VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz, ” İnşallah erkekler bir yerlere dokunur…”


1992’den sonra Tofaş vardı, Emniyetspor vardı…
Hatta Tofaş iki kez düşüp, iki kez yükselmişti.

Bana sorarsanız Bursa’nın merkezinde erkek voleybolu 1992’de Sönmez Filament’in kepenk kapatmasıyla bitti…

Bitti’ derken Erkekler Birinci Ligi’ni kastediyorum…

Ama daha öncesinde Bursaspor’umuz vardı…

1970’li yıllarda hem de…

Soy isimlerimi anımsayamadıklarım kusuruma bakmasınlar artık; Reha Pekünlü, Emin İmen, Orhan Yavuz, Kemal Alsancaklı, Atilla Arkan, Harun Alkıvılcım, Ahmet, Necdet Bakırcıoğlu, Adnan Kıstak, Kadir Gülaçlı kadrolarla bayağı iyi bir takımdı timsah, fluleşmeye başlayan hafızamdan bu kadarını çıkartabildim.

Kaldığımız yerden devam edelim…

Şimdi bu lige ‘Efeler’ diye bir sıfat eklediler ki, tam bir deli saçması durum, kendi adıma türlü ısınamadım…

Bayanları ‘Sultan’ yapınca; erkeklere ‘Efe’ demek sanki bir mecburiyetmiş gibi; ne lüzumu var bana sorarsanız, orijinalini söyleyip, yaz gitsin.

Lamı cimi yok; Sönmez Filament son milattı Bursa erkek voleybolunda…

Patron Celal Sönmez 5 yıl uğraşmış, son 3 yıl şampiyonluklar final maçlarında kaçırılmıştı.  

Faruk Saran, Zeki Uslu, Kenan Bengü, Tamer Çamlıbel gibi dönemin en iyi yerlileriyle, Polonya Ligi’nden dönemin en iyi smaçör ve pasör çaprazları Nazalek’le, Wojcıech Drzyzga…

Bir türlü başaramadı o kadro.

İzmir’de Karşıyaka’ya 3-1, Ankara’da Galatasaray’la, İstanbul’da Eczacıbaşı ’na 3-2 yenilip bir kulpundan tuttuğu kupaları havaya kaldıramayınca, beklenen sonun yaşanması kaçınılmaz oldu.

Bursa erkek voleybolu için en büyük onur ise, 1989 sezonunda Bursa’da yapılan Erkekler 1. Ligi play-offları’nda mücadele eden 4 takımın üçünün Bursalı olmasıydı.

Eczacıbaşı İstanbul’dan, Sönmez Filament, Oyak Renault’la, Makospor Bursa’dan.

Ankara yok, İzmir yok, hele hele Anadolu’dan birisi hiç yok…

Belki de bir daha böyle bir tablo ile hiç karşılaşılmayacak, karşılaşılmaz da.

Taşradan ayni ligde 3 takım, hem de iddialı bir şekilde, mucize ötesi bir şey…

Sönmez Filament kontak kapatmazdan önce, Mako ile Oyak Renault fileden çekilip, tarihin tozlu raflarında yerini aldı, o günleri yaşayıp, yazmış bir gazeteci olarak hatırladıkça yüreğim sızlar…

                                                                       xxx

Sözü nereye getirmek istediğime gelince…

1992’den tam 27 yıl sonra Efeler Ligi’nde ayak basan Bursa BŞB Voleybol Takımı, pozisyon ve yönetim anlamında, bu ligde yer alan son temsilcilerimiz Tofaş ve Emniyetspor’dan daha iyi konumda bulunuyorlar.

En azından hercai gönüllü olmayacaklardır.

Her sezon bitip te, yenisi başlamadan önce ‘acaba kapanır mıyız’ endişesi yaşamadan, rahat rahat önlerine bakacaklarını düşünüyorum.

Bu sporu seven iyi bir yönetimleri, gereği kadar tesisleriyle, Efeler Ligi’ne çıkmanın getireceği iştahla artması beklenen bütçeden daha iyi transferler hamleleri yapacak olmaları Bursa voleybolu adına büyük bir fırsat…

Başarıyı yakalayan teknik kadroyla, oyuncuları kutlarım…

Şimdi işleri daha zor, Efeler Ligi’nde kalıcı olmaksa öyle göründüğü gibi kolay değil…

Arkas, Halkbank, Ziraat Bankası, Maliye Piyango, Fenerbahçe, Galatasaray ve İstanbul BŞB’nin başını çektiği üst grubun arasına sızabilmek; mevcut kadronun yerlisi, yabancısı neredeyse tamamının yenilenmesiyle gerçekleştirilebilecek bir şey.

Bu kadar çok açılabilirler mi; belediyenin ekonomik portföyüyle, spor kulübünün kuşa dönen bütçesine bakarsanız biraz zor.

Asıl söylemek istediğim şey ise; bu şehrin voleybol severlerine  Avrupa Challenge Kupası’nda iki şampiyonluk kazandırmış bayan takımını, ‘bir yerlere dokunması gerekiyor’ diyerek paldır küldür satan yönetimin, erkek takımı için ne düşüneceğidir!..

Bayanlar oynadığı sezonlar itibarıyla hem ligde, hem de Avrupa arenasında salona iyi kötü seyirci çekerek, başkanın altını çizdiği gibi ‘bir yerlere dokunabiliyordu!.’

Bu yıl izlediğim erkek takımı ise bu nosyonun çok uzağında kaldı.

Oyuncu yakınları, alt yapı sporcularıyla, medya mensupları dışında ‘acaba ne yapıyorlar’ şeklinde merak edip te maça gelenine hiç rastlamadım…

Dilerim ve umarım ki şubenin ömrü ‘ kızları kapattık belki ama erkekler meğerse kimseye dokunamıyormuş arkadaş’ bahanesiyle onlara benzetilmek istenmez…

Bursa BŞB Erkek Voleybol Takımı’nı Efeler Ligi’nde uzun ömürlü ve başarılı olması dileğiyle bir kez daha yürekten kutluyorum.

Engin Aksöz/Bursa

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir