VoleybolunAdresi.com

Cemal Ekentok, ” Bursa Büyükşehir sağlam geliyor”

Bursa Büyükşehir Belediyespor, erkek ve kadın voleybolu için temelden geliyor. Hem erkek, hem de kadın takımlarının temeli atılıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyespor, Efeler Ligi’nde en üst yapıda mücadele ederken, takımın geleceğini kurtarabilmek için kaynak arayışlarını sürdürüyor. Yeşil beyazlılar, yaz okullarıyla başlattıkları çalışmaların ardından erkek ve kız takımlarında geleceği kurtarabilecek hamleler yapıyor.

Yeşil beyazlılar, hem erkeklerde, hem de kızlarda Bursalı sporculara dokunarak onlara iyi bir gelecek hazırlamak istiyor. Bursa’da voleybol branşında lokomotif takım olmak isteyen Bursa Büyükşehir Belediyespor’da erkekler Fethiye’deki spor kompleksinde, kızlar ise hafta içi çalışmalarını Özlüce’deki Rotary Okulu salonunda sürdürüyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Voleybol Branşından sorumlu olan yönetici Murat Mestan ile yeni yapılanma ve alt yapı çalışmalarıyla ilgili bir röportaj gerçekleştirdim.

50 yıldır voleybol sporu ile önce sporcu, sonra antrenör, son olarak ta yönetici olarak görev yapan Murat Mestan, Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün 1980 yılında kurulduğu ve 1984 yılına kadar erkek voleybol takımının mücadele ettiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“2010 yılında Büyükşehir Belediyespor Kulübü olarak kadın voleybol branşı faaliyete geçirildi. Sırasıyla kadınlar Sultanlar Ligi’ne yükseldi ve Türkiye’yi Avrupa’daü temsil etti. 1 yıl önce ise  kadın A takımının Sultanlar Ligi hakkı Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Kadroda yer alan bir çok oyuncu takımdan gitmek istedi. Bizler de müsaade ettik. Kalan oyuncularla çalışmalarımızı devam ettirdik. Nilüfer Belediyespor, bizden istediği genç oyuncuları, yıldızları verdik. Kalan sporcularımız ve voleybol okullarından gelen sporcularla birlikte midi, mini, küçük, yıldız ve genç takımları oluşturduk. Kızlarımız çalışmalarını Altınşehir’deki Rotary Okulu’nun salonunda çalışmalarını sürdürüyorlar. Fethiye Mahallesi’ndeki Spor Kompleksi’ndeki salonda ise hafta sonları çalışma yapıyorlar.”

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kızlar Alt Yapılar

Bölgesel Lige Katılacaklar

“Büyükşehir Belediyespor Başkanı Ali Nur Aktaş, alt yapı çalışmalarını takip etmek için geldiğinde sporcularımızın velileri ile bir araya gelerek sohbet etmiş ve kızların Bölgesel Lig’de mücadele edecekleri sözünü vermiş. Tabii ki bizim tek hedefimiz Bursa’dan kendi bünyemizden yetiştirdiğimiz sporcularımıza şans vererek liglerde yer almak istiyoruz. Efeler Ligi’ nde mücadele veren takımımızda ise Bursa kökenli 5 oyuncumuz bulunuyor. Bu da bizleri mutlu ediyor. Çünkü belediye olarak bizim hedefimiz Bursa’daki gençlere hem spor yapacak, hem de yarıştırmak. Bizim tek hedefimiz hem kızlarda, hem de erkeklerde Bursa’dan, kulübümüzden yetişen sporcularla oynayabilmek.”

Bursa Büyükşehir Belediyespor Alt Yapılar

3 Milyonluk bir kentiz

“Bursa’nın nüfusu bugün 3 milyonu geçiyor. Yani Slovenya’dan, hatta Avrupa’da birçok ülkeden büyük nüfusa sahibiz. Yüzlerce çocuk var. Biz spor yapmak isteyen çocuklara dokunabilmek, hatta aileleriyle konuşarak onları spora kazandırmak arzusundayız. Spor yapan çocuklar hem internet bağımlılığından kurtulur, hem de kötü alışkanlıklardan uzak kalır. Belediye olarak çeşitli semlerde yüzme havuzlarımız, tenis kortlarımız, voleybol, basketbol salonlarımız, futbol tesislerimiz var. Buralarda çocukları değerlendirmek ve yetenekli olanları kulübümüze, hatta Türk sporuna kazandırmak istiyoruz.”

Kızlarda yeni ekip oluştu

“Kadın voleybolu için yeni bir ekip oluşturuldu. Özer Özgür, Furkan Uğur, Miray Gürler ve Şevval Pervane yeni sporcular kazandırabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Yeni sporcu kaynağı için voleybol yaz ve kış okullarında taramalar yapılıyor. Yetiştirilenler ise kulüp bünyesinde  erkekler de olduğu gibi toplanıyor. Bursa içerisindeki tüm kulüplere açığız. Bizden kim sporcu isterse o kulüplerimize destek vermeye her zaman açığız.”

Erkekler durulmuyor

“Erkek Voleybol takımımız ise çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Tabi bu branşta tüm çalışmalar sporcularımızı Efeler Ligi’ne hazırlayabilmek. Mesela 2004 doğumlu olan sporcumuz Berk Dilmenler 15 yaşında olmasına karşın U 17 Milli Takımımızda ilk altısında yer alan sporcumuz. Beldi Berk’i bu sezon Efeler Ligi’nde oynatmanın planları da teknik kadromuz tarafından yapılıyor. Erkek takımımızın eğitici kadrosunda ise Hasan Kurter, İbrahim Aktay, Gökhan Bahar, Güner Karakaya, İranlı Naser Moghimi yer alıyor. Erkeklerde küçük, yıldız ve gençler kategorilerinde liglerde mücadele ediyoruz.”
Ahmet Cemal Ekentok/Bursa/Voleybolunadresi.com

You must be logged in to post a comment Login