GenelPlaj VoleyboluSavaş EskigülekYazarlardan

En Anlamlı Plaj Voleybolu Maçı

Voleybol Aktuel Genel Yayın Yönetmeni Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde Marmaraereğlisi'nde gerçekleştirilen anlamlı bir plaj voleybolu organizasyonundan bahsetti.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Spor; her yaştan değişik sosyal, kültürel ve ekonomik sınıfların yapabileceği bir etkinlik. Normal hayatlarında statü yada ekonomik, kültürel seviye farkı nedeniyle bir araya gelemeyen insanlar, spor sayesinde kolaylıkla yan yana gelebiliyor.
Spor, tüm paralimpik bireyler tarafından yapılabildiği gibi otizmli, down sendromlu özel sporcuların da kendilerini en iyi ifade edebilmesine olanak veren çok önemli bir etkinlik.
Spor destekli sosyal sorumluluk projelerinin daha fazla ilgi ve algı uyandırdığı herkesçe bilinen bir gerçektir.
Plaj Voleybolunun renkli dünyası, geçtiğimiz hafta sonu ilk kez otizm ve down sendromlu bireylere yönelik bir farkındalık için kullanıldı.

4.Uluslararası Marmaraereğlisi Plaj Voleybolu Şenliği İlkleri Yaşattı

Geçtiğimiz hafta sonu Marmaraereğlisi Belediyesi ve Marmara Beach Volley (MBV)’nin ortaklaşa düzenlediği 4. Uluslararası Plaj Voleybolu Şenliği birçok bakımdan ilklerin yaşanmasına vesile oldu.
Bugüne kadar gerçekleşen üç şenlikte olduğu gibi bu yılki etkenliğin özelliğini anlattıklarında seve seve sunuculuk görevini kabul ettim. Diğer üç organizasyonun da tam ortasında yer alan biri olarak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki; ortam gerçekten büyüleyiciydi!

Maçlar, Dev Ekranda Yayınlandı

Özellikle hava karardıktan sonra tamamen dolan tribünler ve açıkta kalan yerlerden maçları takip edemeyenleri de düşünen MBV, etkinlik alanının hemen arkasına dev ekran kurdu. Ereğli halkı tribüne giremeyince sandalyelerini alıp, dev ekranın karşısına kurularak çay içip, çekirdek yiyerek plaj voleybolu keyfine keyif kattı.

Star Medica Hastanesi Sağlık Hizmeti Sundu

Tekirdağ Süleymanapaşa’da bulunan Star Medica Hastanesi, etkinlik boyunca verdiği sağlık hizmeti ile turnuvanın sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağladı. Gerek sporculara gerek biz görevlilere her ihtiyaç anında çözüm üreten paramedik görevlilerin yer aldığı organizasyonda her hangi bir sorun yaşanmaması da sevindiriciydi.

Filenin Sultanları, 5 Ayrı Ülkeden Voleybolcularla Karşılaştı

Şenliğe, İspanya, Kosova, Yunanistan, Bulgaristan ve Moldova’dan katılan oyuncularla, Bahar Toksoy Guidetti – Müge Ocakçı gibi Milli Voleybolcuların da yer aldığı 12 kadın takımı katıldı.
Kurulan iki tribünlü plaj voleybolu kortunda Ereğli sahillerinde ilk kez gece maçları gerçekleştirildi.
Gündüz başlayan Halk Turnuvasının ardından Avrupa’dan Ereğli’ye gelen yıldız voleybolcularla salonda ve plajda Milli Takımımızda forma giyen voleybolcuların maçları büyük ilgi çekti. Yaklaşık 1.500’e yakın Ereğlili, saat 23’e kadar süren maçları heyecanla takip ettiler.

Ünlüler, Otizmli ve Down Sendromlu Bireyler İçin Plaj Voleybolu Oynadı

Üç gün süren etkinliğin son günü ise muhteşemdi!

Marmaraereğlisi Belediyesi ve organizasyonu üstlenen MBV aracılığıyla; sinema, tiyatro ve dizi dünyasının sevilen isimleri otizmli ve down sendromlu bireyler için farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Ünlülerle Plaj Voleybolu’ etkinliği için korta çıktılar.
Mavi Martı Otizm Spor Kulübü aracılığıyla etkinlik alanına davet edilen bölgedeki otizmli, down sendromlu ve paralimpik bireyler, karşılarında Bekir – Nazife Aksoy, Yunus – Işık Günçe, Metin Yıldız, Seher Kılıç, Sevtap Özaltın ve Erjena Avokadnas’ı görünce önce çok şaşırdılar. Ekranlarda görmeye alıştıkları kişileri, plaj voleybolu oynarken görmek tüm izleyicilerin ilgisini çekti.
Sanatçıların kendileri için Ereğli’ye gelmiş olmaları, sıcak ilgileri ve sohbetleri, otizmli, down sendromlu ve paralimpik bireyler kadar hepimizin ruhunu okşadı. Etkinliğin özel misafirleri otizmli, down sendromlu ve paralimpik bireylerin, ünlülerle bol bol fotoğraf çektirirken yüzlerinde o mutluluğu görmek; üç günde hiç durmadan 24 saat konuşmanın verdiği tüm yorgunluğumu unutturdu. Günün özel konukları büyük sevinç ve coşku yaşadılar.

Bekir Aksoy ve Yunus Günçe yaptıkları konuşmalarla kalpleri fethetti. Bu tür organizasyonlar için her zaman desteğe hazır olduklarını belirten ünlüler, bu etkinliğe her sene katılmak istediklerini belirttiler.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata ile Marmaraereğlisi Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol yaptıkları konuşmada sanatçı ve voleybolculara bu konuda gösterdikleri duyarlılık sebebiyle teşekkür ettiler.
Profesyonel sporcularla sanatçıların karmasıyla oluşturulan takımların tamamen dolu tribünler önünde oynadıkları maçlar, sonrasında sanatçı Emra Dolen’in mini konseri ve finalde hep bir ağızdan söylenen ‘Hayat Bayram Olsa’ şarkısı organizasyonun özel konukları ve tüm Ereğli halkının harika bir gece yaşamasını sağladı. O gece yeni doğan ay, hilal görünümüyle Muharrem ayını müjdelerken bu anlara şahit oldu.
Voleybolun birleştirici ve geliştirici yönünü gösteren harika bir ortamdı. Böyle bir etkinlikte yer almaktan dolayı çok mutlu oldum.

Türkiye’de ilk kez bu tür bir sosyal sorumluluk görevi üstlenen Plaj Voleybolu Şenliği’ni düşünen, planlayan, destekleyen, uygulayan herkesin yüreğine sağlık. Sporcusu, sanatçısı, emekçisi ile Belediyesi, bürokratı ve esnafı ile Marmaraereğlisi’nin bu büyülü ortamından ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu