VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz, “Büyükşehir önce ‘şampiyon’, sonra bir daha yok!…”

Engin Aksöz, “Büyükşehir önce ‘şampiyon’, sonra bir daha yok!…”

 Voleybolda da olsa; bir Avrupa Kupası’nda üçüncü şampiyonluğa bir maç yakında bulunmak, öyle kolay kolay elde edilecek bir başarı değil.

Çarşamba akşamı Pire’de, geçen yıl da CEV Challenge Cup’un finalinde eşleştiği Yunanlı rakibi Olympiakos’u 3-2 yenen Bursa Büyükşehir Belediyesporlu bayanlar, bu skorla 11 Nisan’da Bursa’da oynanacak rövanşa önemli bir avantajla çıkacak.

Bursa’daki maçı her türlü skorla kazanmak, Büyükşehirli kızlarımız için kupaya son 4 yılda üçüncü kez uzanmakla eş anlamlı.

İlk şampiyonluğunu 2014-2015 sezonunda Rus rakibi Uralochka’yı Bursa’daki rövanşın altın setinde (3-0 artı altın set) devirerek kazanan mavi yeşil beyazlı kızlar, yarı finalinde elendiği 2015-2016 sezonunun ardından, 2016- 2017’yi de Yunanlı rakibi Olympiakos’u iki maçın sonunda set averajıyla geride bırakıp, ikinci kez şampiyon olarak tamamlamıştı.

2017-2108 sezonu; iki takımı ayni kupanın (CEV Challenge Cup) finalinde ikinci kez karşı karşıya getirdi.

Ateşli taraftarı önünde saha ve seyirci avantajını kullanmak isteyen Olympiakos’a bu fırsatı tanımayan Bursa BŞB, ilk iki set sonunda 2-0’lık avantaj yakalasa da, tribünlerin ateşlediğini rakibinin geriden gelip, maça ortak olmasını engelleyemedi. Karar setinin 3-2 kazanılması (geçen yılın finalinde ayni salonda 2-0 önde iken, maç 3-2 kaybedilmişti)  kupanın bir kulpuna yapışıp, bırakmamaya kararlı kızlarımızın rövanşa çok farkı bir atmosferde çıkmalarına neden olacaktır.

Son koltuğuna kadar dolmuş salonda ve tribünlerin vereceği büyük coşkuyla o kupanın bir kez daha Cengiz Göllü’de havaya kalkacak olmasını düşünmek, şimdiden insanın tüylerini diken diken etmeye yetiyor.

CEV’in kupa tasnifinde Challenge Cup’un üçüncü kategoride yer alması, kazanılmış başarılarla, kapıda bekleyen yeni başarıyı küçükseme nedeni sayılamaz.

Sonuç itibariyle, Avrupa’nın en prestijli federasyonlarından birinin düzenlediği organizasyon; kürsünün en üst basamağına çıkmayı başaranını da ‘şampiyon’ sıfatıyla alkışlıyorlar.

Bursa BŞB; bu kupada 3. kez final oynamanın yanı sıra, çok büyük sürpriz yaşanmazsa 3. şampiyonluğunu da iyice yaklaşmış durumda. Böyle bir zafer; Türk voleybol tarihine ismini bir kez daha altın harflerle yazdırmak demektir.

Tabii buraya kadar Büyükşehirli bayan voleybolcuların Bursalı sporseverleri gururlandıran performansını anlatmaya çalıştık.

Madalyonun tersini çevirecek olursak; 8 yıllık planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda; Türk bayan voleybolunda Eczacıbaşı VitrA, Vakıfbank, Fenerbahçe, Galatasaray gibi elit rakiplere karşı ezilmeden mücadele etmeyi beceren şubenin;  ne üzücüdür ki birkaç maçlık ömrünün kaldığını, sonra da yönetim kararıyla bir başka şehrin kulübüne devredilip, kepenk kapatılacağını öğrenmek, bir şey yapamamanın çaresizliğiyle birleşince insanın canını çok acıtıyor.

Seyircinin de bir büyük şampiyonla vedalaşmalarına topu topu 2, bilemediniz 3 maç kaldı.

Olympiakos, Beşiktaş, belki fazladan bir daha Beşiktaş…

Sonra da perde bir daha açılmamak üzere, bayanların üzerine kapatılıp, gidilecek.

Bilinmez belki de;

11 Nisan’daki rövanş; çok farklı bir atmosferde oynanabilir.

Sahanın içine verilecek desteğin yanı sıra; kulüp yönetimine de ‘kararı bir kez daha gözden geçirin’ sitemi, umutlar tükenmek üzere olsa da bir işe yarayabilir.

Bursaspor’da da voleybol bitiyor mu?

Başkan adayı Ahmet Bozdemir’le yaptığımız röportajda, amatör şubelerde ciddi anlamda küçülme yaşanacağı bilgisine ulaştım.

Basketbolu yaşatmaya kararlı olan Bozdemir, eğer seçimi kazanırsa bayan voleybol şubesinin isim hakkını satarak, kulübü bir yükten kurtarmayı projeleri arasına almış.

Hem Bursa BŞB’nin, hem de Bursaspor’un ayni zaman diliminde bayan voleybolundan çıkmaya hazırlanmaları doğrusu bu sporun geleceği adına umut kırıcı oldu.

Yine de bekleyip, görmek gerekiyor…

Engin Aksöz / Bursa 7 Voleybolunadresi.com

You must be logged in to post a comment Login