayi, Sasa, Çukobirlik gibi salon sporlarında oldukça başarılı takımlara sahipti. O dönemlerin en zorlu deplasmanı olarak bilinirdi Adana.
Adana Çukurova Belediyesi, geçmişinde voleybol oynamış bir başkana sahip. Başkan Soner Çetin, 5 Ocak Spor Salonu’ndaki kalabalık seyirci topluluğunun tadını bilen biri aynı zamanda. ‘Adana voleybolu gerileme dönemine girmişti ve bu durum beni her zaman üzdü’ diyen Başkan Çetin, ‘Voleybol geçmişimden dolayı yıllardır benden bir beklenti olduğunu biliyordum’ diyerek kolları sıvamış.

İlk Yıl Sultanlar Ligi’nin Kapısından Döndü

Önceki yıl kurulan takım, Adana’yı ilk kez 1. Ligde temsil etti. O sezon çok iyi mücadele etmesine rağmen yaşadığı talihsizlikler sebebiyle Sultanlar Ligi hedefini kıl payı kaçırdı.

İlk Yıldan Büyük Ders Aldık

Soner Başkan, ‘İlk yıldan aldığımız ders ve deneyimle ikinci yıl Sultanlar Ligi’ne çıkan iki takımdan biri olduk. Yine bir ilki başarmıştık. Artık Adana’yı Sultanlar Ligi’nde temsil ediyoruz. Çok mutlu ve gururluyuz’ diyor.

Adana’da Sultanlar Ligi Coşkusu

Adana temsilcisi Sultanlar Ligi macerası öncesinde önemli bir gelişmeye imza attı. Adana’nın simgesi olarak kabul edilen Adana Demirspor ile güçlerini birleştiren Çukurova Belediyesi, ilde inanılmaz bir sinerji yarattı. Liglerin başlamasıyla birlikte harika bir salonda maçlarını tamamen dolu tribünler önünde oynayan takım, müthiş bir atmosfer yaşattı konuklarına.

Sertifikalı Salon Tıklım Tıklım

2017 Yılında hizmete açılan ve Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) standartlarına uygun inşa edilen salon, Türkiye’nin enerjide ve çevresel tasarımda liderlik anlamına gelen, çevre dostu bina sertifikasyon sistemi olan “LEED Gold” sertifikasına sahip ilk spor salonu olma özelliğini de taşıyor.

Eczacıbaşı Dynavit Maçına Müthiş İlgi

Çukurova Belediyesi Adana Demirspor, ligin 10. Haftasında sahasında oynayacağı Eczacıbaşı Dynavit karşılaşmasında inanılmaz bir taleple karşılaştı. 2.500 kişilik ASKİ Atatürk Spor Salonu’na kapasitenin çok üzerinde talep olduğunu gören yönetim, salonun bahçesine dev ekran kurdu. Bu hamleyle 1.000 voleybol sever daha maçı takip etti.
Adanalılar, saat 14.00’de başlayacak maçta ligin dolu dizgin giden liderini izlemek için sabah saat 10.00’dan itibaren salona akın etti. Milli maçlarda gördüğümüz bu tabloya Sultanlar Ligi maçlarında ilk kez rastladığımızı hemen belirteyim. Baba toprağım Adana’nın voleybol tutkusunu Türkiye’ye duyurmak da bana nasip oldu.

‘Kadın voleybolu Türkiye’nin en başarılı olduğu takım sporudur. Son olimpiyatlarda temsil edildiğimiz tek takım branşıdır. Dünyanın en iyi oyuncularının yer aldığı ligde VakıfBank, Eczacıbaşı ve Fenerbahçe gibi Avrupa ve dünya şampiyonlukları olan takımları Adanamıza getiriyoruz. Atatürkçü duruşun simgesi olan Filenin Sultanları gibi dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan oyuncularımızla biz de bu camianın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz’ diyor Soner Başkan. Helal Olsun!

Kıymetli Okurlarımız,

Bugün de Adana’daki voleybol sevgisinden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu