VoleybolunAdresi.com

Engin Aksöz, ” 21 yıl önce Aris, 21 yıl sonra Olympiakos!”

Engin Aksöz, ” 21 yıl önce Aris, 21 yıl sonra Olympiakos!”

Birisi 3 Nisan’da oynanmıştı, tarih 1997 idi.

Diğeri 11 Nisan’da, tarih 2018.

‘Tesadüfün böylesi’ dedirten iki farklı maçın ortak özelliği; final niteliği taşımasının yanı sıra; rakiplerin Yunanlı olmasıydı.

TOFAŞ’ın basketbolda Aris’e Koraç’ı kaptırdığı dramatik rövanşın üzerinden 21 yıl geçtikten sonra ve yine bir nisan ayında, bu kez Bursa BŞB’li bayan voleybolcular Olympiakos’a bir kulpuna yapıştığı CEV Challenge Cup’ı benzeri bir sonla ve sayı averajıyla bırakarak, tarihi bir fırsatı geri tepmiş oldu.

Aris, Olympiakos…

Sporda her rakiple, ülkeye saygı duyulsa da söz konusu Yunanlı olunca ister istemez milliyetçi duygular ön plana çıkıveriyor…

Biz her zaman salonda, sahada onlara dost elimizi uzatsak da karşı tarafın böylesi buluşmaları hamasi söylemlerle farklı platformlara taşıtarak siyasete meze yapması, yenilgilere verilen tepkilerin şeklini şemalini değiştiriveriyor.

Gelelim sadede…

Yenersin, yenilirsin o ayrı bir şey…

Bursa BŞB bu kupada çok yaklaştığı 3. şampiyonluğu, kulüp yönetiminin izlediği bize pek mantıklı gelmeyen politikalar nedeniyle kaçırdı!

Sadece Bursa BŞB değil, Bursa sporu da Avrupa’nın en prestijli platformlarından birisi olan FIVB organizasyonu içinde bir Vakıfbank, Eczacıbaşı, bir Fenerbahçe kalibresinde itibar görüp, şeref defterine adını yazdıracakken, önceki kazanımlarını da sıfırlamış oldu!..

‘Kapatıyoruz!’ dedikodularına ne kadar kulaklarını tıkamak isteseler de sporcular da sonuç itibarıyla birer insan.

Son birkaç aydır bu sporla uzaktan yakından ilgisi olmayanların ağızlarında sakız gibi dolaşıyor bu söylemler.

Soyunma odasına yüzlerine karşı deklare edilen kararın ne yeri, ne de zamanıydı..
Olympiakos serisi!..

Kupa ve lig bitince oturup yapacağın açıklamayı, en kritik maç öncesi bir marifetmiş gibi ortalığa dökersen ne moral kalır o kızlarda, ne de voleybol oynayacak heves!

İlk maçı kendi aralarında onur meselesi yaparak kazansalar da Bursa’daki rövanşta yaşadıkları ağır stres, ayaklarına vurulmuş birer pranga gibiydi adeta.

Durum 1-1 olup, 3. set başladığında Bursa BŞB’nin bu yükü daha fazla omuzlayamayıp, eleneceği iyice ortaya çıktı.

Pasör Nilay kariyerinin en kötü performanslarından birini sergileyip, takımı normal düzeninde oynatamazken; istikrar abidesi Emiliya Dimitrova dışında da diğer hücumcular maçın doğru dürüst içine bile giremeden setlerin sonuna geliniverdi.

Yvon Belien’le, Charlotte Leys de kendi kapasitelerinin çok altında kaldı. Yeteri kadar top öldürememeleri rövanşın bir başka belirleyici kriteriydi.

Hep iyi maçlar oynarken izlediğimiz Aylin’den de bu bozuk düzenin bir parçası olarak fazla bir şey beklemedik zaten! O da dökülünce; oyun düzenini atacağı taktik servislerle, rakip manşetleri bozma üzerine kurmuş Olympiakos her düşündüğünü pratiğe döküp, sonucunda güzel oyununu aklının ucundan bile geçirmediği bir şampiyonlukla taçlandırarak Pire’ye döndü.

Parasız maçta bile Cengiz Göllü‘nün tam olarak dolmaması, kulüp yönetiminin bir başka eksi puanıydı. Sadece altyapı oyuncuları okullarıyla organize olarak maça getirilebilse, salonda tek boş koltuk kalmazdı, onu bile beceremediler!..

Şube kapatılacak mı yoksa son dakikada sürpriz bir tercihle devam kararını mı çıkar, hepsi onursal başkan Alinur Aktaş‘ın yapacağı açıklamalardan sonra netlik kazanacak.

Bursa BŞB’li bayanların cumartesi, bilemediniz Pazar Bursa’da Beşiktaş’la yapacağı bir ya da iki maç seyirciyle son buluşmaları olabilir.

Sizleri çok sevdik kızlar, başarınız başarımız oldu her koşulda gururlanıp, alkışladık…

Yeni kulüplerinizde ve Cengiz Göllü’de tekrar görüşmek üzere yolunuz açık olsun…

Engin Aksöz / Bursa

You must be logged in to post a comment Login