VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, “Nilüfer Bld.-Seramiksan; Çok yavan, çok düşük tempolu bir maçtı, “

Murat Mestan, “Nilüfer Bld.-Seramiksan; Çok yavan, çok düşük tempolu bir maçtı, “

Sevgili voleybol severler, Bursa’da iki puanı Seramiksan aldı. Nilüfer Belediyespor voleybol olarak bir varlık gösteremediği maçta bir puan aldı. Şunu en baştan söylemeliyim ki, voleybol oyunu olarak lig seviyesinde bir maç izlemedik. Çok yavan, çok düşük tempolu bir maçtı. Eğer, Seramiksan’ın oyun temposuna uyarsanız, her takımdan puan alır.

Maçın temposunu sizin takımınız belirleyemiyorsa işiniz çok zor. Çok düşük tempoda oynuyorlar, oyundan koparıyorlar sizi. Ama , eş takımlara karşı bu oyun temposu tutuyor. Ligin başında da bazı takımlar bu oyuna karşı zorlandılar. Seramiksan’ın hücum gücü, blok yükseklikleri, servis atmadaki etkileri, defans kapasiteleri yapabileceklerinin en üstünde. Oyuncu olarak bakarsanız hepsi iyi ve kariyerli oyuncular. Ama , oynadıkları voleybol temposu yavaş. Bu tuzağa düşerseniz oyundan kopuyorsunuz. İki takımında hücum güçleri aynı düzeyde, servisleri, blok kapasiteleri hemen hemen aynı, servis karşılamaları da aynı gibi.

Bu maçta, yapabilecekleri defanslar ve pasörlerin pas kaliteleri, oyun kurma zekaları , coach un hücum yönü tercihleri sonucu etkileyecekti ve öyle de oldu. Nilüfer maça iyi başlayamadı, kafa kafaya giden sette son ataklar ile arayı açtı ama hücum hataları neredeyse Seramiksan’ı sete ortak edecekti. Ceyda, serviste çok iş yaptı, turunda özellikle bir numaraya yüklediği servislerle oynanan her sette iyiydi. Maç boyunca çok daha iş yapabilecek oyuncu iken  az top aldı. Kritik topları kullandı ama bazı toplarda arka hücumlarda çok belli oluyor ona top atılacağı ve rakip blok için zaman kazanıyor ve yer tutuyor. Maçın yine skor üreten oyuncusu Buijs idi. Servis karşılamada hiç yok ama hücumda sert ve çok yüksek. Ön oyuncu olduğunda, blok için çabalıyor ama yeterli mi, değil. Birgül, libero Funda ile takımın tüm karşılama yükünü çekiyor. İki kişi ile servis karşıladıkları için ,tüm takımların servis yönü tabii ki  Birgül . ama , geçen yıllara göre çok yol almış ve elinden geldiğince başarılı. Neden , bir veya iki pozisyon karşılamada Ceyda düşünülmüyor. Daha önce , bunu , sıkıştıkları durumlarda bunu kullanıyorlardı. Çünkü , takım iki veya üç manşet hatası yapınca , rakiple aradaki sayı farkı üç, dört olduktan sonra, toparlanmak zor oluyor veya toparlanamıyor. Orta oyuncu Carol, maalesef bu maçta da kullanılamadı. Ortadan oynayacak kalitede manşet gelmiyor pasöre. Ancak blokta var ama bu takıma hücumcu olarak da gerekiyor. Diğer orta , Selin, daha öncede yazdığım gibi, blokta sıfır oynuyor. Özelliklede çaprazı kapatmada çok eksiği var. Karşısındaki her hücumcu çapraza oynuyor özellikle. Pasör , Duygu, daha önceki yılları aratıyor bana. Pas tercihlerinde, bazen o kadar yanlış seçim yapıyor ki, takım seti koparacak iken, rakip sete, maça ortak oluyor. Dört numarada Buijs varken, bloğun yarım metre üstünden smaç vururken, altı numarada Birgül’e pas atmak macera aramak , bence. Libero Funda, defans ve servis karşılama için limitlerinde, tüm konsantrasyonu ile oyunda ama bu bir takım oyunu.

            Seramiksan, kaliteli oyunculardan kurulu ama bunu oyunlarına tempo olarak yansıtabilseler daha iyi işler yapacaklar. Pasör Sıla, pas tercihleri ve pas kalitesiyle iyi işler yaptı. Çapraz Meryem, bu maçta da yine yüksek ve kritik yerlerde aldığı topları çok iyi değerlendirdi. Malasevic ve Bayramova köşelerden hücumda belli standartlarda oynadı ama özellikle Bayramova bileğini ve kolunu çok iyi kullanarak, özellikle de paraleli iyi kullanarak kritik sayıları çok iyi oynadı. Orta oyuncular Ceyda ve Krsmanovic hücumdan çok blok kovaladılar. Liberolar, Sedef ve Işıl bu maçta servis karşılamada çok zor anlar yaşadılar ve takımı da sıkıntıya soktular. Ama defansta iyi yer tutular.

              Nilüfer Belediyespor için hedef maçlarda biriydi ve hatta altı puanlık maçtı ama kaybedilen iki puan var. Bir maç kaybetmekle dünyanın sonu gelmez. Bunu telafi edecek maçları var. Ama kazanmak için ekstra çalışmak gerek, bu tempo ve arzu ile maç da kazanmak zor. Hiç kimseye bilet kesmeyelim, oyuncuya, hakeme veya başka şeylere. Böyle maçlar olabilir, bazen ne yaparsanız yapın takım toparlanamaz, bu maçı ve sonucu en kısa zamanda unutup bir sonraki maça hazırlanmak gerekir…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir