VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, ” Takım Neden Durdu ” 

Murat Mestan, ” Takım Neden Durdu ” 

            Sevgili voleybol severler, İnegöl’de tarihinde ilk defa CEV CHALLENGE CUP oynayan İnegöl Belediye spor , maalesef , konuk takıma maçı hediye etti. Balkan kupasını kazanarak elde ettiği bu kupaya kazanma hakkının ilk ayağını iyi oynayamadan kaybetti. Şunu baştan söylemek istiyorum ve unutmayalım böyle iki ayaklı maçta, ilk maç kaybedilse bile ikinci maç için bir şans daha vardır. Ancak .. orada ‘’voleybol’’ oynamak şartı ile . Orada sadece maçı kazanmak yetmeyecek, maçı kazandıktan sonra , altın seti de kazanmak gerekecek. Bu , gerçekten çok zor, ama imkansız değil. Burada kaybedilen maçtan sonra , orada daha stressiz ve rahat top oynanacak. Ama , söylediğim gibi ‘’voleybol’’ oynamak için çaba sarf etmek gerek. Eğer , sporculara bunu inandıramazsanız  ’’turistik’’ seyahat olur.

             Gelelim teknik açıdan yorumlara, aslında çok kısa bir yorum yapılacak bir maç. İnegöl Belediye, ‘’servis atamadı , servis karşılayamadı’’. Bu kadar.. Üç gün önce bu sahada, Afyon maçında atılan servisler atılsa maç 3-0 kazanılırdı. Ve , rakibin attığı servisleri de karşılayıp oyun kuracak şekilde pasöre iletilmek şartı ile. Olympiakos, takımında başta , Coach Benitez olmak üzere, Türkiye liglerinde oynamış oyuncular var. Pasör çaprazı Oivanen, orta oyuncu Böhme, köşe oyuncusu Rauwerdink. Bizim voleybolumuzu bilen rakip oyuncular, sahada rahattılar ve istedikleri gibi oynadılar. Kime servis atacaklarını iyi biliyorlar, kime blokta nereyi kapatacaklarını iyi biliyorlar. Çok zor servis atmadılar, ama çok iyi adam seçtiler ve tüm maç boyu servisi bastılar. Bu maçta da Siarhei, maalesef , karşılamada çok hata yaptı. Karşılayabildikleri servis topları da açık alındı. Pasörler sağa- sola top peşinde koştular. Ama , yanlış tercihleri, hatalı pasları , smaçörleri de oyundan düşürdü. İlk set atılan servislerden ümitlenmiştim ama, set gidişinde, son sayılara doğru, servisler düştü ve kaçırıldı. İkinci set ise, hiç servis atamadı , ya fileye taktılar ya da auta gitti hepsi. Hele son set , ikinci teknik moladan sonra, fişi çektiler.

            Sözün özü, rakip , servis karşılayıp iyi oyun kurdu. Hücum hatası hemen hiç yapmadılar. Tüm hücumlarında topu öldürdüler. Hele , pasör çaprazı, Oivanen aldığı tüm topları öldürdü. Yüzde yüz ile oynadı herhalde. Orta oyuncuları, aldıkları her topu geçti. Köşe youncuları, Rauwerdink ve Aleksiev hem hücumda hem de blokta hiç yakalanmadılar ve asıl önemlisi hiçbir toplarına defans şansı olmadı. Sert top, ya yere değdi ya da blok -aut oldu.

             Rövanş maçı oynanmadan, son düdük ötmeden buraya kadarmış demek içimden gelmiyor. Çok zor olduğunu da biliyorum, takım , her sıkıntıyı dışarda bırakmalı, kendisi için oynamalı ve oynadığı toptan keyif almalı…

Murat Mestan / Bursa / Voleybolunadresi.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir