VoleybolunAdresi.com

Geçmişte Bursa’ da Voleybol -03 Tekin Ateşnal ve Yılmaz Özbabacan’ ın kaleminden

Geçmişte Bursa’ da Voleybol -03

Bursa 1973 senesinde devreye giren Atatürk Spor salonunun faaliyete girmesinden sonra voleybol sporunda hareket giderek büyüdü. SAS Tofaş Fabrikası ile birleşerek “TOFAŞ  SAS” isimli yeni bir kulüp oluşturdu. (Tofaş ile SAS kulübü birleşerek-Su Sporları, Atletizm, Sportif oyunlar kulübü) Bu yeni kulüp hemen tüm braşlarda atağa geçti. Voleybol çalışmaları Mehmet Akpınar yönetiminde başladı. Oluşturulan güçlü bir takım ile Bursa şampiyonluğunu, ardından da  Türkiye 1. Voleybol lig’ ine çıkmak için hazırlıklar yapıldı. Aynı yıllarda “ OYAK RENAULT” da voleybola yatırım yapmıştı. 1975-1976 sezonunda Bursa şampiyonluğu için bu iki takım karşı karşıya geldi. Gecenin geç saatlerine kadar süren ve Atatürk Spor Salonu nu  hınca hınc dolu pşduğu bu unutulma maçı Oyak Renault kazandı.  O sene 1. Lig’ e yükseldi. Tofaş voleybolda ağırlığı alt yapıya Verdi. Voleybol takımlarının başına Nizamettin Çakır hocamız getirildi.

1973 yılında Bursaspor Voleybol branşını Atatürk Spor Salonu’nun açılmasıyla birlikte ilk kez bayan takımının kurulması ile faaliyete geçer. Ancak bayanlar ligi 2 yıl sonra kapatılınca bu serüvende kısa sürer. 1974-1975 sezonunda Erkek Voleybol Takımı 1.Lig’e çıkmayı başarır. Bursaspor’ un 1.lig serüveni de 3 yıl sürer.1995-1996 sezonunda Erkek Takımı yeniden 1.Lig’e yükselmeyi başarır. Bu sezonda ise Bayan voleybol Takımı 2.Lig’de boy gösterir. Erkek takımı 2 sezonun ardından ligden düşer.  Bayan voleybol takımı 1996-1997 sezonunda merhum Ömer Turhan’ın yönetiminde 1.Lig’e yükselir. 2001-2002 sezonuna kadar maddi sıkıntılar nedeniyle yabancısız mücadele eden takımı sponsor desteği bulamayınca kapanmak zorunda kalır. Ve Bursaspor olarak voleybol branşını tamamlar. 2010-2011 sezonunda Gültekin Kavak sorumlusu ve antrenör Özlem Özkan ile yeniden bayan voleybol takımı kurulur bölgesel maçlar da aldığı başarı takımı 2012-2013 sezonunda 3.lig’ e taşır.  Bursaspor Bayan Voleybol Takımı hali hazırda Türkiye 3.lig B Grubunda mücadelesine devam etmektedir.

Bursa da oluşan yeni kulüpler deplasmanlı voleybol liglerini hedef aldılar. Oyak Renault’ un ardından 1981 yılında bu kez Makospor deplasmanlı 1.Lig’e yükseldi. Bursa’ da voleybol bu tarihlerden sonra çok canlandı ve yerel ligler 1, 2, ve 3 inci küme şeklinde 42 kulüple temsil edilmeye başlamıştır. Buna paralel olarak en ünlü voleybolcular Bursa takımlarını tercih etmeye başladı. 1983-1984 sezonunda Sönmez Flament Takımıda süper ligde oynuyordu. Voleybol adına hızla gelişen bu hareketin süresi çok uzun olmadı. 1985 yılında Emniyet Spor erkekler branşında voleybol takımı kurarken 1986 yılında Oyak Reno ve 1989 yılında Mako Spor ligden çekildiler.1989 yılı Sönmez Flamet için çok başarılı geçti.  Yeşil beyazlı ekip deplasmanlı ligde 2. Olurken Türkiye Kupasını kazandı,  bilahare Başbakanlık daha sonra da Cumhurbaşkanlığı kupasını müzesine götürdü.

Not: Bursa da gelişen voleybol sporunu genel anlatımını tamamladıktan sonra burada adı gecen takımları tek tek anlatmaya devam edeceğim.

Yılmaz Özbabacan – Tekin Ateşnal

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir