VoleybolunAdresi.com

Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi’yle spor tarihine geçiyor

1905-1965 arasında doğmuş, Türk voleybolunda yıllar boyu hizmet etmiş, iz bırakmış, 712 isim; voleybolcu, antrenör, yönetici, hakem, voleybol basını, voleybol emektarı, yani voleybolun tüm paydaşları…

Eski voleybolcu ve eğitimci Gülnur Özfer Görgün tarafından 2015 Ocak ayında sosyal ağ platformu Facebook’ta kapalı bir grup içinde;  önce vefat eden voleybolcuların yaşam hikayesi, anıları ve fotoğraflarının paylaşımı ile başlayan, daha sonrasında ise belirlenen kriterlere uyan yaşayan voleybol üyelerinin tanıtımıyla devam eden ve 4,5 yıldır kesintisiz süren bu yayın;  5 cilt, 2250 sayfa, 17,5 kg’lık eşsiz bir eser oluyor.

Gülnur Özfer Görgün tarafından tamamıyla gönüllülük esasıyla yürütülen, bu eşsiz ve kapsamlı çalışma, Biz Takımı’nın da kolektif çabaları, katılımı ile ortaya çıktı. Voleyboldan geçen hayatların anlatıldığı eserde 10.000’e yakın görsel kullanıldı. Bu dev ansiklopedi, spor tarihçilerine, araştırmacılara, diğer spor branşlarına bir referans, bir esin kaynağı olması planlanıyor.

1905-1965 yılları arasında doğan ve yaşamlarının oldukça uzun bir bölümünü voleybolla iç içe geçiren 712 kişinin geçmişteki anıları, hikayeleri tekrar canlanıyor, bu ansiklopediyle ölümsüzleşiyor, geleceğe aktarılıyor.

Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi; Gülnur Özfer Görgün imzası, İzzeddin Çalışlar editörlüğü ve Aykut Genç’in tasarımı ile 2019 Mayıs ayında yayımlanacak.

Facebook’ta kapalı bir grup içinde tam bir ekip çalışması olarak yürütülen ve yaratıcısı; Gülnur Özfer Görgün tarafından “Biz Takımı” olarak adlandırılan ve ansiklopedileşen bu çalışma ile;  Türk spor tarihinde kişiler üzerine yapılan çok kapsamlı bir araştırma ve arşiv niteliğinde bir İLK gerçekleşecek.

Türkiye Voleybol Federasyonu desteği, Türkiye Ziraat Bankası ve sponsorların  katkıları ile basılacak “Voleybolun Unutulmazları” ansiklopedisi, sadece bir yayın olmaktan öte kapsamlı bir proje niteliğinde…

Ansiklopedi satışından elde edilecek gelir müellifi; Gülnur Özfer Görgün tarafından Dijital bir Voleybol Müzesi oluşumunda kullanma şartı ile Voleybolcular Derneği’ne bağışlanacak.

“Voleybolun Unutulmazları” projesi ile tekrardan hatırlanan, kendini takımın bir parçası olarak hisseden, geçmişte voleybolla yaşamış 712 isim, 25 Mayıs 2019 tarihinde 14.00-18.00 saatleri arasında İstanbul, Burhan Felek Spor Salonu’nda düzenlenecek “Büyük Buluşma” töreniyle tüm voleybol ailesi ve voleybolseverler ile buluşacak.

“Vefa” duygusunun vurgulanmak istendiği bu törende aynı parkelerde top koşturmuş, voleybol oynamış farklı jenerasyonlar buluşacak, kucaklaşacak. Yoğun duyguların yaşanacağı bu anlamlı günde farklı şehirlerden, yurt dışından gelen eski sporcuların yoğun bir ilgisi ve katılımı ile Türk Spor tarihinde bu kapsamda bir İLK gerçekleşecek.

You must be logged in to post a comment Login