VoleybolunAdresi.com

Murat Mestan, ” İnegöl Belediye ve Maliye Piyango”

Murat Mestan, ” İnegöl Belediye ve Maliye Piyango”

Sevgili voleybol severler, İnegöl’de oynanan lig maçında konuk takım istediği üç puanı aldı, götürdü. Maça istekli ve kendi sahasında kazanmak için çıkan İnegöl Belediyespor, ilk setin başında istediklerini yapma şansı buldu. Yine çok iyi yere giden sert servisler ile Maliye ye oyun kurma şansı vermedi. Pasör Gjorgiev , bir sağa , bir sola koşarak alınan manşetlere yetişmeye çalıştı. Oyun kurmada  çok zorlanan Maliye, yaptığı hücum hatalarıyla da açık ara geri düştü. Ancak, sayılar  on beşten sonra , attığı iyi servisler ile sete ortak oldu ve hücum hatası da yapmayınca ilk seti kazandı. Bu sette açıkça görüldü ki,  “daha önce de yazdığım gibi”  İnegöl’e karşı sert servis atan takımlar, İnegöl’ün servis karşılama zaafından faydalanıyor. Tüm maç bu şekilde yaşandı. Bunun üstüne İnegöllü oyuncular, servis krizine girince maç istenilen havada olmadı. Bir tek aldıkları sette çok konsantre oldukları için, servisler iyi kullanıldı. Bir de Klapwijk, oyunda var ise , İnegöl var, yoksa İnegöl yok. Serviste, hücumda , blokta mutlaka her zaman oyunun içinde kalmalı.

Maliye takımını gözlediğimizde, Mobilya kupasında olduğu gibi, aynı havada , hazır ve oturmuş bir oyun sistemiyle rakibine üstünlüğünü kabul ettirdi. Önce servis karşılamada Halil’e atılan tüm servislerde az hata ile oyunda tuttular. Stankovic ve libero Murat’a yönlenen servis hiç olmadı. Birkaç yanlış yöne giden top oldu ama onları da çok rahat karşıladılar. Her set, Halil İbrahim’in yerine bir pozisyon Murat Karakaya oyundaydı ve iyi karşılama yaptı. Libero Murat Tokgöz, özellikle, servis karşılama kadar, defansta da çok iyi oynadı. Takımını hep oyunda tuttu ve moral sağladı. Çıkan topları da karşı hücumla, sayıya götürdüler, o zaman takımlar arasındaki fark ortaya çıktı. Orta oyuncular Kemal , birebir blokta zorlandı ama ikili blokta iyi yer kapatıyor. Uğur ise tam aksi, ikili blokta çok uçarak gidiyor ve çaprazı tamamen boşaltıyor. Onun turunda en az on top çapraza boş geçti ve defansı bile olmadı. Ama hücumda aldığı topları sert oynayarak geçti. Kemal de, Uğur da servis sıralarında, istikrarlı değillerdi. Köşe oyuncuları, H. İbrahim ve Stankovic, serviste ve hücumlarda çok iyi yüzde ile oynadılar. Birebir blokta iyi yer tuttular. Çapraz, Venno, çok yüksek ve sert oyuncu. Aldığı topların hemen hepsini değerlendirdi. Bir-iki blok yedi ama, onlarda vurulacak toplar değildi. Hele maçın başında vurduğu toplar hep blok üstünden geçti. Smaç servisleri sert ve istediği adama- noktaya atabiliyor. Maliye , hücum üstünlüğü, blok üstünlüğü, defans üstünlüğü ile maçı hak etti ve kazandı..

İnegöl Belediye spor, bu yıl lige iyi başlayamadı. Ama bu görüntü Mobilya kupası ve Balkan kupasında görünüyordu. Yazdığımız yazılarda biraz daha dikkat demiştik. Aynı oyuncular, aynı salon , aynı antrenör ama attıkları o bitirici ve sert iyi yöne giden servisler ne oldu ? Geçen yılda her yazımda belirtmiştim, servisler ile kazanıyorlar, ama hücumda da çok çabuk oynayarak diğer takımlardan fark ediliyorlar , diye. Bu yıl servisler neden düştü ? Pasör Gökhan, geçen yıldan kalan oyuncu, aynı oyuncular ile oynuyorlar, tüm oyuncuları iyi tanıyor ve istedikleri pası atabilecek kapasitede. Hiç düşündünüz mü, istenilen servis manşetleri gelmeyince, oyun kurmada sıkıntı çekiyor, diye. Aynı şey Ceyhun için de geçerli. Bu maçta da dikkat ettim, servis karşılamada  -excellent-  karşılama çok az. Tamam , rakip iyi servis atıyor, ama karşılamadaki iki oyuncu , nasıl, nereye  manşet alıyor ? Libero Caner’e çok az servis geliyor, yanlışlıkla atılan servisleri de topluyor. Sergei ve Gazmend servis karşılamada mutlaka çok çabuk toparlanmalı. Tüm takımlar, bu maçta olduğu gibi servis atılacak kişi olarak Sergei’yi seçiyor. Gazmend’in de iki numarada olduğu pozisyonda sıkıntı çekiliyor. Servis karşılama problemi ortadan kalkmadan oyun kurmadaki rahatlık, ve rakibe hücumda ki üstünlüğünü kabul ettirmek zor gözüküyor.  Sadece pasör sıkıntısı var diye dillendirmek bence hatalı, bütününü görmek gerek..

İnegöl, çekişmeli ve uzun sayıların oynandığı bir seti kazanınca , ben görevimi yaptım, havasında başladı dördüncü sete. Ve , maliye servislerle öne geçtiği seti de yine hücumda hata yapmadan oynayınca seti kopardı. Ve hak ettiği maçı ve üç puanı aldı. İnegöl için de toparlanmaya zaman var, panik yapmadan, sporcuları germeden, sonuçlar için birilerine bilet kesmeden, tribünde ise her şeye biraz daha saygılı davranarak ligi tamamlayacaklar…

Murat Mestan / Bursa / Voleybolunadresi.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir