VoleybolunAdresi.com

Engiz Aksöz, “Enver Göçener…”

E

Günde birkaç tıkladığım sitede resmini görünce gözlerime inanamadım Enver Göçener’in.

Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle bir deri, bir kemik kalmış adeta bir zamanların o heybetli insanı;  öyle zayıf, öyle çelimsiz görünüyor ki; Allah kimseyi böyle durumlara düşürmesin…

Enver Göçener Türk voleybol tarihinin ismi bir çırpıda sayılacak en önemli simgelerinden…

Belki de yaşayan son kalesidir…

1940 İstanbul doğumlu…

Oyunculuğundan ziyade, teknik adam kimliğiyle voleybolumuza unutulmaz hizmetlerde bulunan Göçener’in kariyeri sayısız şampiyonluklarla süslü. Neredeyse elinin değmediği kulüp takımı kalmayan duayen antrenör, en görkemli performanslarını İETT ve Galatasaray yıllarında sergilemişti.

1970’de başına geçtiği İETT’yi üç yıl arka arkaya Türkiye Erkekler 1. Ligi şampiyonu yaptıktan sonra, benzer bir süreci 1986-1989 sezonlarında Galatasaray’la yinelemiş ve sarı kırmızılı takımla 3 yıl üst üste şampiyonluk kupası kaldırarak, voleybol tarihinin unutulmazı arasına ismini yazdırmıştı.

O yıllarda Türkiye’de erkek voleyboluna Eczacıbaşı egemendi ve neredeyse her yıl kupayı lacivert beyazlı ekip müzesine götürürdü.

Söz konusu sezonlarda Bursa’dan Sönmez Filament bu rekabetin içinde yer alsa da; 3 yıl üst üste final özellikli maçlarını kaybederek, şampiyonluk özlemine son verememişti.

Göçener ilerleyen yıllarda erkek milli takımlarının değişik departmanlarında (yıldız, genç, A Milli) antrenörlük yapmanın yanı sıra, yavru vatan Kıbrıs’ta voleybol sporunun gelişimine de emeği ve fikirleriyle katkıda bulunmuştu.

Voleybola hizmet verenlerin maddi anlamda tatmin olamadığı yıllarda rahmetli Cengiz Göllü ile birlikte en popüler ismiydi Enver Göçener. Kendisini geliştirme adına yurt dışındaki kurslara katılarak, en büyük isteği olan uluslararası antrenörlük diplomasını da sonunda elde etmeyi başaracaktı.

Dünya Olimpiyat Komitesi tarafından Almanya’nın Leipzig Üniversitesi’nde ‘Voleybol psikolojisi &pedagojisi, spor tıbbı, sporda kondisyon ve voleybol’ dallarında ihtisas yapmış, bu hizmetleri nedeniyle kendisine ‘Dünya sporuna hizmet madalyası’ verilmişti.

                                                         

Enver Göçener son derecede hırslı ve zeki bir antrenördü. Maç içinde karşısındaki rakibi alt edecek her türlü kurnazlığı büyük bir cesaretle ve yeri ve zamanı gelince uygulayarak, voleybolun smaç ve servisten ibaret olmadığını kanıtlardı.

Göçener’in Bursa erkek voleybolunun parlak sezonlarındaki ilişkilerine yakınen tanıklık etmiş bir gazeteci olarak, Sönmez Filament-Galatasaray karşılaşmalarında sıkça yaşanan kenar adam- tribün çekişmelerini hiç unutamadım.

Rakip seyirciyle ‘trash talk’ denilen karşılıklı diyaloglarını, takımı adına fırsata dönüştürdüğü o kadar çok enstantanesi olmuştu ki; birkaç kez bunları köşemde yazınca, anında Bursalı voleybol duayeni Sait Bademlioğlu ağabey üzerinden bana ‘Söyle şu Engin’e üstüme fazla gelmesin’ tarzı uyarıda bulunmuştu.

Yine önemli bir Sönmez Filament – Galatasaray maçı öncesinde taraftarı provoke edecek bir atak yaparak, oturduğu bencin arkasına polisin konuşlanmasını istemiş, gerekçe olarak ta ‘can güvenliğim yok!’ açıklamasında bulunmuştu.

Tabii ki bir şey olmadı o maçta Enver hocaya ama bol bol kulaklarını çınlattı Bursalı voleybol severler.

                                                           

Enver Göçener’i Türk voleybola yaptığı hizmetleri ve renkli antrenör kişiliğinin mutlaka söz edilmesi gerektiğine inandığım için köşeme taşıdım.

Önemli bir hoca, önemli bir taktisyen, önemli bir hamle adamıydı çalıştırdığı takımlar adına. Galatasaray yıllarını iyi bildiğim ve kendisiyle bire bir diyalogum olduğu için o hasta haliyle görmek beni ziyadesiyle üzdü, kahroldum.

Bir insanın elden ayaktan düşmesi inanılmaz zor bir durum, an itibariyle İstanbul Derman Rehabilitasyon Bakım Evi’nde kalan Enver Göçener’e Tanrıdan sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum.

Engin Aköz/Bursa

You must be logged in to post a comment Login