VoleybolunAdresi.com

Türk Hakemliği kabuk değiştiriyor

Hakemlere İngilizce yeterlilik sınavı geliyor.

Yine yeni sezondan itibaren geçerli olacak önemli bir yenilik de yabancı dil konusunda yaşanacak. Yeni sezondan itibaren klasman değerlendirmelerinde hakemlerin yabancı dil seviyeleri klasman belirlenmesinde önemli yer tutacak. Bu amaçla da tüm hakemler, voleybol oyun kurallarının yanı sıra 20 soruluk yazılı İngilizce sınavına da tabi tutulacaklar. Yabancı dil sınavı sonucunda alınan notlar klasman değerlendirilmesinde dikkate alınacak. 

Çok önemli bir değişiklik de hakemlerin sağlıkları ile ilgili olacak.

2019-2020 sezonundan itibaren tüm ulusal ve uluslararası hakemlerin iki yılda bir olmak üzere Nöroloji, Ortopedi, Göz ve Kulak, Burun, Boğaz doktorlarından alacakları raporlarını MHGK’ya göndermeleri gerekiyor.

Sağlık raporlarında yapılan değerlendirmeler, MHGK tarafından bilgi portalına işlenecek. Sağlık raporlarını göndermeyen ya da sağlık raporları uygun bulunmayan hakemler hiçbir müsabakada görev alamayacaklar.

Hakem klasmanlarındaki sayılarda değişiklik yapıldı.

Geçtiğimiz sezon tüm voleybol ligleri 50 A Klasman, 20 AB Klasman, 150 B Klasman ve klasman dışı kalanların haricinde yer alan 368 C Klasman hakem ile yönetilmişti. 2019-2020 Sezonundan itibaren ise 150 olan B Klasman Hakem sayısı 100’e indiriliyor. 

Voleybol Hakem Gözlemcilerine farklı uygulama.

Daha önceki sezonlarda  Voleybol Hakem Gözlemcileri, voleybol hakemleri ile aynı tarihlerde seminere katılım gösterip, aynı tarihlerde sınava girmekteydiler. Gelecek sezon yapılan planlamada ise Voleybol Hakem Gözlemcileri daha sonra belirlenecek tarihlerde seminere katılıp sınava girecekler.

Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre;  2019-2020 voleybol sezonu öncesi ulusal ve uluslararası hakemlere yönelik klasman sınavı, 29 Haziran 2019 tarihinde saat 14:00’te Ankara “The Green Park” otelde yapılacak.

You must be logged in to post a comment Login