VoleybolunAdresi.com

TVF’den Deniz Esinduy’a vefa

Türkiye Voleybol Federasyonu, İstanbul Burhan Felek Spor Kompleksi içinde yer alan ve TVF’nin 50. kuruluş yılı faaliyete geçen TVF 50.Yıl Voleybol Salonu’nun ismine ekleme yapıyor.

Türkiye Voleybol Federasyonu, İstanbul Burhan Felek Spor Kompleksi içinde yer alan ve TVF’nin 50. kuruluş yılı faaliyete geçen TVF 50.Yıl Voleybol Salonu’nun ismine ekleme yapıyor.  
İstanbul’da adeta voleybolun mabedi olarak kabul edilen Burhan Felek Spor Salonu’nun yıkılarak yenisinin yapılması sürecinde, maçların oynanması için dönemin TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık ile Gençlik spor İl Müdürlüğü’nün büyük çabaları ile 11 Ekim 2008 yılında kullanıma açılan TVF 50.Yıl Voleybol Salonu’nun ismi yeni sezonda TVF 50.Yıl Deniz Esinduy Voleybol Salonu olarak değiştiriliyor.
Türkiye Voleybol Federasyonu, 20 Ağustos Salı günü saat 14.30’da salonun yeni isminin yazılı olduğu tabelayı düzenlenecek törenle asacak.
Bundan böyle salon, TVF 50.Yıl Deniz Esinduy Voleybol Salonu olarak anılacak.

Deniz Esinduy, 12 Eylül 2003 tarihinde, Avrupa Şampiyonasına hazırlanan A Kadın Milli Takımımızın Başantrenörlüğü yaptığı sırada, Ankara’da bulundukları kampta geçirdiği kalp krizi ile 56 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

Deniz Esinduy kimdir?

DENİZ ESİNDUY (1947-2003)
İstanbul-Dereağzında doğdu. Kalabalık bir aile ortamında büyüdü. Moda İlkokulu’ndan sonra ortaokul ve liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. 1963 yılında Fenerbahçe’de kürek çekerek sporla tanıştı. 1964’de Fenerbahçe Kulübünde genç takımında lisansı çıktı. Hızla gelişme gösterdi, antrenörü Hilmi Tükel’in en gözde sporcularından biri oldu.1966’da Genç Milli Takım’a seçildi ve takımın pasörü olarak sahaya çıktı. Aynı yıl Çekoslovakya’da yapılan Dünya Voleybol Şampiyonası münasebetiyle (A) Takım kadrosuna da alındı.Ay-Yıldızlı forma ile görev yaptığı yıllarda, antrenörü Nicoloa Murafa ile voleybol teknik bilgisini arttırdı. Fenerbahçe forması altında, genç ve A takım olmak üzere bir çok kez şampiyonluk kürsüsüne çıktı. 1969 yılında Fenerbahçe voleybol şubesini kapatınca askere gitti. Muhafızgücü’nde iki yıl oynadı. 1971 yılında askerlik dönüşü İETT’ye transfer oldu. 1970’li yıllarla birlikte, antrenör-oyuncu sıfatı kazandı. 1971’de Fenerbahçe Bayanlar Takımı antrenörlüğüne getirildi. Bunun dışında Galatasaray, Arçelik, Güneş Sigorta, Enka ve Sönmez Filament takımlarında ve uzun yıllar bayan ve erkek milli takımlarında teknik direktör olarak başarıyla görev yaptı.1964’de başlayan oyunculuk hayatını, 1980’lerde noktaladı. (Forma giydiği takımlar: Fenerbahçe, Galatasaray, Muhafızgücü, İETT, Büyükdere Boronkay, Taçspor ve Samsun Irmak Sanayi’dir.) Birinci evliliğinden Melis, ikinci evliliğinden Deniz Emre, Deniz Feride, Deniz Mert adlı üç çocuğu oldu. Arkadaşları arasında “Deno” lakabıyla anılan Esinduy, Avrupa şampiyonasına hazırlanan kadın milli takımının baş antrenörlüğünü yürütürken, kamp yaptıkları otelde gece geçirdiği kalp krizi sonucu 12 Eylül 2003 tarihinde 56 yaşında hayatını kaybetti.

Deniz Esinduy bilgileri Voleybolun Unutulmazlar’ından alınmıştır. 
Savaş Eskigülek


You must be logged in to post a comment Login