VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, ” Yenilenin üzülmemesi gereken maç oldu.” 

Murat Mestan, ” Yenilenin üzülmemesi gereken maç oldu.” 

 Sevgili voleybol severler, Bursa’da müthiş bir maç izledik. Bir lig maçında olabilecek her şeyi, hücumun , defansın, bloğun, servisin her türlüsünü ve kalitesini oyun içinde gördük. Bu maçı keşke televizyon canlı verebilseydi de tüm Türkiye voleybola doysaydı.Sahada oynayan, bench de oturan, tribünde seyreden büyük keyif aldı ve uzun süre konuşulacak kalitede oyun oynadı iki takım oyuncuları da. İki takım  oyuncularını, mücadeleyi sahada fair-play içinde yaşadıkları ve yaşattıkları için tebrik ederim.

Sonuçta bu bir oyun, kazanan takımın puan kadar prestij kazanacağı bir maç olacaktı ama voleybol oyununun içindeki her şeyi seyirciye izlettiler. Kazanan çok sevinecek ama ben oynanan voleybol seviyesini öne çıkarmak  isterim. Önce her iki takımın coach unu taktik çalışmalarından ve takımlarına hakim olabilmek için çabalarından dolayı tebrik ederim. Zaten ligde, kim nerede neler üretebiliyor, rakibin eksikleri neler, artıları neler, ve onları nasıl bozarım çalışmasını iyi yapıyor. Ama bir oyun planı içinde , disiplin ile onları devam ettirmek, rakibin hamlelerini iyi anlamak ve cevap vermek bazen kolay olmuyor. Bu maçta, kazanmak için her türlü hamleyi ve cevabını da gördük.

Maçın nasıl geçeceği daha ısınmada belli oldu. İki takım da, tam konsantrasyon ile sahaya çıktılar, gerginliklerini , kendilerini bozacak seviyeye çıkarmamışlar. Maça , Nilüfer Belediye biraz daha atak başladı. Bir maç boyu servisleri Fatma’ya yönlendirdiler. Fatma’nın yerine Bytsenko oyuna girince onu seçtiler haklı olarak. Bursa BB, dört yabancısını dönüşümlü doğru kullandı. Hücum gücünü artırmak, blok yüksekliğini yukarı çekmek istediğinde, Bytsenko’yu oyuna aldı. İki köşe oyuncusunu ve pasör çaprazını yabancılardan tutarak hücum ve blok yüksekliğini öne çıkardı ama servis karşılamada büyük sıkıntılar yaşadı. Maça , pasör Cansu ile başladılar ama daha onuncu sayı olduğunda iki tane iki vuruş hatası çaldı hakem. Cansu , iyi pasör ama bence Nilay ile başlamak daha önemliydi bu maçta. Çünkü, daha önce de yazdım, sahada bir ‘’lider’’ oyuncu gerekiyor. Boyu, bloğu, düşük olabilir ama bir pozisyon veya iki pozisyon blokta saklayıp, yer değiştirebilirsiniz. Maç boyu coach Vercesi doğru oyuncu değişiklikleri ile takımı maça ortak etti. Bursa BB , daha maçın başında defansta top tutamadı , bunda servis karşılamada oynayan libero Aylin’in , Gizem’in oynamamasından dolayı defansta da oyunda kalması oldu bence. Gizem , defansta tecrübesiyle çok iyi yer tutuyor ve çabukluğu ile hemen her topa yetişiyor. Dimitrova , istediği kadar top alamadı. Aldığı topları da doğru kullandı. Böyle bir maçta böyle bir oyuncu çok daha fazla kullanılabilirdi. Asıl önemli olan , Bursa BB , pasöre iyi manşet ilettiğinde orta oyuncularını çok kullandı ve doğru idi bu. Ergül  ve Belien her topu değerlendirdiler. Blok da kovaladılar. Fatma ve Leys servis karşılamada ve hücumda maç ilerledikçe oyundan düştüler. Bursa BB , sezon başından beri en iyi maçını oynadı, ama olmadı…

Nilüfer B , rakibinin bir oyuncusunu servisler ile çökerterek , oyundan düşürmeyi ve onun tarafından da oynayarak blok yüksekliğinden faydalanmayı planlamış veya oyun öyle gelişti. En skorer oyuncusu Buijs , bu maçta da bunu bozmadı. Çok yüksek ve sert . Beş set boyu , bu tempoda ve yükseklikte oynamak büyük başarı. Hücum yüksekliği ve blok yüksekliği  beş set hiç düşmedi. Birkaç kere blok yedi ama her topu da geçti. Ya, bloktan sekip blok-aut oldu ya da, sahanın içine direkt düştü top. O kadar yüksekten vuruyor ki, top anten dibinden değil de, dip çizgi üstünden blok-aut oluyor. Ceyda, maça ilk sayıda iyi başlarsa tüm maçı öyle götürüyor. Zaman zaman, kritik toplarda blok yedi ama ekstra topları da geçti ve sayı üretti. Carol , çok farklı orta oyuncu. Çok daha fazla kullanılabilir, ama bugün hem blokta hem de yaptığı hücumlarda çok iyi idi. Pasör Duygu, bu maç için iyi çalışmış ve doğru tercihler, pas kalitesiyle maçı tamamladı. Orta oyuncu Selin bu maç gerçekten blok yerlerinde ve hücumda tek ayak hücumlarıyla takıma katkısı üst seviyedeydi. Daha önce yazdığım, blokta çaprazı kapatma olayını da azaltmış. Hatta, birinci setin son sayısını sadece çaprazı kapatarak tekli blok ile kazandı. Birgül , her maç üstüne koyarak gidiyor. Servis karşılamada , çok yol aldı ve hücumda da kritik sayıları cesaret ile oynadı. Blok eksikliği sürüyor. Coach Alper, dersine iyi çalışmış ve maç sonuna kadar iki yabancı ile altı kişi  oyundan kopmadan kazanarak çalışmalarının karşılığını aldı..

                 Sözün özü, teknik ve taktiğin boğuştuğu, kazananın sadece puan değil prestij kazanacağı bir derbi maçı izledik. Birkaç söz de beş set boyu maçı hatasız ve gergin maçı , germeden, yöneten hakemlere teşekkür etmek için kullanmak istiyorum..

Murat Mestan / Bursa / Voleybolunadresi.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir