VoleybolunAdresi.com

Engiz Aksöz,”Bu takım için yeminimi bozarım!”

Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Bayan Voleybol Şubesi’nin isim hakkının mali gerekçelerle Aydın BŞB’ye devredilmesinin ardından bir hayli üzülmüştüm.

Açıkçası Sultanlar Ligi’nde Bursa’yı temsil eden tam üç sezon CEV Challenge Cup’ta final oynayan ve Bursa’yı gururlandıran kızların ardından, Başkan Alinur Aktaş’ın erkek takımını fileye sürmesi; mazerete gerekçe göstermek gibi gelmişti ilk başlarda bana…

Soğumuştum kulüpten, zorunlu olmadıkça da gitmedim maçlarına…

***

İnegöl’ün isim hakkı üzerinden 1. Lig yolculuğunun startını veren erkek şubesi; normal sezonda ve play-off’larda açık ara başarılı olarak Efeler Ligi’ne çıksa da benim kriterlerimce yine bir yerlere dokunmayı başaramadı!

Maçlar yine boş tribünlere oynanırken; Efeler Ligi’yle ilgili yapılan çalışmaları bu tereddütler içinde takip edip, takımın parkeye çıkmasını beklemeye başladım.

Karamsarlığım devam etse de deneyimli voleybol adamı Murat Mestan‘ın koordinesinde yapılan transfer çalışmaları ilgi çekiciydi.

Sitelere girip tarama yapınca; getirilen yabancıların hem kariyerli, hem de potansiyelli olduklarını fark ettim.

Yerliler de fena sayılmazdı.

Ekonomik krizin sporun her çeşidini derinden vurduğu bir süreçte az paralara iyi isimlerle anlaşma sağlanmıştı. 40’ına merdiven dayamış duayen pasör Hüseyin Koç‘un başlarda ‘risk’ gibi dursa da bu takıma çok şeyler vereceği ilk resmi maçında ortaya çıktı.

***

Yanlışlıkla yolunuz düşer de bir maçına gelirseniz BŞB’nin eğer; hoşunuza gidecek o kadar çok ayrıntı var ki…

Örnek vermek gerekirse; atletizmiyle adeta yer çekimine meydan okuyan İranlı smaçör Morteza Sharifi övgü üzerine kurgulanmış kelime literatürünüze yeni eklemeler yaptıracak kadar muhteşem bir sporcu…

Kusursuz tekniği ve her pozisyondan hücum edebilen voleybol performansıyla; benim kriterlerimle bu ligin şimdiden en önemli aktörlerinden birisi olmaya aday.

Erkek voleybolunun 90’lı yıllarını bilenler için Makospor‘da ısınırken, tavan çeken İsmet Kır‘ın (daha sonraları Galatasaray’da oynamıştı) kopyası sanki.

Ama kalite olarak iki tık daha yukarılarda. (Blokları smaçlarıyla dümdüz eden Morteza ile cuma günü röportajım çıkacak, kaçırmayın!)

***

Yanı sıra Brezilyalı yürüyen kule (2.10 metre) Leonardo ile bir başka sambacı Alisson yeniden bestelenip servis edilen Büyükşehir repertuvarının en önemli hücum parçaları.

Kısa süreli erkekler ligi serüvenlerinde fazla iz bırakamayan TOFAŞ‘la, Emniyetspor’u bir kenara bırakılacak olursa:

Miladı 1992 yılı olan (*) Bursa voleybolunda keyifle, zevkle, heyecanla izlenecek bir kadro kurmuş Bursa BŞB.

Makolu, Sönmez Filamentli, Oyak Renaultlu yıllara yeniden evrilmek söz konusu olamaz elbette.

***

Kendi payıma kent voleybolunun vizyonundan bir daha inmemesini dilediğim yeni bir soluk olsun isterim Büyükşehir’in erkek şubesi…

Kapanmadan, küçülmeden, eksilmeden, her yıl biraz daha hedef büyüterek zirveye göz kırpan bir sürecin kıvılcımı da…

‘Bir daha mı BŞB’nin voleybolu tövbe’ desem de galiba bu takım için yeminimi bozacağım!..

Engin Aksöz / Bursa

You must be logged in to post a comment Login