VoleybolunAdresi.com

Savaş Eskigülek, “Görülen lüzum üzerine, Guidetti”

Kupa Koleksiyoneri, mütevazı, saha kenarındaki otoriter, saha dışındaysa esprili, yarı Türk, yarı İtalyan. Kısaca Giovanni Guidetti.

Beni yakından tanıyanlar, Givanni Guidetti ile olan yakınlığımı da bilirler. Gerçi Giovanni hemen hemen herkese aynı sıcaklıkla yaklaşır ama kız istemeye giderken yanımızda olmayı teklif edecek kadar bizim aileden biri olduğunu söylesem belki anlatmış olabilirim.

Son günlerde gündeme gelen bazı söylemlerin ardından, görülen lüzum üzerine birazcık da ben anlatayım istedim Guidetti’yi.
Sahı dışında esprili, sevecen, iyilik sever biridir. Bugün hakkında konuşanların belki de haritadaki yerlerini bile bilemeyecekleri yerlerde Türk kızları için voleybol anlatır. Kız çocuklarına voleybolu öğretmek için Bitlis’ten Elazığ’a Türkiye’nin her yerini adım adım gezer.

Çalıştırdığı her takımla zirveye ve kupalara göz diken, takımı ile birlikte elde ettiği başarılarla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir çalıştırıcıdır.

Tribündeki İhtiyar Heyeti’ni ‘işte bunlar benim babam gibidir’ diyecek kadar içtentir.

Kazanılmış bir maçın ardından eğer o anda sahada bulunuyorsa evladını kucağına alıp saha içinde oyunlar oynatacak kadar evine, eşine, evladına düşkün bir babadır.

Başarılarıyla olduğu kadar saha kenarındaki otoriter, saha dışındaysa esprili tavırlarıyla dikkat çeken, eski oyuncusu Bahar Toksoy’la hayatını birleştirdikten sonra bizden biri olarak görülen, yarı Türk, yarı İtalyan VakıfBank ve Türk Milli Takımı’nın Baş Antrenörü Giovanni Guidetti, son Avrupa 2’nciliğiyle bir kez daha gönülleri feth ederken;

“Yabancı sınırlaması olmamalı.”

Yerli oyuncular, büyük takıma gidince kariyer hedefi noktalanmış oluyor. Yabancı sınırı koymazsanız, ayrıca Türk oyuncular değerli oluyor. Daha fazla para vermek zorunda kalıyoruz. Kendilerini geliştirmek için bir nedenleri kalmıyor.” Dışarıdan fazla oyuncu getirdiğimiz zaman, buradaki oyuncular kendilerini geliştirmek ve göstermek zorunda kalıyor. Genç oyunculara ne yapıyoruz? İyi para veriyoruz, iyi hayat sunuyoruz. Türk oyuncular yurt dışına gidip keyiflerini bozmak istemiyor. Biz daha ucuza ABD’li, Bulgar, Sırp genci getirdiğimiz zaman, oradaki Türk oyuncular daha düşük bütçeli takımlara gidip, kendilerini gösterme fırsatı buluyor ve bu da gelişimlerini sağlıyor.” diyecek kadar Türk Voleybolu için analiz yapan,  “Kadın her yerde kadın. İstanbul’da, Bitlis’te, Rusya’da, Amerika’da… Bence ülkenin her yerine gitmek önemli. Türkiye sadece İstanbul değil.” diyebilen ve uygulayabilen bir idealisttir.

”Kahraman Oyunculardır”
‘Ben başarı fotoğrafında olmayı pek sevmem, amacım takımın fotoğrafını çektirmektir. Çünkü gerçek kahraman oyunculardır’ diyecek kadar mütevazı olan Giovanni Guidetti,  bütün Türkiye’yi ayağa kaldıran ve kıl payıyla şampiyonluğun kaçtığı başarıdan sonra verilen takım fotoğrafında da malzemeci gibi en kenarda durmasıyla gene mütevazı kimliğini ön plana çıkardı. Her fırsatta en büyük hayalinin ve tek hedefinin Türk Milli takımıyla olimpiyat şampiyonluğu kazanmak oyduğunu ifade eden, bu hedef yolunda Avrupa ikinciliğinin bir kilometre taşı, yüreklendiren bir başarı olduğunun da belirten bir çalıştırıcıdır.

Kısacası O Giovanni Guidetti’dir, bizimlerdir, bizden biridir. Daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen için sanal alemde daha bir çok bilgi mevcuttur.

Bu arada Giovanni Guidetti’yi teknik olarak eleştiren herkesin görüşlerine saygı duyarım. Bununla birlikte gereksiz polemiklerle işi kişiselleştirmeye, milliyetçilğe getirilmesine aynı saygıyı duymadığımı belirtmek isterim.

Saygılarımla,
Savaş Eskigülek
Voleybol Aktüel Genel Yayın Yönetmeni

You must be logged in to post a comment Login