VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, ” İşte Nilay Farkı “

Murat Mestan, ” İşte Nilay Farkı “

Sevgili voleybol severler, Bursa BB, Halkbank maçını, zevk ve voleybol adına keyif alarak izledik. Geçen haftanın iki kazanan takımı, ‘’hedef takım’’  olarak gördükleri maça asılacaklarını daha ısınmada belli etti. Halkbank , alt yapıdan destekli kadrosuyla cesaret ile top oynamak için çırpınıyor. Servis atıyorlar, defans için koşuyorlar, hücumda standartlarının üstüne çıkmaya çalışıyorlar. Yabancı oyuncuları , Salas, Rachel, Daini yi daha çok hücum yönleri ile oyunda tutuyorlar. Salas , servis karşılamada sıkıntılı. Her takım daha önceki yıl olduğu gibi onu arıyor. Hatta ilk sette, Bursa , onun dört numarada olduğu pozisyonda,( pasörün de ön oyuncu olduğu pozisyon) servisler ile öyle sıkıştırdı ki, seti almalarına yetti bu. Ara çok açıldı, bir doğru düzgün servis manşeti getirip oyun kuramadılar. Son sayılar da Halkbank da oyuna ortak oldu servisler ile , Bursa set sayısına çok yakındı  ve seti aldı. Sonraki setlerde de hemen hemen aynı şeyler yaşandı..

İki takımda servis atmada, defansta top tutmada, blok takip etmede ve yakalamada, pasöre manşet getirmede, hücum oyuncularının gücü olarak birbirine yakındı. Böyle oyunlarda, pasörün gücü, oyun kurma kapasitesi, pas tercihleri, tecrübesi çok şey, değiştirir. Bu maç tam o maçlara örnek oldu. Cansu ile başladıkları maça, zamanında bir tercih ile Nilay’ın girmesi oyun dengesini, smaçörlerin tüm kapasitelerini yerinde tercihler ile kullanmalarına neden oldu. Ortayı cesaret ile kullanması, köşelere hızlı, yatık top oynaması ve hücum yönlerinde sürpriz tarafları seçmesi ve de iyi pas atması, Halkbank’ı oyundan kopardı. Yoksa , klasik oyun oynamaya devam etseydi Bursa BB , maçın sonucu böyle olmayabilirdi. Cansu , biliyorum ki kötü pasör değil ama oyun kurmada lider olmak, takımın size inanması da çok farklı bir olay. Bursa BB , bu tarz , hızlı oyuna alışabilirse , rakiplerinden bir basamak üstte olur. Dikkatimi çeken bir olay da, Nilay’ın abla olarak Cansu’yu desteklemesi. Halkbank da pasör Aslıhan, yaşının ve fiziğinin el verdiği en iyi şekilde oynatıyor. Bu ligde onun bu şansı yakalaması ve cesaret ile ona bu şansın verilmesi takdir edilmeli. Alt yapılardan gelen oyuncuları kullanmada Halkbank ödüllendirilmeli. Oyunu sadece pasörler üzerine yazdık ama iki takımında smaçör grupları top geçebilmek için her tekniği denediler. Blok yerlerinde doğru seçimi yaptılar.

Maçı televizyon canlı verdiği için, oyuncuların performans yorumlarına çok girmedim. Sadece oyunun döndüğü noktayı, olması gerekenin yapıldığı anları yazdım. Tam bir lig maçı izledik, iki takıma da bundan sonraki maçlarında başarılar…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir