VoleybolunAdresi.com

Cemal Ekentok, ” Devlerin Çarpışması ” 

Cemal Ekentok, ” Devlerin Çarpışması ” 

Bursa’da kadın voleybolu denildiğinde akla gelen iki güzide kulüp, yeni sezonda Avrupa kantarına bir kez daha çıkabilmek için klasman maçında karşı karşıya geldi.

Nedendir bilemiyorum, voleybola ilgi yine yok denecek kadar azdı. Bunda etkili olan nedeni inanın çözmek zor değil.

Bursa derbisi cumartesi günü. Maçın başlama saatini Bursaspor maçıyla çakışıyor. Yani futbol sonrası maça gelmeye süre yok. Aynı gün bir de Tofaş’ın Banvit maçı, ardından da futbol derbisi olunca tribünler bom boş kaldı.

Bence Voleybol Federasyonu böyle yoğunluk yaşandığı bir günde bu mücadelenin saatiyle ilgili bir önlem alması daha doğru olurdu, diye düşünmedim değil.

Devlerin çarpışması başlığını atarken, ligin ikinci yarısına damga vuran Nilüfer Belediyespor’da Hollandalı Buijs, Birgül Güler, Carolina, Büyükşehir’de ise Bulgar Dimitrova, Hollandalı Belien ile Fatma Yıldırım’ın file üstündeki inanılmaz mücadeleleriydi.

Bana göre Nilüfer’in Hollandalı smaçörü gerçekten inanılmaz işler yaptı. Mücadeleyi 24 sayı ile tamamlarken en çok sayı üreten isim oldu. Birgül Güler ise 18 sayı kazandırdı takımına. Brezilya milli takımında da görev yapan Carolina Da Silva 14 sayı ile oynarken yaptığı 4 blokla dikkat çekti.

Ligin ilk yarısındaki performansıyla eleştirilen Bulgar Emiliya Dimitrova çok etkili oldu ve galibiyete inanılmaz katkı koydu. Bulgar smaçör maçı 21 sayı ile noktalarken, Hollandalı Yvon Belien 17, Fatma Yıldırım ise 11 sayı ile galibiyete katkı koydu. Ancak Ergül Eroğlu 8 sayı ile oynarken kritik anlarda sahne almasını bildi.

Maçın rakamlarla analizini yaptığımızda 13 blok Nilüfer Belediyespor, 6 blok ise Bursa Büyükşehir Belediyespor yapmış. Bana göre Nilüfer Belediyespor’a maçı kaybettiren olay kritik anlarda yapılan 8 servis hatası oldu.

İki takımda maç boyunca 137’şer hücum yapmışlar. Bunlarda Nilüfer 5, Büyükşehir ise 11 kez hata yapmış. Dikkat çeken bir başka olay ise Büyükşehir pasörü Nilay Karaağaç hem takımının hücumlarını organize ederken, galibiyete 4 kritik sayı ile katkı koyması dikkat çeken bir başka gelişme oldu.

Bursa Büyükşehir Çarşamba günü Fransa’da Nantes VB ile Challenge Kupası yarı final rövanşına çıkacak. İlk maçı 3-0 kazanan yeşil beyazlılar, bu mücadeleyi kazanarak bir kez daha finale yükselmek için fileye yükselecek. Rakip yenilmeyecek bir takım değil. Bursa’da gözlemledik. Tempo Nilüfer Belediyespor maçındaki gibi ikinci set dışındaki gibi düşmezse mutlu sonuçla Büyükşehir’in Bursa’ya döneceğine ve finale bir kez daha yükseleceğine inanıyorum.

Bu arada tüm olumsuz söylem ve dedikodulara karşın Bursa Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol takımını verdikleri onurlu mücadele için ayakta alkışlıyorum.

Cemal Ekentok / Bursa / Voleybolunadresi.com

 

You must be logged in to post a comment Login