VoleybolunAdresi.com

Cemal Ekentok, ” Güle güle Ali Bağde “

Cemal Ekentok, ” Güle güle Ali Bağde “

Voleybol branşında hakemlik yapmak gerçekten çok bir meslektir. Kulede maçı yönetmek olsun, çizgide saatlerce bekleyerek topu takip etmek, top önüne düşüp düştüğünde dahil veya hariç kararını verirsin. O nedenle voleybol hakemliği zor görevlerden bir tanesidir.

Başhakemsen bir çok kural aklında olacak. Ona göre hata varsa düdüğünü çalarsın. Fileye değdi mi değme dimi, pozisyon hatası yaptı mı yapmadı mı diyerek hep pozisyonlar akılında kalır.

Evet;

Bende voleybol hakemliği yaptım uzun yıllar.

Ancak gazetecilikteki sorumluluklarım artınca mecburen mesleğim olan gazeteciliği tercih ettim. Millilik sınavına dahi Bursaspor’un maçı nedeniyle gazetedeki işlerim nedeniyle gidememiştim.

İşte ben hakemliğe veda ettikten sonra açılan kursla hakemliğe başladı Ali Bade. Hatta ben onun Tofaş’ta oynarken maçlarında da görev yapmıştım. Düdük çalıp, bayrak sallamıştım. Ali Bade o da kursa katılıp hakemliğe başladı. Onu gazeteci olarak takip ettim.

Millilik derken uluslararası hakem olarak dil eğitimi aldı yıllarca ve ardından zorlu sınavları geçerek kokartı göğsüne takmıştı. Ardından milli, FIVB derken yıllar su gibi akıp gitti.

Ali Bade, faal hakemlik yaşamını cumartesi günü Bursa’da Nilüfer Belediyespor-Halkbank Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde yardımcı hakem olarak görev yaptı. Ali Bade son kez düdük çalarken, faal hakemliğine de son noktayı koydu.

Yıllarca voleybol hakemliği yapan ve uluslararası maçlarda başarıyla düdük çalan Ali Bağde, bundan sonra yine voleybol ile iç içe olacak tabii ki. Voleybol Federasyonu mutlaka önümüzdeki günlerde Ali Bade’ye ya gözlemci veya başka bir yerde görev verecektir.

Ali Bağde’nin faal hakemliğini noktaladığı son maçta resimlerini de ben çektim. Çok hoşuma gitti. Hatta veda ödülleri, plaketleri verilirken duygusal anlarda yaşadı. Ağlamamak için kendisini zor tuttu.

Yolun açık olsun Ali Bağde.

Salonlarda yine beraber olmak dileğimle.

Cemel Ekentok / Bursa / Voleybolunadresi.com

Ali Bağde paylaştı: 22 Aralık 2018 Cumartesi

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir