VoleybolunAdresi.com

Voleybolun Unutulmazları “Biz Takımı” 565-Mehmet Bedestenlioğlu

Voleybolun Unutulmazları “Biz Takımı” 565-Mehmet Bedestenlioğlu
 22 Şubat 1959’da Tokat’ta dünyaya geldim. Namık Kemal İlkokulu’nu Tokat’ta, Atatürk Ortaokulu’nu ve Ondokuz Mayıs Lisesini Samsun’da bitirdim. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi son sınıfından özel nedenlerle ayrıldım. Evliyim, Deniz ve Poyraz adında iki oğlum var.

Voleybolla ilk tanışmam beş yaşında iken eski milli voleybolculardan Ömer Kuntay’ın Tokat Topçamspor maçına götürmesiyle başladı. Babamın tayini nedeniyle taşındığımız Samsun’da spor hayatım fiili olarak başladı. Okul takımlarında atletizm, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi oynadım.
Birçok Samsun şampiyonluğu ve Türkiye derecesi alan takımlarda yer aldım. Hatta masa tenisinde Türkiye 4. sü olarak milli takım kampına da katıldım. Ama voleybol hep ön sırada yer aldı. Üniversite için Ankara’ya geçince DSİ Spor genç takımında daha sonra da A takımında oynadım.
Üniversite yıllarında oynadığım Ankara DSİ’de smaçör olarak ve en son oynadığım Emlak Kredi takımında da pasör olarak görev aldım.
O yıllarda DSİ Spor’da görev yapan antrenör ağabeylerin işleri olunca yerlerine sık sık antrenörlük yapmaya başladım. Yine o görevlerden birinde DSİ Spor bayan takımını çalıştıran Şakir Tunçkol ağabey Muhafızgücü takımının maçları olduğu için yerine takımın başında maça çıkmam gerekti. Fakat Ankara il temsilcisi Orhan Cürdaneli ağabey maça çıkmama izin vermediği için Türkan Tunçkol abla ile birlikte tribünden takımı yönettim ve zor bir maçı kazandık.
Aradan birkaç ay geçti. Bir gün Orhan Cürdaneli ağabey telefonla arayarak tribünden yönettiğim maçta beni çok beğendiğini mutlaka antrenör olmam gerektiğini söyleyerek Ankara’daki antrenör kursuna katılmamı istedi. Tüm itirazlarıma rağmen çok zorladı. Ben de kursa katılarak ilk antrenör diplomamı aldım.
A takımlarda aktif olarak oynarken 1982 yılında görevden ayrılan antrenörlerin yerine geçici olarak Ankara DSİ Spor kız takımını çalıştırmaya başladım. Sporcuların ve DSİ Spor yönetim kurulunun ısrarı sonucu başlayan antrenörlük hayatım, bugüne kadar devam etti.
Ankara DSİ Spor, Emlak Kredi Bankası, Galatasaray, Eczacıbaşı, Sarıyer Belediyesi, Beylikdüzü Voleybol İhtisas A takımlarını çalıştırdım. Ayrıca Eczacıbaşı ve Vakıfbank Güneş Sigorta’da altyapı direktörlüğü görevinde bulundum.
Kulüplerde A takım düzeyinde Türkiye 1.ligi şampiyonluğu, iki kez 2. lig şampiyonluğu, Türkiye Kupası, beş kez Türkiye üçüncülüğü, iki kez CEV Kupasında Avrupa üçüncülüğünü kazanan takımların baş antrenörlüğünü yaptım.
Altyapılarda birçok oyuncunun yetişmesine ve milli takımlarda yer almasına katkıda bulunurken, okul ve kulüp takımları bazında çeşitli kategorilerde 42 kez şampiyonluk kazanan takımların antrenörlüğünü yaptım. Ayrıca liseler arası Dünya şampiyonalarında iki kez ikinci, iki kez de üçüncü olan takımlarında antrenörlüğünü yaptım.
1998 yılından itibaren Voleybol Federasyonu’nda eğitim, mini voleybol, teknik kurullarında görev yaptım. Birçok seminerde konuşmacı, birçok antrenör kursunda tüm kademelerde eğitmenlik yaptım.
İlk olarak 2002 yılında yıldız milli takım antrenörlüğü, 2007 yılından itibaren de Türkiye bayan voleybol milli takımlarında çeşitli kategorilerde antrenörlük yaptım. 2007 yılında 1990 jenerasyonu ile kazandığımız Dünya ikinciliği çok önemli bir başarıydı. Türkiye’nin takım sporlarında oynadığı ilk dünya finali idi. O jenerasyonla Eczacıbaşı ve Vakıfbank Güneş Sigorta’da uzun süre birlikte çalışmıştım.
Bu başarının hikayesinden hareketle TVF Spor Lisesi projesini voleybol federasyonunun onayı ile 2008 yılında Ankara’da hayata geçirdik. TVF Spor Lisesi Voleybol İhtisas Kulübü’nün, yıldızlarda Avrupa ve Dünya şampiyonu olan takımımızın da oluşumu ve gelişiminde iki yıl görev yaptım. Öyle ki birçok kişi tarafından dalga geçilen inanılmayan projenin başarılı olması için iki yıl boyunca takımın servis şoförlüğünü bile yaptım.
Yine 2008 yılında olimpiyat komitesi tarafından tüm branşlar göz önüne alınarak yapılan seçimde yılın antrenörü seçildim. Aynı yıl büyük bir gurur yaşayarak Olimpiyat Meşalesi taşıyanlar arasında yer aldım.
2010 yılında Dünya şampiyonasına 6. olan A bayan milli takımımızın baş antrenörlüğünü yaptım. 2010 Ağustos ayında Dünya 23.lüğüne gerileyen A bayan mili takımızla iki buçuk ay gibi kısa bir süre de elde edilen bu derece çok büyük bir başarıydı. Ama federasyon kararı ile federasyondaki tüm görevlerimden ayrılmam uygun bulundu.
Bir süre işsiz kaldıktan sonra bir buçuk yıllık Sarıyer Belediyesi’ndeki görevim sonrası 2013’de tekrar bayan milli takımlar altyapı direktörlüğü görevine getirildim. Bu dönemde yıldızlar Avrupa üçüncülüğü, yıldızlar Dünya dördüncülüğü, Avrupa Gençlik Olimpiyatları şampiyonluğunu kazandık.
2015-2016 sezonunda ise erkek milli takımlar altyapı direktörlüğü görevi verildi. 2016-2017 sezonu başlangıcında kendi isteğimle milli takımlardaki görevlerimden ayrılarak Beylikdüzü Voleybol İhtisas A bayan voleybol takımının antrenörü oldum halen bu görevi sürdürmekteyim. Şu anda İstanbul’da yaşamıma devam ediyorum.

https://www.facebook.com/groups/434842256676715/permalink/837486533078950/

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir