VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, ” Nilüfer Dersine iyi çalışmış.. Servis attı ve blok takip ederek maçı kazandı.”

Murat Mestan, ” Nilüfer Dersine iyi çalışmış.. Servis attı ve blok takip ederek maçı kazandı.”

Sevgili voleybol severler, bugün oynanan maçta  ev sahibi Nilüfer Belediyespor rakibini set vermeden geçti. Geçen haftanın iki kaybedeni bu hafta kazanmak ve moral bulmak istiyordu. Barış Turnuvasında oynadıkları maçta birbirlerini iyi analiz etmişler. Kim nereye servis atacak, kim nereye hücum yapacak, blok da bekleme yerleri, defansta yer tutmalar iyi çalışılmış.

Ancak, şunu en başta söylemeliyim, maç başlamadan görüldü ki, “bugün kim daha iyi servis kullanırsa , maçı kopartır ve üç puanı alır. ”  Sadece iyi servis ile kalmadı Nilüfer Belediyespor, üstüne yerinde blokları da ekleyince iş çok kolaylaştı. İki takımında servis karşılamada büyük eksikleri vardı ama yine bunu en iyi değerlendiren Nilüfer oldu.

Birgül’ ün servis de olduğu pozisyonda, Nilüfer ön oyuncuları en yüksek bloka erişiyor. Ve aynı zamanda herkes blok da çok iyi yer tutuyor. Bu pozisyonu Nilüfer ‘in diğer maçlarda da iyi değerlendirmesi gerekir. Birgül ‘ün de servis kaçırmadan aynı sertlikte cesaretle servisi kullanması. Ara servis sayılarıyla açılınca takımın öz güveni yerine geldi. Çanakkale de düşüş görüldü. Tabii ki , Çanakkale’ nin sakat oyuncuları bu gün olsa idi, bu seviyede bir maç olur muydu bilemem.

Flott servislerde iki kişi karşılamaya özen gösteriyor Nilüfer Belediyespor. Buıjs karşılamada zayıf göründüğü için , daha önce ki yıllar olduğu gibi Ceyda servis karşılıyor.  Geçen yılda Ceyda bir öz güven yakalamıştı ve bu sene de oyunda kalacağına inandığı için (takım yabancı pasör çaprazı tercih etmediği için ) büyük öz güven ile oynuyor. Bu hem kendi hem de takım için çok iyi. Fizik olarak da bu yıl daha fit ve hazır. Pasör Duygu , orta oyuncularını çok az düşünüyor. İyi manşet aldığı her pozisyonda düşünmeli bence. Hele bir de Brezilya ve dünyanın en iyi orta oyuncusu ile oynuyorsanız. Carol ‘u sadece blok da değerlendirmek lüks kaçıyor. Mükemmel bileği ve yüksekliği var. Oynarsanız takıma artısı çok olur. Diğer orta Selin ise takım için çok faydalı olamadı. Blok da özellikle çaprazı o kadar açıyor ki , onun ön oyuncu olduğu pozisyonda rakip çaprazı çok kullandı. Bütün toplar da geçti. Bu eksiklik Nilüfer ‘e zor anlar yaşatır ilerdeki maçlarda. Buijs, karşılama olarak eksik gözüktü ama hücumda hem yüksek ve çok sert oyuncu. İstediği topları alabilirse hücumda tutmak zor rakipleri için.

Birgül bu yıl biraz daha üstüne koymuş göründü , bu maç için. Karşılamada hata yaptı ama eskiye göre daha öz güvenli. Ama şunu da söylemeliyim, Çanakkale serviste o kadar yüklenemedi bu maç. Hücum da ise çok iyiydi. Hem dört numarada hem de altı numara hücumlarında hatasız ve sert oynadı. Rakibi çökertmede etkiliydi. Libero Funda, hem servis karşılamada, hem de savunmada ve de hücum dublajında çok iyiydi. Her defansından sonra takım uzun rallilerde sayı üretti. Çanakkale Belediyespor ‘un gerçek oyun gücü bu değil diye düşünüyorum. İpek ve bir yabancı dengeleri çok değiştirir. Servisi iyi kullanıyorlar. Bu maçta Nilüfer Belediyespor hücum gücü olarak Çanakkale’ye göre çok üstündü. Servis attılar, blok yaptılar, defansta top tuttular, hücumda üstündüler ve maçı da rahat kazandılar.

Son söz; maçın özeti , Nilüfer Belediyespor, servis attı ve blok takip ederek maçı kazandı. Bu bir başlangıç olmalı Nilüfer için, daha ligin başındayız .  Bu oyun anlayışı ile devam etmek için çalışmaya devam…

Murat Mestan / Bursa / Voleybolunadresi.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir